شناسهٔ خبر: 30540941 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

چین از بازداشت یک مدیر هواوی در لهستان ابراز نگرانی کرد

پکن- ایرنا- وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای از بازداشت مدیر شرکت هواوی در لهستان به جرم «جاسوسی» ابراز نگرانی کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا وزارت خارجه چین روز جمعه در این بیانیه خواستار آن شده است که لهستان با این پرونده با دقت برخورد کرده و حق و حقوق این شهروند چینی رعایت شود.
گزارش ها حاکی است پلیس لهستان امروز جمعه «ویجینگ وانگ» که مسئولیت فروش شرکت هواوی را در این کشور به عهده دارد به جرم جاسوسی بازداشت کرده است و چنانچه جرم او ثابت شود ممکن است به 10 سال زندان محکوم گردد.
روزنامه مورنینگ پست از هنگ کنگ می نویسد مقام های سفارت چین در لهستان در حال رایزنی با وزارت خارجه آن کشور هستند تا بتوانند خدمات کنسولی در اختیار این تبعه چینی دستگیر شده قرار دهند.
از آنجا که این فرد دارای مصونیت دیپلماتیک نیست این احتمال می رود که دسترسی کنسولی به او دشوار باشد و برای سه ماه در بازداشت بسر ببرد.
شرکت هواوی نیز در بیانیه ای بازداشت این کارمند خود در لهستان را تایید کرده اما افزوده است در شرایط فعلی اطلاعات زیادی برای انتشار ندارد.
بنا به گزارش تلویزیون لهستان، دستگاه های اطلاعاتی این کشور پس از بازرسی از دفاتر محلی شرکت چینی هواوی و دفاتر شرکت ارتباطاتی لهستانی «اورنج» یکی از کارکنان چینی شرکت هواوی و یک شهروند لهستانی متخصص در حوزه امنیت شبکه را به اتهام جاسوسی دستگیر کردند.
«ماچی واسیک» معاون سازمان اطلاعات لهستان به خبرگزاری این کشور گفته است: شهروند چینی کارمند یک شرکت بزرگ الکترونیکی است و فرد لهستانی نیز در حوزه امنیت شبکه فعالیت می کرده است.
وی افزود: این دو متهم برای سه ماه در بازداشت خواهند بود.
در همین حال شبکه تلویزیونی «تی وی پی» لهستان گزارش داد متهم لهستانی یکی از کارکنان سابق اداره امنیت داخلی این کشور است.
کانادا نیز اول دسامبر سال 2018 'منگ وانژو'، مدیر مالی شرکت مخابراتی 'هوآوی' را به خاطر «نقض تحریم های آمریکا» بازداشت کرده بود.
دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری خانم منگ، او را با قید وثیقه 7.5 میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم گیری کند.
آساق**231**1904**

نظر شما