شناسهٔ خبر: 30539236 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: همشهری آنلاین | لینک خبر

اختلاف بر سر بودجه | ترامپ شرکت در نشست داووس را لغو کرد

همشهری آنلاین: شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس جزو برنامه‌های ثابت هر کشور صنعتی است. رئیس جمهوری آمریکا به‌خاطر اختلاف با کنگره بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی که به تعطیلی بخشی از دولت انجامیده، در این نشست شرکت نمی‌کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش دویچه وله، آمریکا به سوی طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور پیش می‌رود. اگر تعطیلی دولت امروز جمعه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه – به وقت محلی) نیز ادامه یابد، رکورد سال ۱۹۹۶ در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون شکسته می‌شود. بخشی از کارمندان دولت در برخی نهادها، موزه‌ها و سازمان‌های دولتی از ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند یا بدون حقوق کار می‌کنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده حزب اپوزیسیون (دموکرات) را مقصر وضعیت موجود معرفی و سفر خود به داووس سوئیس برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد را لغو کرد. این نشست از ۲۲ تا ۲۵ ژانویه برگزار می‌شود.

دونالد ترامپ شامگاه پنجشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه – به وقت محلی) در توییتر نوشت که به دلیل ناسازگاری دموکرات‌ها در موضوع امنیت مرز مکزیک-آمریکا و اهمیت فوق‌العاده امنیت برای ایالات متحده، سفر به داووس را لغو کرده است.

  • بازدید از مناطق مرزی

رئیس جمهوری آمریکا در بازدید از ایستگاه مرزی "مک اَلِن" (McAllen) در ایالت تگزاس در جنوب آمریکا (هم‌مرز با مکزیک) بار دیگر از "موج سهمگین مهاجران غیرقانونی و همچنین قاچاق انسان و مواد مخدر" شکایت کرد؛ "موجی" که – به اعتقاد ترامپ – می‌توان آن را با احداث دیوار در مرز مکزیک متوقف کرد. او گفت که ایالات متحده به یک سد نیاز دارد و مدعی شد که سیاست دموکرات‌ها خانواده‌ها را تهدید می‌کند.

در هنگام این سخنان روی میز مقابل دونالد ترامپ مواد مخدر، سلاح و کیسه‌ای پلاستیکی پر از پول چیده شده بود تا نشان داده شود چه اقلامی در مرز توقیف می‌شود.

امدادگران در مقابل تصویر دیگری ارائه می‌کنند. به گفته یک راهبه از یک نهاد امدادرسان وابسته به کلیسای کاتولیک، «واقعیت این است که بسیاری از افرادی که قصد ورود به کشور ما را دارند، مجرم نیستند. خانواده، کودک و مادر هستند [...] آنها برای آسیب‌زدن به ما نمی‌آیند، بلکه برای اینکه به کمک ما نیاز دارند.»

  • وضعیت اضطراری قطعا برقرار خواهد شد

دونالد ترامپ در عین حال تهدید کرده است که اگر دموکرات‌ها با بودجه پنج میلیارد و هفتصد میلیون دلاری احداث دیوار در مرز مکزیک-آمریکا موافقت نکنند، وضعیت اضطراری برقرار می‌کند.

در وضعیت اضطراری او به عنوان رئیس جمهوری اختیارات بیشتری خواهد داشت؛ به عنوان نمونه می‌تواند تلاش کند پروژه احداث دیوار را بدون تصویب کنگره عملی کند. ترامپ البته اطمینان داده که قصد دارد از طریق گفت‌وگو با دموکرات‌ها به توافق دست یابد؛ اما اگر این راه بسته باشد، به احتمال مسیر "وضعیت اضطراری" را در پیش می‌گیرد: «حتی تقریبا می‌توانم بگویم حتما.»

  • افزایش اعتراض کارمندان دولت

با گذشت سه هفته از آغاز تعطیلی بخش‌هایی از دولت، اعتراض کارمندان دولت افزایش می‌یابد. انجمن شاغلان اداره پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) وضعیت موجود را "غیر قابل تحمل" توصیف و اعلام کرده که کارمندان این نهاد بدون حقوق کار می‌کنند و منابع مالی لازم برای عملیات پلیس فدرال "دائم کمتر" می‌شود.

در واشنگتن هم صدها تن در اعتراض به تعطیلی دولت در برابر کاخ سفید تجمع کردند. به گفته یک کارمند سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)، «اکثریت جمعیت آمریکا از این سیاست پشتیبانی نمی‌کند: اکثریت با ساخت دیوار موافق نیست، با تعطیلی دولت موافق نیست.» یکی از همکاران او هم می‌گوید: «خواست ما فقط بازگشت بر سر کارمان است.»

جرومی پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، هشدار داده است که اگر تعطیلی دولت بیش از این ادامه یابد، زیان‌های مالی سنگینی بر اقتصاد ایالات متحده تحمیل می‌شود.

نظر شما