شناسهٔ خبر: 29439083 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: دفاع پرس | لینک خبر

معاون امور بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری:

قدرت آمریکا در جهان به‌ویژه خاورمیانه رو به افول است

«محسن پاک آیین» گفت: آمریکا همیشه به‌عنوان یک ابر قدرت در دنیا شناخته می‌شد، اما امروز قدرت این کشور رو به افول است.

صاحب‌خبر -

قدرت آمریکا در جهان به ویژه خاورمیانه رو به افول استبه گزارش دفاع پرس از کردستان، «محسن پاک آیین» معاون امور بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، صبح امروز (یک‌شنبه) در چهارمین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی که به میزبانی سنندج برگزار شد، اظهار داشت: یکی از گفتمان‌های مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) بحث افول آمریکاست، اما این به معنای سقوط نیست بلکه منظور از این افول تضعیف شاخص‌هایی است که امریکا را به‌عنوان یک ابر قدرت در دنیا شناخته است.

وی افزود: هر چند امروز آمریکا همچنان از نظر قدرت نظامی و مالی قدرتمندترین کشور دنیاست، اما شاخص‌هایی مانند مقبولیت و قدرت را در بین کشور‌های جهان از دست داده و رو به افول می‌رود.

معاون امور بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری ادامه داد: آمریکا زمانی ابرقدرت بود که در کنار قدرت‌های بزرگ اروپایی بود، اما امروز این شاخص‌ها وجود ندارد و در ۵۰ سال گذشته این موضوع به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

پاک آیین یادآور شد: خروج آمریکا از نهاد‌های بین‌المللی مختلف مانند حقوق بشر و یا محیط زیست و تحقیر کشور‌های اروپایی، باعث شده است که امروز اروپایی‌ها در مقابل آن‌ها بایستند و امروز کشور‌های قدرمندی مانند چین و روسیه نیز آمریکا را با چالش مواجه کرده‌اند.

وی بیان کرد: قدرت اقتصادی آمریکا نیز که به‌طور یک‌جانبه تعرفه‌های بسیار سنگینی بر کالا‌های کشور‌های دیگر وارد کرده است، اقتصاد این کشور را از اقتصاد آزاد دور کرده و همین باعث شده است که قدرت اقتصادی‌اش نیز رو به افول برود.

معاون امور بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: حضور آمریکا در نقاط مختلف جهان نیز یکی از مولفه‌های قدرت آمریکا در دنیا بود که امروز به‌دلیل قدرت‌نمایی ایران در کشور‌های منطقه، دیگر شاهد انزوا و تنها ماندن آمریکا در خاورمیانه شده است.

پاک آیین افزود: مقبولیت آمریکا نیز در سال‌های گذشته با چالش مواجه شده و دیگر افکار عمومی جهان را با خود ندارد و جنایات ضد حقوق بشری آنان مقبولیت آن‌ها را با چالش مواجه کرد.

وی اظهارداشت: وقتی برای اولین‌بار جنایات و شکنجه‌های آن‌ها در زندان‌هایی مانند «ابوغریب» و «گوانتانامو» به مردم دنیا نسان داده شد، مقبولیت آن‌ها از بین رفت.

معاون امور بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری یادآور شد: باید همه به دنبال افشای کار‌های ضد حقوق بشری آمریکا بوده و هر چه این کار بیشتر در دنیا اشاعه شود، آمریکا با چالش و افول بیشتری رو‌به‌رو می‌شود.

انتهای پیام/

نظر شما