شناسهٔ خبر: 29392036 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

در نشست اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

صمصامی: در جنگ اقتصادی تیمی بی‌برنامه گذاشته‌ایم

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: در برابر برنامه ریزی دقیق طرف مقابل درمورد تحریم ما یک تیم ناهماهنگ، بعضا منفعت طلب و بی برنامه گذاشته ایم که در جنگ اقتصادی مقابل دشمن بایستد! و این طبیعی است که جواب نمی‌دهد.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری فارس: حسین صمصامی سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در دومین روز از نشست سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که با عنوان «بررسی مسائل روز در راستای تحقق دولت اسلامی _. جامعه اسلامی» و موضوع «مسائل اقتصادی کشور» برگزار شد، بحث ارز و سیاست‌های ارزی در کشور را یک مسئله مهم دانست و گفت: تحریم‌های اخیر بیشتر موضوع ارز را هدف قرار داده است.

وی ضمن توصیه به دانشجویان برای مطالعه کتاب «هنر تحریم»، گفت: صد‌ها کتاب و مقاله در مورد تحریم ایران نوشته شده و تعدادی زیادی از مغز‌های متفکر در مورد تحریم کار می‌کند تا این موضوع را جلو ببرند. در کتاب هنر تحریم گفته شده هدف همه کتاب‌هایی که در مورد تحریم نوشته شده این است که ما نقاط درد کشور‌ها را در ابتدا بشناسیم و چگونه تحریم کنیم که درد ایجاد شود.

صمصامی تصریح کرد: در این کتاب گفته شده برای اینکه تحریم به نتیجه برسد ۶ قدم باید برداشته شود و نکته جالب اینکه در مورد تحریم ایران این شش قدم برداشته شد.

وی با اشاره به شش قدمی که در کتاب «هنر تحریم» به آن اشاره شده است، ادامه داد: آن‌ها نگاه می‌کنند ببیند کجا تحریم‌ها اثر گذاشته و کجا ناله مسئولان کشور بالا رفته و اینکه می‌گویند مشکلات آب و همه مشکلات با تحریم درست می‌شود اینجا قابل بحث است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید به طراحی‌های دشمن برای تحریم احسنت گفت، یادآور شد: در سال ۹۰ ما تحریم شدیم و آن‌ها نقطه ضعف اقتصاد ما را پیدا کردند. آن‌ها می‌گویند برای اینکه تحریم اثر کند باید دشمن را خوب بشناسیم.

صمصامی تاکید کرد: یک زمان رهبر انقلاب وقتی بحث جنگ اقتصادی را مطرح می‌کردند برخی از اساتید می‌گفتند این‌ها توهم است، در صورتیکه زمانی که رهبری این سخنان را مطرح می‌کردند اتاق جنگ اقتصادی در آمریکا تشکیل شده است و خود را برای این کار مجهز و آماده کرده اند.

این استاد دانشگاه ضمن قرائت قسمتی از کتاب هنر تحریم‌ها اضافه کرد: در این کتاب گفته شده که انتخاب روحانی به عنوان شاخصی از ضعف استقامت و اراده ایرانی‌ها برای ایستادگی در برابر غرب و امادگی آن‌ها برای نگرشی جدید است.

وی گفت: آمریکا در برجام بازی خیلی قشنگی کرد، تحریم کرد، بعد برجام را امضا کرد، تعهداتش را هم انجام نداد، ایران هم جلو جلو به تهداتش عمل کرد و بعد هم بهترین کاری که می‌توانست انجام بدهد این بود که از برجام خارج شود تا امتیازات جدیدی بگیرد.

صمصامی تصریح کرد: برای آمریکا خروج ایران از برجام خوب نبود برای همین به اروپا گفت: تا در برجام بماند و ایران را منتظر نگاه دارد و اکنون هم بحث بلاتکلیفی دامن گیر اقتصاد ما شده که یکی از بدترین درد‌ها برای اقتصاد است.

این استاد دانشگاه گفت: آمریکا از طریق ارز جواب گرفت. البته نوسان ارز به مدیریت اقتصاد ما و مسائل داخلی برمی گیرد، ولی تحریم‌ها هم این موضوع را تشدید می‌کند.

وی با اشاره به سیاست دولت در برابر اتفاقات رخ داده، یادآور شد: آمریکا به درستی گلوگا‌های اصلی اقتصاد ما را شناسایی کرد و اقدام‌هایی در مورد ارز صورت داد، دولت هم سیاست‌هایی اتخاد کرد مانند یکسان سازی نرخ ارز که البته خودش هم این را زیر پا گذاشت.

صمصامی گفت: وزارت نفت به پتروشیمی‌ها بخشنامه می‌نویسد که ارز را برگردانید، ولی بعد لابی می‌کنند که پیمان سپاری را حذف کنید، یعنی هرکاری می‌خواهیم با ارز انجام دهیم و شما کاری نداشته باشید!

این استاد دانشگاه گفت: ما در برابر برنامه ریزی دقیق طرف مقابل درمورد تحریم یک تیم ناهماهنگ، بعضا منفعت طلب بی برنامه گذاشته ایم که در جنگ اقتصادی مقابل دشمن بایستد! و این طبیعی است که جواب نمی‌دهد. برای همین الان تولید بلاتکلیف است، اشتغال شدیدا مشکل دارد، تورم هم هر روز افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: اینکه لبنیات تا ۹۰ درصد افزایش پیدا کند برای اقتصاد ما فاجعه است و بدترین اینکه ما برنامه‌ای هم برای این موضوع نداریم.

نظر شما