شناسهٔ خبر: 29260475 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

بومی شدن دانش ساخت نازل سوخت پاش موتورهای توربینی/ ۵ میلیون دلار صرفه اقتصادی این قطعه تحریمی

طراحی، ساخت و تعمیرات اساسی نازل سوخت پاش موتورهای توربینی به همت جوانان نخبه ایرانی و همچنین علم شرکت‌های دانش بنیان و مرکز رشد مستقر در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بومی شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، دانش طراحی، ساخت و تعمیرات اساسی نازل سوخت پاش موتورهای توربینی بومی شد. 

این فناوری طی فرایندی 5 ساله در یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی حاصل شده است و مرحله مطالعات دانش فنی و ساخت در سال ۱۳۹۲ آغاز شده است، در سال ۱۳۹۴ دستیابی به دانش ساخت حاصل شده و حوزه تعمیرات از سال ۱۳۹۵ و توسعه فناوری به سطح نیروگاهی در سال ۱۳۹۷ در حال انجام است.

در طی این فرآیند دانشی (سیستمی) در طراحی و ساخت و دانش اجرایی در مراحل نمونه‌سازی و تولیدی مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گرفته است که در نهایت دسترسی به دانش فنی چنین محصول استراتژیکی میسر شده است.

دستیابی به دانش ساخت و تولید نازل سوخت پاش موتورهای توربینی بیش از ۳۰ سال از جمله نیازهای اضطراری و ضروری کشور بوده و توسط هیچ تولیدکننده داخلی تاکنون تولید نشده است. همچنین در جهان نیز تولیدکنندگان بسیار محدود و انگشت‌شماری دارند که برای اغلب سازندگان موتورهای هواپیما و توربین‌های نیروگاهی در دنیا فعالیت می‌کنند.

سطح فناوری این محصول بسیار پیچیده بوده و بر اساس آن نه تنها تولید این محصول، بلکه فناوری تعمیرات اساسی سوخت پاش موتورهای توربینی برای حوزه‌های مختلف اعم از هواپیما، توربین‌های نیروگاهی و توربو کمپرسورهای تجاری نیز قابل انجام شده است.

دانش فنی طراحی و ساخت نازل پاشش سوخت موتور توربینی، پیچیدگی‌های فوق‌العاده زیاد فنی داشته و سرانجام با افزایش ۱۰۰ برابر مواد (متریال) استفاده شده قیمت محصول نهایی را معادل قیمت طلا می‌توان برآورد کرد.

تخمین ارزش دلاری دستیابی به این فناوری قریب به ۵ میلیون دلار است و صرفه اقتصادی حداقل ۵ برابری در بر خواهد داشت. بازار این فناوری مشتمل بر سامانه‌های هوایی، نیروگاهی و انرژی است.

زمان ساخت و تأمین قطعات این محصول با سرعتی بالا در شرکت قابل انجام خواهد بود و همزمان باعث کاهش ریسک تأمین به موقع قطعات مورد نیاز خطوط هوایی و صنایع نیروگاهی کشور نیز خواهد شد.

تمامی مراحل کلیدی طراحی و ساخت این محصول توسط متخصصان شرکت به دقت مستندسازی شده که مشتمل بر ۴۲ مجلد و بالغ بر ۸۴۰۰ صفحه شامل موضوعات مختلفی همچون طراحی، تحلیل، ساخت، تست و مونتاژ، تعمیر و نگهداری، ایمنی ساخت، نظارت و تضمین کیفیت، تولید و نگهداری می‌شود.

دستیابی به این دانش فنی نیازمند استفاده از مدیریت دانش پیشرفته، ارتقا و حفظ تفکر سیستمی، به‌کارگیری کارکنان متخصص، به روز و متعهد، ارتقای اعتماد به نفس در سرمایه‌های انسانی شرکت، توجه به منعطف نگاه داشتن ساختار سازمانی شرکت، ایجاد و ارتقای توانمندی در تهیه و تدوین مدارک و مستندات طراحی و تولید (نقشه‌ها، ...)، تأمین دسترسی به تجهیزات فنی خاص، ارتقای توان فنی و قدرت ایجاد راهکار جدید در مواجهه با مسائل فنی پیچیده، سرعت بالا در حل مسائل پیچیده و در نهایت در نظر داشتن استاندارد و کیفیت محصولات بوده است.

جوانان ایران اسلامی بارها نشان داده‌اند در صورتی که کوچکترین قدمی در باورپذیری علم و تعهد آنها برداشته شود می‌توانند اقداماتی بزرگ انجام دهند که غربی‌ها متحیر شوند.

انتهای پیام/ 

نظر شما