شناسهٔ خبر: 29257216 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری دانشجو | لینک خبر

رویترز:

CNPC چین به واردات نفت میادین ایرانی که در آن‌ها سهام دارد ادامه می‌دهد

یکی از مدیران ارشد شرکت CNPC چین گفت: این شرکت به انتقال نفت از میادین نفتی ایران که در آن‌ها سهام دارد علی‌رغم تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، یکی از مقامات ارشد شرکت ملی نفت چین اعلام کرد این کشور واردات نفت از میادینی که در آن سهام‌دار است را علی‌رغم تحریم‌های آمریکا ادامه خواهد داد.

به گزارش رویترز، این شرکت چینی نخستین بار در سال ۲۰۱۴ سهام یک میدان نفتی در ایران را خرید و هم‌اکنون ۷۵ درصد از سهام این میدان متعلق به چین است.

این شرکت در وبسایت خود در باره جزئیات استخراج نفت و یا حجم نفت برداشتی از این میدان توضیحی نداده است.

شرکت ملی نفت چین از طرف دیگر میلیارد‌ها دلار در میادین نفتی آزادگان شمال سرمایه‌گذاری کرده که استخراج نفت از این میدان در سال ۲۰۱۶ آغاز شده و روزانه ۸۰ هزار بشکه نفت از آن برداشت می‌شود.

هو تی جون، معاون مدیر کل CNPC گفت: همکاری اصلی ما با ایران سرمایه‌گذاری در صنایع بالا دستی است. دریافت نفت از این میادین بازگشت سرمایه ماست.

روز دوشنبه هفته گذشته آمریکا تحریم‌های نفتی علیه ایران را دوباره اعمال کرد، اما به برخی کشور‌ها نظیر چین معافیت داد.

بر اساس معافیتی که به چینی‌ها داده شده است پکن می‌تواند طی ۶ ماه آینده روزانه ۳۶۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کند.

منابع آگاه می‌گویند این ۳۶۰ هزار بشکه شامل نفتی که دو شرکت سینوپک و شرکت CNPC در قالب سرمایه‌گذاری‌های خود از ایران دریافت می‌کنند نمی‌شود. چین به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران در ۹ ماه نخست سال جاری به طور متوسط روازنه ۶۵۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

نظر شما