شناسهٔ خبر: 29249140 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: آریا | لینک خبر

يونکر: اتحاديه اروپا و بريتانيا به قراردادي براي برگزيت نياز دارند

صاحب‌خبر -
خبرگزاري آريا - رئيس کميسيون اروپا پنجشنبه شب تاکيد کرد قرارداد با بريتانيا براي خروج اين کشور از اتحاديه اروپا ضروري است.
به گزارش خبرگزاري آريا، «ژان کلود يونکر» Jean-Claude Juncker در فنلاند تصريح کرد دستيابي به يک توافق ميان بريتانيا و ساير کشورهاي عضو اتحاديه اروپا براي خروج اين کشور از اين اتحاديه «سخت اما ضروري است.»
مردم بريتانيا (انگليس، اسکاتلند، ولز و ايرلند شمالي)، 23 ژوئن 2016 با شرکت در يک همه پرسي به خروج اين کشور از اتحايه اروپا راي دادند.
مذاکرات خروج از مارس 2017 ميان بروکسل و لندن آغاز شد. دولت بريتانيا بايد مذاکرات برگزيت را تا مارس 2019 به سرانجام برساند.
تاکنون چند دور مذاکره ميان دوطرف برگزار شده، اما اين مذاکرات پيشرفت زيادي نداشته است.
دوطرف هنوز در برخي زمينه ها به ويژه مرزهاي ايرلند شمالي و جمهوري ايرلند اختلاف نظر دارند.
بريتانيا تنها شش ماه فرصت ماندن در اتحاديه اروپا را دارد.
اين در حالي است که نتايج يک نظرسنجي جديد نشان مي‌ دهد بيش از نيمي از مردم بريتانيا ترجيح مي‌دهند کشورشان در اتحاديه اروپا باقي بماند.
بر اساس اين نظرسنجي که روز شنبه 29 سپتامبر منتشر شد 55 درصد بريتانيايي ها معتقدند ماندن در اتحاديه اروپا گزينه بهتري نسبت به خروج از اين اتحاديه است.
«صادق خان» Sadiq Khan شهردار لندن نيز 16 سپتامبر خواستار برگزاري يک همه پرسي جديد درباره خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا شده بود.
نخست وزير بريتانيا اما مخالف برگزاري همه پرسي مجدد است.
«ترزا مي» که طرح خروج وي از اتحاديه اروپا هنوز پذيرفته نشده، بارها ايده همه پرسي مجدد را رد کرده اما قول داده است که توافق در حال مذاکره با بروکسل را به راي نمايندگان مجلس کشورش بگذارد.
117

نظر شما