شناسهٔ خبر: 28920281 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

خاشقجی‌گیت| ماجرای التماس فرستاده ملک سلمان از اردوغان در قتل خاشقجی

مقام‌های ترکیه‌ای می‌گویند علی‌رغم بیانیه‌های سعودی فرستاده ملک سلمان در دیدار با اردوغان التماس می‌کرد که ترکیه به عربستان در ماجرای قتل خاشقجی کمک کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه گاردین در گزارشی جدید از سرنوشت جمال خاشقجی از التماس و استیصال فرستاده ویژه پادشاه سعودی از رئیس جمهوری ترکیه برای کمک ترکیه به عربستان در ماجرای قتل خاشقجی خبر داده است.

به‌نوشته گاردین، 10 روز پس از ماجرای قتل جمال خاشقجی، و در حالی که ملک سلمان، پادشاه سعودی به‌تازگی از قتل خاشقجی آگاه شده بود، یکی از معتمدان خود به‌نام خالد الفیصل، حاکم مکه، را برای دیدار با اردوغان به آنکارا اعزام کرد؛ اقدامی که به‌گفته ناظران به‌معنای استفاده از یکی از یاران قدیمی برای جمع کردن خرابکاری‌های ولیعهد جوان، محمد بن سلمان، تفسیر شده است. یک مقام ترکیه در این خصوص به گاردین گفته است: «این شیوه عمل آن‌ها است ... اینکه یک فرد عاقل را فرستادند».

سعودی‌ها پس از اعزام خالد الفیصل، به‌سرعت بیانیه‌ای را منتشر و در آن بر دوستی برادرانه دو کشور عربستان و ترکیه تأکید کردند. اما پشت صحنه ماجرا به‌شکل دیگری بود، به‌گفته این مقام ترکیه‌ای، خالد الفیصل «واقعاً از ما برای دریافت کمک التماس می‌کرد ... آن‌ها واقعاً مستأصل شده بودند».

در گزارش گاردین آمده است، افشای اطلاعات تازه و جدید از سوی ترکیه چیزی فراتر از یک انتقام‌گیری از عربستان سعودی بوده است. ترکیه یک هدف راهبردی داشت و اردوغان به‌آسانی کوتاه نیامد. در واقع باور عربستان مبنی بر اینکه با پرداخت پول نقد برای کمک به اقتصاد گرفتار ترکیه می‌توان محاسبات آنکارا را تغییر داد، غلط از آب درآمد. اردوغان به‌دنبال یک چیز بزرگتر بود، ترکیه این ماجرا را فرصتی برای تضعیف یک رقیب منطقه‌ای دیرین می‌دید تا بتواند خود را به‌عنوان نماینده جهان اسلام جای بیندازد و بتواند به‌نمایندگی از آن‌ها ــ به‌جای عربستان ــ سخن بگوید.

انتهای پیام/*

 

نظر شما