شناسهٔ خبر: 28876349 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: شبستان | لینک خبر

تربیت استادان بزرگ حلقه مفقوده هنرهای ایرانی اسلامی است

نامور مطلق گفت: دانشگاه استاد فرشچیان با هدف تربیت و پرورش استادان هنر ایرانی و اسلامی افتتاح می شود چرا که هم اکنون حلقه مفقوده هنرهای ایرانی اسلامی تربیت استادان بزرگ است.

صاحب‌خبر -

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، «بهمن نامور مطلق» در نشست خبری آیین گشایش دانشگاه هنرهای ایرانی اسلامی استاد فرشچیان با بیان اینکه این دانشگاه با استفاده از تجربیات گذشته و نظام تربیتی سایر کشورها به دنبال ارایه یک الگوی جدید است، گفت: این دانشگاه مکمل دانشگاه های دولتی خواهد بود.

 

سرپرست دانشگاه هنرهای ایرانی اسلامی استاد فرشچیان با بیان اینکه کشور ایران بیشترین تحصیل کرده صنایع دستی را در دنیا دارد، گفت: شعب دانشگاه استاد فرشچیان در سایر شهرها و کشورهای اسلامی راه اندازی خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه این دانشگاه به دنبال این است که کانون کرسی های نظریه پردازی در هنرهای ایرانی و اسلامی باشد، گفت: نظام نامه آموزشی و چشم انداز این دانشگاه در حال نگارش است.

 

بهمن نامور مطلق خاطرنشان کرد: این دانشگاه در مرحله اول با سه دانشکده و در سه حوزه خوشنویسی، نگارگری و صنایع دستی راه اندازی خواهد شد که افتتاح آن دوشنبه هفته جاری و با حضور استاد فرشچیان و جمعی از هنرمندان کشوری برگزار می شود.

 

نامور مطلق افزود: این دانشگاه در حالی راه اندازی می شود که استاد فرشچیان نیز خود در افتتاح این دانشگاه حضور دارد که مایه مباهات است و دانشگاه استاد فرشچیان مدل خارجی و داخلی ندارد.

 

در ادامه این مراسم، «حسن بلخاری» رئیس انجمن آثار مفاخر فرهنگی با بیان اینکه حکمت راه اندازی این دانشگاه و پرورش افرادی است که صاحب معنا و هویت دوران گذشته ما باشند، گفت: ما به دنبال استفاده از هنرمندانی هستیم که همچون پیشینیان در این حوزه دارای حکمت باشند و همراه با عمل، اندیشه را نیز در خدمت داشته باشند.

 

وی با بیان اینکه تهذیب روحانی، ایده پردازی و داشتن دستی در عمل از جانمایه های هنرهای ایرانی اسلامی است، گفت: در این دانشگاه برخلاف سایر دانشگاه ها دروس بر اساس نظر اساتید ارایه می شود چرا که نظام ترمی واحدی در مواردی توانمندی هنرمندان ما را به مسلخ می برد.

 

«حسین ایمانی خوشخو»، رییس کمیته هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست خبری با بیان اینکه راه اندازی دانشگاه استاد فرشچیان از سال های گذشته توسط خودشان پیگیری می شد، گفت: در راه اندازی این دانشگاه ما نمی خواستیم یک دانشگاه به سایر دانشگاه های کشور اضافه شود بلکه به دنبال احیای یک سنت بودیم تا منجر به خلق استعدادهای جدید در حوزه هنر شود.

 

ایمانی خوشخو افزود: ما به دنبال راه اندازی یک سیستم جدید بودیم که مورد پذیرش نظام آموزش عالی کشور باشد و در حال حاضر این سیستم مورد پذیرش قرار گرفته است و راه اندازی این دانشگاه خاص توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تأیید قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه این دانشگاه مانند سایر دانشگاه ها مدرک رسمی ارایه نخواهد کرد، گفت: از طرف اساتید اجازه نامه هایی را که مورد تایید نظام آموزشی می باشد به دانش آموختگان اعطا می شود.

 

 

نظر شما