شناسهٔ خبر: 28870530 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

حادثه قطار در هند باعث جنجال سیاسی شد

حادثه عبور قطار از روی شرکت کنندگان در یک جشن آییئنی در شمال هند که جان ۶۱ نفر را گرفت به یک جنجال سیاسی در این کشور منجر شده است.

صاحب‌خبر -

این حادثه جمعه شب زمانی اتفاق افتاد که گروه بزرگی از مردم که در شهر آمریتسار مرکز ایالت پنجاب در آیین مذهبی 'دوسارا' شرکت کرده بود در حال پایکوبی و آتش بازی در حال عبور از روی ریل راه آهن بودند که قطاری با سرعت زیاد وارد جمعیت شده و تلفات زیادی به بار آورد. ۷۴ تن مجروحان این حادثه نیز به بیمارستان منتقل شده اند که حال برخی از آن‌ها وخیم گزارش شده است. علاوه بر آن سفر ۷۱ قطار دیگر از طریق این خط آهن نیز متوقف شده و یا با اختلال روبرو شده است.

مقامات پلیس این شهر اعلام کرده اند که بر اساس تحقیقات آن‌ها دو قطار به طور همزمان از دو جهت مقابل به سوی جمعیت حاضر نزدیک شده اند و این امر فضای کمی را به مردم برای کنار رفتن از روی ریل آهن داده است، اما مقامات راه آهن ایالتی هرگونه خطا را رد کرده و می‌گویند در این حادثه تقصیری ندارند و تمام مقررات اجرا شده است.

به گفته شاهدان عینی حاضر بر روی ریل آهن به دلیل سر و صدای زیاد در جشن نتوانستند بوق‌های مکرر اخطار قطار را بشنوند.
اس اس شریواسترا رییس پلیس امریتسر گفت: در زمان بروز این حادثه حداقل ۷۰۰ نفر در محل حضور داشتند.

در عین حال، اظهارات ضد و نقیض مقامات باعث خشم شدید مردم شده و در محافل سیاسی رقیب در این ایالت جنجال بزرگی ایجاد کرده است.

برخی ادعا می‌کنند که حرکت این گروه از جمعیت از سوی حزب کنگره که مخالف دولت است سازماندهی شده و اهداف تبلیغاتی داشته است. آن‌ها مسوولان این حزب را متهم می‌کنند که با بی توجهی به امنیت مردم شرکت کننده در این راهپیمایی بدون اطلاع به مقامات و هماهنگی با اداره راه آهن مردم را به سوی ریل قطار کشیده و پس از وقوع حادثه نیز برای کمک به آن‌ها تلاش نکرده است.

اخباری که درباره یک مقام قبلی ایالتی مرتبط با این حزب نیز منتشر شده به این خشم دامن زده است، زیرا برخی ادعا می‌کنند که همسر وزیر این ایالت تنها چند دقیقه قبل از وقوع فاجعه یک مکالمه تلفنی دریافت کرده و به سرعت در حال ترک محل بوده است که حادثه اتفاق می‌افتد. منتقدین می‌گویند این شخصت ایالتی بدون توجه به وضعیت ایجاد شده در نقطه‌ای دیگر شروع به سخنرانی کرده است.

دوسارا، جشنوارهٔ بسیار بزرگ و باشکوهی است که در اواخر اکتبر (مهر) به مدت ۱۰ روز در سراسر هندوستان برگزار می‌شود. دوسارا یک جشن پادشاهی است که در آن پیروزی خیر بر شر را جشن می‌گیرند. هندوان بر این باورند که رام، خدای شر (راوان) را شکست داده است تا همسر خود سیتا را از چنگال نیرو‌های اهریمنی نجات دهد.
به گفته مقامات، مجسمه راوانا در منطقه 'جودا پتک' در شهر امریتسار به ریل آهن بسیار نزدیک است.

نظر شما