شناسهٔ خبر: 28860056 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

عبدالرازق، قدرتمند‌ترین ژنرال جنوب افغانستان کشته شد

صاحب‌خبر -
در آستانه انتخابات پارلمانی افغانستان، طالبان بار دیگر حملات خود علیه نیرو‌های دولتی را تشدید کرده و در حمله‌ای که این گروه روز پنج شنبه به دفتر والی قندهار انجام داد، ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس قندهار و یکی از افراد بانفوذ جنوب افغانستان کشته شد؛ اقدامی که گفته می‌شود بزرگ‌ترین ضربه به دولت افغانستان در ۱۷ سال گذشته به شمار می‌رود.
انتخابات پارلمانی افغانستان امروز (شنبه) در حالی برگزار می‌شود که جنگ و ترور در این کشور افزایش یافته است. طالبان که مخالف هر گونه برگزاری انتخابات در افغانستان است، این بار هم عزم خود را برای برهم زدن روند انتخابات به کار گرفته و بر شدت حملات خود علیه نیرو‌های دولتی و امنیتی افزوده است. به گزارش بی‌بی‌سی، بر اثر تیراندازی و حمله مسلحانه عصر پنج شنبه در ساختمان استانداری قندهار زلمی ویسا استاندار، ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس و عبدالمؤمن حسین خیل، رئیس اداره امنیت ملی قندهار و تصویربردار شبکه تلویزیون دولتی این استان کشته شدند. همچنین چهار نفر از جمله دو نظامی امریکایی و فرمانده نیرو‌های ارتش در حوزه جنوب افغانستان و سخنگوی استانداری قندهار زخمی شدند. گفته می‌شود فرد مهاجم یکی از محافظان استانداری قندهار بوده است. ژنرال عبدالرازق که از فرماندهان شناخته شده دولت افغانستان بود پیش از این از ۲۹ حمله انتحاری، انفجار و ترور جان سالم به در برده بود. این حمله مسلحانه پس از نشست امنیتی با موضوع تأمین امنیت انتخابات مجلس نمایندگان به وقوع پیوست. قتل ژنرال عبدالرازق، یکی از بزرگ‌ترین رویداد‌های امنیتی در ۱۷ سال گذشته است. محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان در پیامی به شهادت فرمانده پلیس قندهار واکنش نشان داد و آن را دسیسه‌ای سازمان‌یافته خواند. طالبان با به عهده گرفتن مسئولیت این حمله مدعی شد که ژنرال اسکات میلر امریکایی، فرمانده نیرو‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان هدف آن‌ها بوده است. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توئیتی نوشت: «هدف ژنرال میلر و ژنرال عبدالرازق بوده است.» بنابر اعلام سازمان ناتو، ژنرال میلر از این حمله جان سالم به در برد. عناصر طالبان اخیراً در بیانیه‌ای با تحریم انتخابات پارلمانی اعلام کردند که هر مرکز برگزاری انتخابات را که غیرقانونی بدانند، هدف حمله قرار خواهند داد. طالبان در هفته‌های گذشته حملات متعددی را انجام داده است که عمدتاً نامزد‌های انتخابات، نیرو‌های دولتی و امنیتی هدف آن بودند.
 
واکنش‌ها
 
این حمله واکنش‌های گسترده‌ای را به همرا داشته است. محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان ضمن ابراز تسلیت به مردم قندهار، به مردم این ولایت وعده داد که وضعیت امنیتی به زودی عادی می‌شود. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان، ژنرال رازق را یک فرمانده قدرتمند و استوار خواند و افزود که او سال‌ها در برابر دشمنان افغانستان شجاعانه جنگید. به گزارش رویترز، جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا هم با محکوم کردن این حمله گفت: «حمله افغانستان تأثیری بر چشم‌انداز امنیتی بلندمدت قندهار نخواهد داشت.» بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز حمله تروریستی در ولایت قندهار را محکوم و با دولت، ملت و خانواده قربانیان این جنایت ابراز همدردی کرد.

نظر شما