شناسهٔ خبر: 28854579 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

افزایش ۵۰ درصدی قیمت کالا‌های اساسی

دبیرکل اتاق اصناف ایران گفت: برخی از مسئولین اقتصادی کشور اعلام کردند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد اقلام کالا‌های اساسی افزایش قیمت داشته، ولی نباید کالا‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند افزایش داشته باشند.

صاحب‌خبر -

علی عوض پور دبیر کل اتاق اصناف ایران اظهار کرد: از ابتدای امسال با توجه به تغییراتی که در مباحث اقتصادی به وجود آمد، تغییراتی که در نرخ ارز و سایر سیاست‌های برون مرزی مان ایجاد شد و تحریم‌هایی که مطرح شد، در تامین و توزیع کالا با مشکل مواجه شدیم. از طرفی هم دولت، تدابیر ویژه‌ای را در رابطه با ۲۵ قلم کالا دید که به صورت خاص مد نظر بود، ولی واحد‌های تولیدی اعم از صنفی، صنعتی و تولیدی بزرگ در تامین و تولید با مشکل مواجه شدند و خلا چند ماهه‌ای را در بازار داشتیم و این یکی از دلایلی بود که عرضه کالا کاهش پیدا کند.

وی متذکر شد: علی رغم اینکه در این چند ماه کاهش عرضه داشتیم، ولی عملا کاهش عرضه، آن مقدار نبود که بازار را بر هم بزند و برخی بحث‌های روانی نیز در این چند ماه تاثیرگذار بود. همچنین تغییرات نرخ ارز نباید تا این حد، اثر مستقیمی را که بر روی کالا‌ها داشته باشد.

دبیر کل اتاق اصناف ایران با ابراز امیدواری از ساماندهی و ثبات در قیمت مواد غذایی، اظهار داشت: خوشبختانه ثبات قوانین و مقرراتی را در تامین ارز، سیاست‌های پولی مالی در حداقل یکی دو ماه گذشته داشتیم که این نوید این را می‌دهد، بتوانیم تولیدمان را که بیشتر مواد غذایی مد نظر است، ساماندهی و ثبات داشته باشیم.

وی با اشاره به افزایش قیمت ۳۰ تا ۵۰ درصدی برخی از کالاها، آن را غیرمنطقی دانست و گفت: برخی از مسئولین اقتصادی کشور اعلام کردند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد اقلام کالا‌های اساسی افزایش قیمت داشته، ولی نباید کالا‌هایی را که دولت تامین کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی برای آن‌ها بوده، افزایش بیابد.

عوض پور با اشاره به متولی نرخ گذاری کلیه کالا‌ها عنوان کرد: کلیه کالا‌ها و خدمات بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان نرخ گذاری می‌شود که آمار و ارقامی که ما داریم بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتیم.

وی ادامه داد: حتی برخی از افزایش قیمت‌هایی که واحد‌های تولید داشتند، سازمان حمایت از مصرف کننده و سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کردند که بدون مجوز بوده و تشکیل پرونده داده اند و در مراجع قضایی و سازمان تعزیرات در حال پیگیری است و بعضی‌ها اعمال قانون و جرائم شده، ولی اعتقاد ما بر است که این افزایش قیمتی که بعضی از واحد‌های تولیدی در روز‌های اخیر بین ۳۰ تا ۵۰ درصد داشتند، غیر منطقی است و بازار مردم را اذیت می‌کند.

دبیر کل اتاق اصناف ایران با ابراز تاسف از بالا بودن نرخ تولید در کشور، تصریح کرد: نرخ تولید در کشور علی رغم امکاناتی که داریم بالاست. این افزایش قیمت ها، تورمی که وجود داشته، نرخ ارز‌ی که در بازار وجود دارد، قطعا نرخ واقعی نیست و همه حباب است. عوامل تولید و ابزار تولید افزایش یافته و این‌ها ارتباط مستقیم با ارز دارد و باید سازمان حمایت از مصرف کننده با تشدید بازرسی‌های خود، به طور شفاف به مردم نرخ تمام شده تولید را اعلام کنند. ما اعتقاد داریم که افزایش قیمت منطقی را جامعه می‌پذیرد و جز این قابل قبول نیست.

نظر شما