شناسهٔ خبر: 28846598 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

ارومیه|مقدمات تبدیل قدیمی‌ترین ساختمان تلویزیون محلی ایران به موزه فراهم شد

در پی گزارش تسنیم از تبدیل قدیمی‌ترین ساختمان تلویزیون محلی ایران به آغل گوسفندان مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی به همراه معمار این ساختمان در ارومیه حاضر شد و مقدمات تبدیل این ساختمان به موزه بررسی شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، یازدهم مهرماه امسال با انتشار فیلم، تصاویر و گزارش مکتوبی در همین رسانه نابسامانی حاکم بر قدیمی‌ترین ساختمان استانی تلویزیون ایران در ارومیه به اطلاع عموم رسید و متعاقب آن و در حالی که شهرداری ارومیه همچنان در قبال این گزارش سکوت کرده است سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی دست‌به‌کار شد و با یافتن معمار همین ساختمان و دعوت وی به ارومیه با همراهی مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی سازمان در پی تعیین تکلیف آن بر آمد.

بر اساس این گزارش ابتدا جلسه‌ای در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی با حضور جهانگیر درویش معمار این بنا، هادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر حفظ و احیاء ابنیه، آثار و محوطه‌های تاریخی سازمان و با شرکت تعدادی از مسئولان شهرداری ارومیه برگزار شد تا ضمن بررسی این موضوع، بر سر تعیین کاربری و اجرایی شدن آن توافق نظر حاصل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی در این جلسه گفته است: بعد از ثبت این بنا در فهرست ملی، درباره ضرورت حفاظت و تعیین کاربری برای آن مذاکراتی را با شهرداری ارومیه که مالکیت آن را بر عهده دارد انجام شده و به دلیل اهمیت آن، چندین بار در سازمان مرکزی هم راجع به آن بحث شده است.

به گفته جلیل جباری در صورت تبدیل کردن آن به یک موزه فرهنگی هنری یا نمایشگاه و محلی برای آثار هنرهای معاصر، توافقات اولیه حاصل شده تا این اداره کل حمایت‌ها و کمک‌های تخصصی را برای راه‌اندازی آن تقبل کند.

در همین جلسه مدیرکل دفتر حفظ و احیاء ابنیه تاریخی کشور بر همین موضوع صحه گذاشت و اظهار داشت: آثار تاریخی و فرهنگی این استان بسیار زیاد  است بنابراین نیاز به افزایش تعداد موزه‌های تخصصی وجود دارد و اگر شهرداری ارومیه، کاربری موزه‌ای برای این بنا را در نظر گرفته و بتواند در بازه زمانی مشخص آن را به مرحله اجرا در بیاورد امری مطلوب است.

به گفته سیدهادی احمدی روئینی این ساختمان خیلی خاص و دارای ارزش‌های معماری ویژه است بنابراین اگر مدیریت شهری حتی بخواهد آن را به سازمان میراث فرهنگی واگذار کند با وجود محدودیت‌های مالی باز می‌توان هر نوع موزه‌ای را که مورد نیاز شهر است را دران ساخت.

معمار این بنا نیز در این جلسه به برخی ویژگیهای قدیمی‌ترین ساختمان تلویزیون محلی ایران اشاره کرد و گفت: آن زمان با توجه به فرصت زمانی مشخص که برای احداث ساختمان داشتیم بنابراین با در نظر گرفتن شرایط جوی و سرمای 30 درجه ابتدا سقف بتنی آن طراحی و اجرا شد و سپس دیوارهای آن ساخته شد.

به گفته جهانگیر درویش در زمانی که این بنا ساخته می‌شد استفاده از بتن چندان مورد توجه قرار نداشت بنابراین این‌گونه طراحی بتنی در سقف در کشور، انگشت‌شمار است و به همین دلیل میراث فرهنگی بهترین ارگانی است که می‌تواند به آن رسیدگی کند.

براساس این گزارش پس از بحث‌های کارشناسی مختلف و تاکید بر اهمیت و ضرورت هرچه سریع‌تر اجرای کاربری موزه‌ای برای آن، پیشنهاد و توافق شد که در صورت عقد قرارداد شهرداری با مشاور ذی‌صلاح مورد تأیید اداره کل موزه‌های ایران درباره تهیه طرح‌های محتوایی، مراتب با هماهنگی معمار این سازه انجام شود

بر اساس این گزارش در جلسه یاد شده مقررشده که موارد مورد نظر مشاور فعلی طرح شهرداری و همچنین هرگونه دخل و تصرف و تعیین و اجرای کاربری برای این بنا، با اطلاع و نظارت و اعمال نظر معمار آن انجام شود.

بر پایه این گزارش معمار این بنا با همراهی گروهی از مدیران ملی و محلی پس از 50 سال از احداث ساختمان قدیمی‌ترین تلویزیون محلی ایران در ارومیه در این ساختمان حاضر شد و جزئیات چگونگی احداثان و نحوه مناسب‌سازی آن برای کاربری‌های مختلف را تشریح کرد.

گزارش از محمد آقایی پر

تانتهای پیام/ش

نظر شما