شناسهٔ خبر: 28836207 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: حوزه | لینک خبر

استاد انصاریان:رنجیدگی و آزردگی از دیگران را تا آخر عمر در قلب خود نگه ندارید

حوزه/ مترجم و مفسر قرآن کریم گفت: گذشت از کسانی که به ناحق موجب آزار شما شدند را انتخاب کنید و دو دستی به دامن عفو متمسک شوید؛ آزردگی، خشم، درگیری و رنجیدگی نباید تا آخر عمر در قلبم بماند، چرا که خداوند راضی نیست. عفو ظاهری هم فایده ای ندارد، اگر بناست عفو کنید قلباً گذشت کنید.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از سمنان، استاد حسین انصاریان در مهدیه اعظم سمنان، اظهار داشت: در آیات سوره آل عمران خداوند می فرماید «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهِيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِين»(آل عمران، 33) در این آیات از دو نفر و دو خانواده نام برده شد و نسبت به هر دو نفر(آدم و نوح) و هر دو خانواده(آل ابراهیم و آل عمران) مسئله انتخاب و اختیار خودش را بیان کرده است چرا که در میان آنها ارزش ها یعنی ارزش های اعتقادی، اخلاقی و عملی به وسیله خودشان به کمال رسانده شد، این علت انتخاب و علت برگزیدن است.

 چهار مقامی که خیر دنیا و آخرت را به همراه دارد

وی ادامه داد: به حضرت آدم چهار مقام ارائه شد که البته پروردگار مهربان این چهار مقام را به تمام نسلش تا قیامت به صورت استعداد جریان داد. هر کسی که خواهان خیر دنیا و آخرت باشد و این چهار مقام را تحقق و فعلیت بدهد، از حالت دانه بودن و بسته بودن تبدیل به شجره طیبه و درخت محصول دار می شود.

استاد حوزه به یکی از مقام های عطا شده به حضرت آدم اشاره و خاطرنشان کرد: یک مقامی که به آدم عطا شد مقام خلافت بود؛ یعنی نیروهایی را در آدم قرار داد که بتواند از زمانی که زندگی را شروع می کند تا روز مرگش صفات الهی و  اخلاق الهی را، تحقق بدهد و با تحقق دادنش مقام خلافت از خدا را در خودش اثبات کند. آدم این کار را کرد، در این سلوک الهی کم نیاورد، سستی نکرد، تنبلی نکرد، اهل شانه خالی کردن از زیر بار این مقام نبود، آن مقداری که باید اسمای الهی، اخلاق الهی و منش الهی را در خودش طلوع و تجلی می داد، این کار را کرد و نایب مناب خدا در زمین شد و اخلاق خدایی یافت.

وی در مورد اخلاق الهی گفت: این سخن از رسول خداست، امر است، امر واجب است، چون این امری که پیغمبر کردند قید ندارد که به ما برساند این امر مستحب است، امری که مقید به قید نیست، امری که قرینه ندارد که ما آن را از واجب به مستحب انصراف بدهیم واجب است. این روایت که دو کلمه هم هست، از ناب ترین روایات پیغمبر است «تخلقوا باخلاق الله» بر شما من واجب می کنم که همرنگ با اخلاق خدا شوید.

 فکر نکنید متخلق شدن به اخلاق پروردگار کار پرمشقت و نشدنی است

وی افزود: اگر بخواهید اخلاق خدا را بشناسید حدوداً دو هزار آیه قرآن را باید دقت کنید، اگر اخلاق خدا را بخواهید بشناسید با دقت عقلی و فکری هزار اسم حضرت او را در جوشن کبیر دریابید، بیابید و بفهمید. فکر نکنید متخلق شدن به اخلاق پروردگار کار پرمشقتی و نشدنی است، اگر نشدنی بود که پیغمبر دعوت واجب نمی کرد. «تخلقوا باخلاق الله» شدنی است.

استاد حوزه علمیه به یکی از اخلاقیات خداوند اشاره و تصریح کرد: یک اخلاق خدا مهربانی است، با همه، حتی با یهودی و مسیحی و زرتشتی، با بی دینی که با شما جنگ ندارد و مزاحمتان نیست، ظلمی در حق شما روا ندارد مهربان باشید. خود پروردگار مهربان به کل است و اگر مهربان نبود که روزی همه را نمی داد، اگر مهربان نبود که نعمت ها را سر راه همه قرار نمی داد.

 جای عفو آنجایی است که من از کسی به ناحق آزار ببینم

محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی عفو را یکی دیگر از اخلاقیات خداوند دانست و اظهار کرد: جای عفو آنجایی است که من از کسی به ناحق آزار ببینم، یک نفر اشتباه کرده، خطا کرده، پدرم است یا مادرم یا همسرم یا دامادم یا عروسم یا برادرم یا قوم و خویش دیگرم یا همسایه ام یا مردم کوچه و بازار، به ناحق من را آزرده است، این آزردگی، خشم، درگیری و رنجیدگی نباید تا آخر عمر در قلبم بماند چرا که خدا راضی نیست.

 گذشت از آنهایی که به ناحق شما را آزردند انتخاب کنید

نویسنده کتاب «زیبایی های اخلاقی» گفت: شما آیات قرآن مجید را ببینید «خُذِ الْعَفْو»(اعراف، 199) گذشت از آنهایی که به ناحق شما را آزردند انتخاب بکنید و دو دستی به دامن عفو متمسک شوید؛ عفو ظاهری هم فایده ای ندارد، اگر بناست عفو بکنی قلباً گذشت کن، خدا از قلبت خبر دارد، خدا که آشکار و نهان را می داند. اگر بنا به گذشت باشد و بناست حکم پروردگار عملی شود، قلباً باید گذشت کرد. اگر پای گذشت در کار بیاید، کینه، عصبانیت، قهر، دشمنی، خشم، طرد کردن دیگر جایی ندارد.

وی تاکید کرد: اگر مردم به خواست خود اهمیت ندهند، گوش خود را تسلیم خدا نکنند، قلب خود را هماهنگ با اخلاق پروردگار نکنند طبق فرموده پیامبر مسلمانان ضعیف، بی ارزش، بی مایه، ناتوان در معنویت هستند، اینان روز قیامت نمی توانند مقامات را طی کنند چون ناتوان و ضعیفند.

 اخلاق خداوند بر این مبناست که آزار مردم را نسبت به خودتان به رُخشان نکشید

استاد انصاریان به یکی دیگر از اخلاقیات خداوند که آن را عجیب دانست، اشاره و خاطرنشان کرد: اخلاق خداوند بر این مبناست که آزار مردم را نسبت به خودتان به رُخشان نکشید. شخصی فهمیده اشتباه کرده، شما هم به دستور پروردگار گذشت کردید، دیگر او را رها کن، تا آخر عمر به رخش نکش که تو بودی که با من این گونه رفتار کردی، یادت است چه کار بدی کردی، یادت است با اینکه کار بدی کردی، من دندان روی جگر گذاشتم و چشم پوشی کردم و از تو گذشت کردم. بندگان خدا را خجالت ندهید و شرمنده نکنید.

مترجم و مفسر قرآن کریم در رابطه با حفظ آبروی بندگان به نمونه ای اشاره و تصریح کرد: شخصی در خانه حضرت رضا(ع) را زد، امام هشتم خودشان پشت در آمدند، در را باز نکردند و فرمودند: چه کسی هستی و چه کار داری؟ گفت: مکه بودم از حج برگشتم، پولم تمام شده، خانه من هم در شهر مرو نیست، من باید یک مسیر طولانی را بروم تا برسم به منطقه زندگیم، یابن رسول الله! شیعه هستم، یک پول قرض در حدی که من را به وطنم برساند به من بدهید، من رسیدم وطن عین پول را می دهم که برایتان بیاورند.

وی ادامه داد: امام فرمودند: مانعی ندارد، تشریف بردند و در خانه یک پول قابل توجهی آوردند و خودشان را کشاندند پشت در که دیده نشوند، روزنه در را باز کردند و فقط تا مچ مبارکشان را دادند بیرون و به این حاجی از راه مانده فرمودند: آنچه که خواستی بگیر و در را بست و بعد به او فرمود: به وطنت رسیدی پول را برنگردان، چون من نیت قرض نکردم، پول برای خودت است. حاجی رفت، یاران امام به حضرت گفتند: یابن رسول الله! در را تمام باز می کردید و یک زیارت قبولی می گفتید، یک مصافحه ای می کردید، یک معانقه ای می کردید بعد پول را به او می دادید، این چه شکل پول دادن بود؟ امام فرمودند: آدم محترمی بود، زائر خانه خدا بود، اگر در را باز می کردم من را می دید، پول را که می دادم شرمنده می شد و دیگر این پول هیچ ارزشی نداشت.

 کسی که از هدایت خداوند پیروی کند در دنیا و آخرت غم و غصه ای ندارد

استاد انشاریان در مورد علل انتخاب و گزینش حضرت آدم توسط خداوند گفت: مقام خلافت یعنی مقام تحقق اخلاق خدا در وجود خود، خود را افق طلوع اسمای الله و صفات الله قرار دادن؛ حضرت آدم این کار را کرد و پروردگار هم در گزینش، او را به عنوان یک انسان ارزشی که یک سر و گردن از جهانیان بالاتر قرار گرفته گزینش کرد. مقام دوم هدایت بود، وقتی که به او فرمان داد زندگی را در کره زمین شروع کن «قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْها جَمِيعاً، فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُمْ مِنِّي هُدىً، فَمَنْ تَبِعَ هُدايَ فَلا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُون»(بقره، 38) نسل آدم و حوا زندگی را شروع کنید و من راهنمایی و دین خود و اسلام را به طرف شما می فرستم. دین خدا از زمان آدم اسلام بوده که ترکیبی از اعتقادات درست، اخلاق پاک و عمل صالح است. کسی که از هدایت خداوند پیروی کند در دنیا و آخرت نه ترسی بر او خواهد بود و نه غم و غصه ای دارد.

مترجم و مفسر قرآن کریم افزود: هفتاد و دو تن از یاران امام حسین(ع) در کربلا هرگز نترسیدند و غصه ای نخوردند چون از هدایت خدا پیروی می کردند. در روایات نوشتند که چهره ابی عبدالله(ع) وقتی در گودال افتاده بود، هیچ گاه چهره حضرت روشن تر، درخشنده تر و شادتر از آن لحظه نبود. در کتاب هایمان نوشتند وقتی شمر تیزی خنجر را گذاشت روی گلو و آماده بریدن سر شد، ابی عبدالله(ع) لبخند زد و با لبخند از دنیا رفت. این محصول هدایت است.

 هدایت و دینداری انسان را شاد و با استقامت نگه می دارد

وی به اثرات هدایت خداوند اشاره و خاطرنشان کرد: هدایت و دینداری آدم را شاد و با استقامت نگه می دارد، دینداری تمام این اوضاع جهان را به نظر آدم یک جوک نشان می دهد که شیاطین متعددی دست در دست هم گذاشتند و بازیگری می کنند، پیروزی هم مطلقاً ندارند و قبل از آنان هم نداشتند. مگر بنی امیه پیروز شدند؟ مگر بنی عباس پیروز شدند؟ مگر فرعونیان پیروز شدند؟ چیزی که از آنها در دنیا مانده فقط لعنت دیگران بر آنهاست.

این محقق حوزوی گفت: حضرت آدم از این هدایت الهی کمترین انحرافی نداشت، من نمی دانم زمان حضرت آدم حلال و حرام دین چقدر بود، هر مقداری که دین حلال و حرام داشته، حضرت آدم نه حلالی را ترک کرده و نه آلوده به حرامی شد، به این خاطر می گوید: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى آدَم»(آل عمران، 33) ما آدم را برگزیدیم.

 انسان معرفت نداشته باشد پوچ است

استاد انصاریان در مورد سه علت دیگر انتخاب و گزینش حضرت آدم توسط خداوند، اظهار کرد: مقام معرفت موجب شد خداوند آدم را انتخاب کند؛ «وَ عَلَّمَ آدَمَ الْأَسْماءَ كُلَّها»(بقره، 31) آدم معرفت نداشته باشد پوچ است. (گر کیمیا دهندت بی معرفت گدایی) وقتی نتوانی کیمیا را به کار بگیری، این کیمیا در دست تو چه ارزشی دارد؟ اما وقتی معرفت به تو بدهند کل کیمیا را به تو دادند. با معرفت مس وجود خود و دیگران را می توانی طلای بیست و چهار عیار کنی. ذات واقعیات را باید سنجید. یک آدم بی معرفت و بی هنری را بیاورند و یک مقام خیلی بالا به او بدهند، این همان پَستی است که بود؛ یک آدم آگاه با معرفت بزرگ و با کرامتی را خانه نشین کنند، این همان بزرگ است که نشسته است. با حقایق که نمی شود بازی کرد.

مترجم و مفسر قرآن کریم گفت: یک علت دیگر برگزیدن آدم علمش است و علت چهارم نیز که خدا آدم را بر جهانیان برگزیده، کرامتش است.

 چرا حضرت نوح(ع) برگزیده خداوند شد؟

وی در ادامه به برتری حضرت نوح نزد خداوند نیز اشاره و خاطرنشان کرد: خداوند نوح را بر جهانیان برگزید چون ارزش های نوح دریاوار و مقامش هم از آدم بالاتر بود. اولین پیغمبر اولوالعزم پروردگار بود. خداوند در سورۀ هود و در سورۀ نوح ارزش های این پیغمبر را که بیان می کند، آدم از آن عظمت ماتش می برد که نهصد و پنجاه سال با تمام مصائبی که سرش آوردند در این دنیا زندگی کرد و یک چشم به هم زدن از پروردگار فاصله نگرفت. مردم دچار گرانی، کمبود و بیماری می شوند، دو روزی صبر می کنند بعد با شخص پروردگار اعلام جنگ می کنند! در حالی که نوح نهصد و پنجاه سال یک استکان آب خوش از گلویش پایین نرفت، اما معدن ارزش ها، کرامات و عشق ورزی به مردم زمان خودش بود. ایشان رنج می کشید از اینکه یک نفر جهنم برود. خدا بعد از ده قرن به او گفت اینها آدم بشو نیستند، کشتی بساز، از تنور خانه ات که آب بیرون زد، آنهایی را که باید سوار کشتی کنی سوار کن، من زمین را از ناپاکی وجود اینها پاک کنم.

 علل برتری خاندان ابراهیم و عمران

استاد انصاریان درباره علل برتری خاندان ابراهیم و عمران گفت: «وَ آلَ إِبْراهِيم» اسحاق و فرزندانش تا زمان مسیح هستند؛ یعنی بعد از اسحاق تا زمان عیسی هر چه پیغمبر به وجود آمده از نسل اسحاق است که ریشه اش ابراهیم است. رشته دیگر آل ابراهیم از اسماعیل به وجود آمده که می رسد به وجود مبارک رسول خدا، صدیقه کبری، ائمه طاهرین. امروز در رأس آل ابراهیم در کرۀ زمین وجود مبارک امام دوازدهم است، پس برایمان روشن است چرا ابراهیم را بر عالمیان نمره بالاتر داده است. «وَ آل عمران» خانواده دوم هم آل عمران هستند. عمران یک مرد الهی است، یک زن دارد خدا به این زن و شوهر یک دختر داده و این مجموعه شدند آل عمران.

 انتهای پیام  ۳۱۳/۱۷

نظر شما