شناسهٔ خبر: 28695083 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: صراط‌نیوز | لینک خبر

شناسایی دو تابعیتی‌ها تسهیل می‌شود

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: با توجه به شفاف نبودن برخی کلیدواژه‌های مرتبط با موضوع تابعیت، مسائل مربوط به گرین کارت، اقامت، تابعیت مضاعف و مسائل دیگر از یکدیگر تفکیک می‌شوند و تفاوت‌های آن‌ها نیز لحاظ می‌شوند.

صاحب‌خبر -
صراط:

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به طرحی که در خصوص اصلاح ماده 989 قانون مدنی مطرح شده است، اظهار داشت: 3 طرح پیرامون مسائل مربوط به تابعیت در کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود، یکی از موارد آن موضوع مربوط به طرح 2 تابعیتی‌ها است.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان مردم طرحی را تهیه کرده‌اند و درخواست دارند که قوانین مربوط به دو تابعیتی‌ها اصلاح شود تا ممنوعیت‌هایی برای آن‌ها ایجاد شود، بیان کرد: همچنین طراحان این طرح به دنبال آن هستند که باید شناسایی دو تابعیتی‌ها تسهیل شود و محدودیت کاری در تصدی پست‌های کلیدی کشور رخ ایجاد شود.

وی افزود: یک جلسه را با حضور سازمان‌های مرتبط مانند وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی برای بررسی این طرح پیشنهادی برگزار کردیم که این نهادها نظرات خود را بیان کردند و به صورت کتبی نیز نظرات آن‌ها ارائه شد تا مورد بررسی قرار گیرد.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه در 3 هفته‌ای که پیش رو داریم، گزارش سازمان‌ها را بررسی کرده و نتایج را به کمیسیون قضائی و حقوقی تقدیم می‌کنیم، ادامه داد: با توجه به شفاف نبودن برخی کلیدواژه‌های مرتبط با موضوع تابعیت، مسائل مربوط به گرین کارت، اقامت، تابعیت مضاعف و مسائل دیگر از یکدیگر تفکیک می‌شوند و تفاوت‌های آن‌ها نیز لحاظ می‌شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به همان میزان که نمایندگان دغدغه دارند تا مساله 2 تابعیتی‌ها به مساله امنیت کشور لطمه نزند، نمایندگان مجلس این دغدغه را هم دارند  که تصویب این طرح، کشور را از پتانسل‌های مدیریتی کشور محروم کند.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه در برخی کشورها از بالاترین پست‌های سیاسی تا تیم‌های فوتبالشان، دو تابعیتی‌ها و حتی بیگانگان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اظهار داشت: باید به گونه‌ای عمل کنیم که از توانمندی مردم ایران بهره‌مند شویم، نباید افراد توانمند تنها به این دلیل که در کشور بیگانه به دنیا آمده‌اند یا تابعیتی کسب کرده‌اند، طرد شوند. نباید بیش از حد سخت گیری شود اما از سوی دیگر دغدغه نمایندگان نیز برای ما محترم است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح ماده 989 قانون مدنی ابعاد مختلفی دارد، بیان کرد: این افراد از تصدی برخی پست‌های کلیدی  منع می‌شوند یعنی در طرح اینگونه آمده و تصویب یا عدم تصویب آن هنوز معلوم نیست.

سامانه‌ای برای خود اظهاری تابعیت افراد طراحی می‌شود

وی با بیان اینکه تابعیت افراد باید شفاف شود، افزود: اکنون سیستم شفاف و قانونی نداریم، که هر فردی چه تابعیتی دارد، در طرح آمده که تابعیت افراد از طریق خود اظهاری در یک سامانه مشخص شود تا مشخص شود تابعیت و اقامت چه کشوری را دارند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: این طرح به گونه‌ای باید بررسی شود که آسیبی به هموطنانی که چند تابعیت دارند، وارد نشودو آن‌ها را دچار نگرانی نکند البته دغدغه نمایندگان و نظام نیز باید لحاظ شود.

نظر شما