شناسهٔ خبر: 28692660 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

سازمان عفو بین‌الملل: اخراج اجباری پناهجویان افغان از اروپا متوقف شود+تصاویر

سازمان عفو بین‌الملل حرکتی را در اعتراض به اخراج اجباری پناهجویان افغان در برابر پارلمان اروپا آغاز کرده و خواستار توقف فوری اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی شده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، سازمان عفو بین‌الملل حرکتی را تحت عنوان «از افغان‌ها محافظت کنید» آغاز کرده و در برابر پارلمان اروپا دست به اعتراض زده است.

اعضای این سازمان در برابر مقر پارلمان اورپا در شهر بروکسل تجمع کرده و اخراج اجباری پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی را محکوم کردند.

این سازمان تصریح کرد که شماری از پناهجویانی که از کشورهای آلمان، هلمند، نورژ و سوئد به افغانستان اخراج شدند کشته و یا زخمی شدند.

 «سمیراحمیدی» از اعضای سازمان عفو بین‌الملل خاطرنشان کرد که اخراج اجباری پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی در حالی جریان دارد که وضعیت افغانستان به صورت چشمگیری بی‌ثبات شده است.

وی افزود: اخراج اجباری پناهجویان افغان کاملا غیر منصفانه و ناعادلانه است و اعضای پارلمان اروپا باید برای توقف این روند اقدام کنند.

«یودیت ساختینی» نماینده هلمند در پارلمان اروپا نیز این روند را محکوم کرده و اخراج اجباری پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی را غیر موجه دانسته است.

نماینده هلند در پارلمان اروپا خاطرنشان کرد که اعضای اتحاده اروپا با اخراج اجباری اپناهجواین افغان قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند.

وی افزود: پناهجویان افغان به صورت اجباری به کشوری در حال جنگ اخراج می‌شوند در حالی که جان شان در آنجا تهدید شده و آزادی شان نقض می‌شود.

این در حالی است که همزمان با افزایش ناامنی‌ها و حملات هوایی نیروهای آمریکایی و ناتو به اهداف غیرنظامی در افغانستان کشورهای اروپایی نیز روند اخراج پناهجویان افغان به افغانستان را نیز تشدید کردند.

سال گذشته نیز کشورهای اروپایی به دلیل تشدید اخراج اجباری پناهجویان افغان در زمانی که تلفات غیرنظامیان در بالاترین سطح قرار داشت به نقض قوانین بین‌الملل متهم شدند.

اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی در حالی صورت می‌گیرد که بیش از 3 میلیون نفر در افغانستان به دلیل جنگ و خشکسالی در با خطر گرسنگی روبرو هستند.

در چند سال اخیر هزاران پناهجوی افغان به دلیل وضعیت نابسمان امنیتی در افغانستان راهی اروپا شدند که بیشتر آنها نیز در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند.

 دولت افغانستان نیز با نادیده گرفتن وضعیت بحرانی این کشور اکتبر سالجاری میلادی کشورهای دانمارک، فرانسه، هلند، نروژ، سوئد، سوئیس و انگلیس توافقنامه های دوجانبه را در خصوص پذیرش افغان هایی که درخواست پناهندگی شان رد می شود، به امضا رسانده است.

انتهای پیام/.

نظر شما