شناسهٔ خبر: 28690417 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

بیزینس اینسایدر: با تحریم ایران، قیمت نفت به راحتی می‌تواند به ۱۰۰ دلار برسد

یک پایگاه تحلیلی اقتصادی در گزارشی به نقل از اقتصاددان‌ها نوشت که با تحریم ایران در ماه آتی، قیمت نفت به راحتی می‌تواند به ۱۰۰ دلار برسد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بیزینس اینسایدر در گزارشی نوشت: در کمتر از یک ماه مانده به دور دیگری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تحلیلگران می گویند که افق نفت صد دلاری متصور است.

بر اساس این گزارش، اقتصاددان‌هایی از بانک آمریکا گفت: قیمت‌های بالاتر نفت حتمی به نظر می‌رسند، و از نظر ما، نفت بشکه‌ای 100 دلار به راحتی در دسترس است.

 

در همین حال،نشریه فوربس روز گذشته در گزارشی با استناد به داده‌های وبگاه «تانکر تراکر» از افزایش صادرات نفت خام ایران در ماه سپتامبر نسبت به ماه پیش از آن خبر داد.

در بخشی از این گزارش با اشاره به واردات نفت ایران از سوی هند آمده است که دهلی‌نو خواهان دریافت معافیت از آمریکا برای ادامه واردات نفت ایران پس از ضرب‌الاجل اعمال تحریم‌های نفتی علیه تهران است، آن هم بر اساس این توجیه که هند واردات نفت ایران را به‌میزان قابل توجهی کاهش داده است. اما اعداد به‌دست‌آمده از این گزارش یک چیز دیگر را نشان می‌دهد؛ در واقع واردات نفت ایران از سوی هند در ماه‌های آگوست و سپتامبر تقریباً بدون تغییر باقی مانده است. طبق داده‌های این گزارش، هند در ماه سپتامبر و آگوست 14.97 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است، در حالی که در ماه جولای، میزان واردات نفت ایران از سوی هند برابر با 17.89 میلیون بشکه بود. در واقع این اعداد نشان می‌دهد که هند آن‌چنان که به آمریکایی‌ها می‌گوید واردات نفت از ایران را کاهش نداده است.

فوربس در بخش دیگری از گزارش خود آورده است که داده‌های مرتبط با نقل و انتقال نفت به‌صورت تقریباً قطعی نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران آن‌چنان که رسانه‌ها می‌گویند کاهش نیافته است. ایران در ماه سپتامبر روزانه دست‌کم 2 میلیون بشکه نفت صادرات داشته است، که در واقع نسبت به میزان صادرات نفت در ماه آگوست رشد داشته است.

انتهای پیام/.

نظر شما