شناسهٔ خبر: 28680318 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

چرا ترامپ دارایی‌های عربستان را مسدود نمی‌کند؟

رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه بر خلاف نمایندگان کنگره این کشور اعلام کرد به علت مسئله خاشقجی دارایی‌های عربستان را مسدود نمی‌کند.

صاحب‌خبر -

باشگاه خبرنگاران جوان: به نقل از رویترز، دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه تأکید کرد به خاطر مسئله ناپدیدشدن روزنامه‌نگار سعودی، دارایی‌های عربستان را مسدود نخواهد کرد.

به نوشته رویترز، علی‌رغم نگرانی‌ها درباره سرنوشت «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار ناپدیدشده سعودی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز پنج‌شنبه تأکید کرد هیچ دلیلی وجود ندارد (به خاطر این مسئله) دارایی‌های عربستان در آمریکا مسدود شود.

وی که در جمع خبرنگاران در کاخ سفید صحبت می‌کرد، افزود اگر آمریکا دست به چنین اقدامی بزند، عربستان پولهایش را به روسیه و چین منتقل خواهد کرد.

دونالد ترامپ همچنین روز پنج‌شنبه در گفتگویی اختصاصی با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفت: اگر مشخص شود عربستان سعودی مسئول ناپدید شدن جمال خاشقجی بوده است و ما بخواهیم براساس پیشنهاد برخی از سناتور‌های آمریکایی، از این پس فروش تسلیحات آمریکایی را به عربستان سعودی متوقف کنیم، ما (آمریکا) صدمه خواهیم دید، زیرا این امر باعث کاهش مشاغل در صنایع اسلحه سازی آمریکا خواهد شد.

پس از ناپدیدشدن خاشقجی شماری از نمایندگان هر دو حزب آمریکا گفته‌اند اگر معلوم شود عربستان در ناپدیدشدن و مرگ احتمالی این روزنامه‌نگار نقش داشته است، فروش بیشتر سلاح‌های آمریکایی به این کشور را متوقف خواهند کرد.

ترامپ در این باره افزود: توقف ناگهانی فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان سعودی برای کشور ما بسیار دشوار و تلخ خواهد بود. این بر ما تأثیرگذار خواهد بود و آن‌ها (سناتور‌های یاد شده) بسیار سریع چنین پیشنهادی را مطرح می‌کنند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سه‌شنبه گذشته پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و برخی گزارش‌ها حاکی از پیدا شدن جسد مثله شده وی در یکی از خیابان‌های استانبول است.

مقامات ترکیه روز شنبه اعلام کردند همزمان با ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول، تیمی ۱۵ نفره وارد این ساختمان شده و ساعتی بعد این تیم با هواپیمای شخصی استانبول را به مقصد ریاض ترک کرده و اکنون اعلام شده است که چند مرد همزمان با ناپدید شدن خاشقجی جعبه‌هایی را از داخل ساختمان کنسولگری بیرون برده‌اند.

پس از این اظهارنظر مقامات دولتی ترکیه، بسیاری از نهاد‌های بین‌المللی و روزنامه‌نگاران جهان خواستار تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه درباره ناپدیدشدن مشکوک جمال خاشقجی شدند.

نظر شما