شناسهٔ خبر: 28680261 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

روز پنج‌شنبه، قیمت سکه ۴.۶۰۰.۰۰۰ تومان بود!

اقتصاد > اقتصاد کلان - در کنار خبر داغ رد شدن نقدینگی از ۱۶۴۶هزار میلیارد تومان، خداحافظی مهدی کرباسیان از ایمیدور ، فضای تازه‌ای را در خصوص انتخاب وزیر صنعت،معدن و نجارت در فضای خبری پیش آورد.

صاحب‌خبر -

 به گزارش خبرآنلاین، امروز در حالی امارهای بانک مرکزی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران بازتاب خبری یافت که بررسی ها نشان می دهد بالا بودن حجم نقدینگی یکی از مهمترین دلایل امکان ناپذیری کنترل تورم در اقتصاد است . نقدینگی سرگردانی که هر از گاهی با هجوم به یک بازار ، شرایطی نامساعد را رقم می زنند.

آخرین آماری که بانک مرکزی از تغییرات نقدینگی اعلام کرده نشان می‌دهد که حجم ‌آن با رشد ۲۰.۵ درصدی نسبت به مردادماه سال گذشته تا ۱۶۴۶ هزار میلیارد تومان ثبت شده است؛ این رقم در مقایسه با ۱۳۶۶ هزار میلیارد تومان مرداد ۱۳۹۵ تا بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رشد دارد. هم‌چنین نسبت به  اسفندماه سال گذشته ۷.۸ دهم درصد رشد دارد. این در حالی است که در مقایسه با ۱۶۰۲ هزار میلیارد تومان تیرماه امسال نیز حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان در یک ماه افزایش داشته است.

بررسی ها نشان می دهد با وجود رشد مستمر نقدینگی، از سرعت آن در مردادماه سال جاری تا حدی کاسته شده است؛ به‌طوری که در مردادماه سال گذشته نسبت به همین ماه در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۴.۳ درصد افزایش داشته که این رشد برای سال جاری به ۲۰.۵ دهم درصد می‌رسد.

کرباسیان وزیر می شود؟

مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارات استعفا داده است . وی از جمله مدیرانی است که مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان است. پیش تر نیز به اتفاق سایر همکارانش در کسوت معاونت بر نامه‌ای که با هدف اجرای قانون نوشته شده بود، امضا کرد.

 برخی اما خداحافظی کرباسیان از ایمیدرو را نشانه آن می‌دانند که قرار است وی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شود .

 قیمت ویزای اربعین کاهش یافت

همتی طی نامه ای با اشاره به اهمیت حماسه اربعین و حضور میلیونی اقشار مختلف مردم در این همایش عاشقان حسینی پیشنهاد داد در محاسبه نرخ ارز زوار اربعین ٣٥ درصد تخفیف اعمال شود. 

بنابه این گزارش روحانی رئیس جمهور ضمن تاکید بر اهمیت حماسه حضور عاشقان امام حسین (ع) با پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی موافقت کرد.بر این اساس هزینه ویزای زوار اربعین حدود ۱۰۷هزار تومان کاهش پیدا می کند. لازم به ذکر است هزینه ویزای اربعین در حال حاضرحدود  307 هزار تومان است که به 200 هزار تومان کاهش خواهد یافت.

دهه‌شصتی‌ها با جوانی خداحافظی کردند، با بیکاری نه

یافته های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  بیانگر این است که در سال 95 جمعیت کشور برابر 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفر بوده است که از این میان 16 میلیون 802 هزارو 46 نفر معادل 21 درصد کل جمعیت کشور را دهه شصتی ها تشکیل می دهند.

جمعیت دهه شصت که در سال 95، رده سنی 25 تا 34 سال را شامل می شدند، یک پنجم جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اند.بر اساس این گزارش، از مجموع جمعیت 16 میلیون و 802 هزار نفری متولدین دهه شصت، 8 میلیون و 483 هزار و 893 نفر (50.5 درصد) مرد و 8 میلیون و 318 هزار و 153 نفر (49.5) زن هستند.

همچنین از مجموع جمعیت دهه شصت کشور، حدود 96 درصد معادل 16 میلیون و 159 هزار و 380 نفر باسواد و حدود 4 درصد نیز بی سوادند. وضعیت تحصیلی دهه شصتی‌ها نشان می دهد، که 36.8 درصد زیردیپلم، 28.4 درصد دیپلم و پیش دانشگاهی، 34.5 درصد دارای تحصیلات عالی هستند.

همچنین جمعیت در حال تحصیلی کشور در داخل و خارج از کشور از مجموع 17 میلیون و 723 هزار و 968 نفر برآورد شده است که از این میزان یک میلیون و 278 هزار و 814 نفر در سال 95 در حال تحصیل بوده اند.

اما شاخص های نیروی کار جمعیت دهه شصت به استناد اطلاعات جمعیتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 نشان می دهد، نرخ مشارکت اقتصادی در این گروه سنی 54.8 درصد، نرخ بیکاری18.9 درصد و نرخ اشتغال 81.1 درصد اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، جمعیت شاغل کشور در سال 95 به میزان 22 میلیون و670هزار و 988 نفر بود که از این میزان 7 میلیون و 466 هزار و 834 نفر دهه شصتی هستند که 33 درصد از شاغلان کشور را این گروه سنی تشکیل می دهند.

 ثبات نسبی در بازار سکه

 بازار سکه روزهای پایانی هفته را در آرامش سپری کرد . در جریان معاملات بازار آزاد تهران امروز پنج شنبه، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۶۲۱ هزارتومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۳ میلیون و ۷۶۰ هزارتومان، نیم سکه یک میلیون و ۹۰۳ هزارتومان، ربع سکه ۹۵۲ هزارتومان و سکه گرمی ۶۴۳ هزارتومان معامله شد.

 

223223

نظر شما