شناسهٔ خبر: 28673439 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

نقش پررنگ بن سلمان در ناپدید شدن خاشقجی

شنودهای اطلاعاتی آمریکا؛ ولیعهد عربستان سعی داشت جمال خاشقجی را به عربستان بازگرداند و وی را زندانی کند.

صاحب‌خبر -
سند دیگری از نقش ولیعهد سعودی در ناپدید شدن جمال خاشقجیبه گزارش سرويس بين الملل  خبرگزاري صداوسيما؛ روزنامه واشنگتن پست چاپ آمریکا در گزارشی به قلم " شان هریس" در پایگاه اینترنتی خود نوشت: شنودهای اطلاعاتی آمریکا از گفتگوهای مقام های سعودی نشان می دهند که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به مسئولان این کشور دستور داده بود در چارچوب عملیاتی جمال خاشقجی تحلیلگر این روزنامه آمریکایی و منتقد حکومت عربستان را تطمیع کنند که از ویرجینیای آمریکا به عربستان برگردد و در بازگشت به عربستان وی را بازداشت کنند.
این اطلاعات که توسط مقام های آمریکایی مرتبط با پرونده جمال خاشقجی ارائه شده است، سند دیگری است که نشان می دهد رژیم عربستان در ناپدیدشدن جمال خاشقجی بعد از ورودش به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه نقش داشته است. مقام های ترکیه گفته اند یک تیم امنیتی عربستان در ترکیه منتظر وی بود و بعد از ورودش به کنسولگری سعودی در استانبول وی را کشته است.
تلاش ناموفق بن سلمان براي تطميع خاشقجي
جمال خاشقجی از منتقدان شناخته شده حکومت سعودی و بویژه شخص محمد بن سلمان بود. چند نفر از دوستان خاشقجی گفته اند در طول چهار ماه اخیر مقام های ارشد عربستان سعودی که از نزدیکان محمد بن سلمان هم محسوب می شوند، در تماس های تلفنی به خاشقجی پیشنهاد کرده بودند که اگر به عربستان برگردد هم از وی محافظت می شود هم یک سمت عالی در دولت به وی واگذار خواهد شد. اما خاشقجی درباره این پیشنهاد تردید داشت. خود خاشقجی به یکی از دوستانش گفته بود حکومت عربستان سعودی هرگز به قول خود مبنی بر این که به وی صدمه نزند پایبند نخواهد بود.
خالد سفوری تحلیلگر مسائل عربی در آمریکا که از دوستان خاشقجی است، گفت بعد از آن که سعود القطانی مشاور دادگاه سلطنتی در تماس تلفنی به خاشقجی پیشنهاد کرد به عربستان برگردد، وی گفته بود: من سرسوزنی به آنها اعتماد ندارم.
یک مقام سابق اطلاعاتی آمریکا هم گفته است جزئیات عملیات و اعزام دو تیم پانزده نفره به ترکیه با هواپیماهای خصوصی نشان دهنده اجرای عملیات غیرقانونی انتقال فرد متهم از یک کشور به کشور دیگر است. اما مقام های ترکیه تاکید می کنند صرفنظر از هدف این عملیات، خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است. تحقیقات برای یافتن جسد وی در ترکیه تاکنون بی نتیجه بوده است ولی مقام های ترکیه تصاویری از ویدئوهای مداربسته را منتشر کرده اند که نشان می دهند جمال خاشقجی روز دوم اکتبر وارد ساختمان کنسولگری عربستان شده است اما تصویری از خروج وی از این ساختمان در دست نیست. با توجه به اطلاعاتی که درباره طرح های قبلی عربستان برای بازداشت خاشقجی وجود دارد، اکنون این سؤال مطرح می شود که آیا دولت ترامپ به خاشقجی هشدار داده بود که با خطر مواجه است یا خیر؟
بر اساس دستور اجرایی که در سال دو هزار و پانزده در آمریکا امضا شد، نهادها و سازمان های اطلاعاتی این کشور موظف هستند به افرادی که با خطر ربوده شدن یا مرگ مواجه هستند، هشدار بدهند.
ترامپ در دوراهي پرونده روزنامه نگار؛ بن سلمان يا خاشقجي؟
انتشار گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره تلاش حکومت عربستان برای بازگرداندن خاشقجی به آن کشور چالشی سیاسی برای دولت دونالد ترامپ است زیرا انتشار این گزارش دلالت بر مشارکت محمد بن سلمان در ربودن جمال خاشقجی دارد. این در حالی است که محمد بن سلمان روابط نزدیکی با جارد کوشنر مشاور ترامپ در امور منطقه دارد. روز چهارشنبه جارد کوشنر و جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ با محمد بن سلمان تلفنی گفتگو کردند. کاخ سفید هم اعلام کرد سعودی ها در این تماس های تلفنی اطلاعات بسیار کمی ارائه کرده اند.
دو مقام آمریکایی هم گفته اند دونالد ترامپ با واکنش بسیار دیرهنگام خود به ناپدیدشدن جمال خاشقجی بسیاری ها را مایوس کرد. وی اوائل هفته گفت اطلاع ندارد که چه اتفاقی برای این روزنامه نگار سعودی رخ داده است. نمایندگان مجلس سنای آمریکا واکنش تندی در قبال ناپدیدشدن روزنامه نگار منتقد عربستان نشان داده اند. روز چهارشنبه گروهی از نمایندگان دو حزب آمریکا در سنا از دونالد ترامپ درخواست کردند هر کسی را که در ناپدیدشدن جمال خاشقجی مسئول است، حتی اگر سران سعودی باشند، تحریم کند.
سناتور لیندزی گراهام از همپیمانان بسیار نزدیک دونالد ترامپ گفت اگر مشخص شود که سعودی ها در ناپدیدشدن جمال خاشقجی نقش داشته اند، یک سونامی از اقدامات گسترده دو حزب عمده آمریکا ضد آنها شروع خواهد شد. وی گفت اثبات این موضوع می تواند ماهیت روابط آمریکا و عربستان را هم تغییر بدهد.
روابط بسیار نزدیک جارد کوشنر داماد و مشاور ترامپ با ولیعهد عربستان از مدت ها قبل سوء ظن مقامات اطلاعاتی آمریکا را برانگیخته است.
مشاور دادگاه سلطنتی عربستان دو بار با جمال خاشقجی تلفنی گفتگو کرده بود. یک بار در سپتامبر دو هزار و هفده قطانی در تماس تلفنی به خاشقجی گفت ولیعهد عربستان بسیار خوشحال شد که خاشقجی با درج پیامی از اقدام حکومت مبنی بر رفع ممنوعیت رانندگی برای زنان عربستان تقدیر کرد. خاشقجی هم در پاسخ گفته بود هر گاه حکومت عربستان اقدام مثبتی بعمل آورد، آن را خواهد ستود و هر گاه اقدام بدی صورت گیرد، از آن انتقاد خواهد کرد. یکی از دوستان نزدیک خاشقجی همچنین گفت که یک تاجر نزدیک به خاندان سعودی هم چندین بار با خاشقجی دیدار کرده بود. این تاجر در دیدارهایشان با خاشقجی در واشنگتن به وی گفته بود که می تواند با گفتگو با مقام های ریاض زمینه بازگشت وی را مهیا سازد.

نظر شما