شناسهٔ خبر: 28348041 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

بندپی در حاشیه نشست هیات دولت:

۳۳۸ هزار شغل ایجاد می‌شود/ ازریزش اجباری نیروی کارجلوگیری می‌کنیم

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۶ طرح در وزارت کار در خصوص اشتغال وجود دارد که ۳۳۸ هزار اشتغال را به جز اشتغال فراگیر روستایی ایجاد خواهد کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران اظهارداشت: استان‌هایی مثل کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و کهکیلویه و بویراحمد، استان‌هایی هستند که تقریبا یارانه دستمزد را به آنها پرداخت می‌کنیم تا بتوانیم اشتغال را در این استان‌ها پیگیری کنیم.

وی با بیان اینکه طرح تامین مالی خرد را در حوزه هدفگذاری اشتغال پیگیری خواهیم کرد، ‌ گفت: دو طرح تکمیلی داریم،  یکی صیانت از اشتغال موجود است که می‌خواهیم شرایطی فراهم کنیم تا در کنار ایجاد یک میلیون اشتغال از ریزش اجباری نیروی کار هم جلوگیری کنیم. تمام بنگاه‌هایی که در این زمینه مشکل دارند شناسایی و با آنها مذاکره شده تا بتوانیم در مسیر تداوم کار آنها، مشکلاتشان را برطرف کنیم.

سرپرست وزارت کار افزود: طرح تکمیلی دوم نظارت است،  تمام تلاشمان این است که نظارت را درست کنیم تا منابع خاصی که برای اشتغال در نظر گرفته شده در همین حوزه صرف شود. هم از گروه های مردم‌نهاد و جهاد دانشگاهی و هم از نهادهای دیگر درخواست داریم تا در این خصوص نظارت داشته باشند که منابع ذکر شده برای اشتغال صرف شود.

محسنی بندپی با بیان اینکه قطع یقین می‌گوییم کارورزی در محیط کار سال ۹۶، ۳۰ هزار اشتغال داشته که امسال ۷۰ هزار نفر خواهد بود، تصریح کرد: همچنین لازم به ذکر است ۶ طرحی که در این وزارت خانه در حوزه اشتغال وجود دارد تقریبا ۳۳۸ هزار اشتغال را به جز اشتغال فراگیر روستایی ایجاد خواهد کرد.

وی در خصوص موضوع افزایش حقوق کارگران، تصریح کرد: الان بحث حمایت‌های اجتماعی در دولت مطرح شده است تا افرادی که حداقل حقوق را می‌گیرند و اقشار خاص هستند حمایت دولت را اخذ کنند.

بندپی یادآور شد: الان حداقل حقوق بگیرها در بسته حمایت اجتماعی در نظر گرفته شده اند. کار کارشناسی آن انجام گرفته است. به زودی مبلغ و جامعه هدفش هم مشخص می شود. بازنشستگان، افراد تحت پوشش بهزیستی از جمله آن‌ها هستند. هنوز این موضوع که حمایت ها کالا کارت باشد یا کوپن مشخص نیست؛ اما جلساتش در حال برگزاری است و سرعت اجرای آن بالا می‌رود.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تعهد دولت درباره ایجاد یک میلیون شغل اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تقریبا در سه سال گذشته، سه میلیون نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شده (از پاییز ۹۳ تا اسفند ۹۶) ۷۰ درصد شغل ایجاد شده است. اگر بخواهیم برای همه بیکاران شغل مناسب بوجود بیاوریم باید برنامه‌هایی را دنبال کنیم.

محسنی بندپی با بیان اینکه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر روستایی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: قراردادها نوشته شده، تفاهمنامه‌ها هم بسته شده است. در تبصره ۱۸ که درباره بحث اشتغال است حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که شش طرح آن برای وزارت تعاون است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان هم هستند که با یک هدف‌گذاری حدود ۷۰ هزارنفر را دربرمی‌گیرند، بیان کرد: این امیدواری وجود دارد که آنچه  دولت تعهد کرده است را بتوانیم در سال ۹۷ به مرحله اجرا برسانیم.

نظر شما