شناسهٔ خبر: 28312382 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

وزارت خارجه آمریکا فروش تجهیزات نظامی به تایوان را تایید کرد

تهران - ایرنا - وزارت خارجه آمریکا به رغم هشدار چین، فروش 330 میلیون دلار تجهیزات نظامی به تایوان را تایید کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا فروش قطعات یدکی جنگنده اف16 و دیگر هواپیماهای نظامی به تایوان را تایید کرد.
فروش این تجهیزات نظامی به تایوان در حالی است که این موضوع اقدامی تحریک کننده در روابط پکن و واشنگتن به شمار می رود؛ چرا که چین براساس سیاست «چین واحد» تایوان را بخشی از خاک خود می داند.
پنتاگون با توصیف تایوان به عنوان «کشوری که نیرویی مهم برای ثبات سیاسی، موازنه نظامی و پیشرفت اقتصادی در منطقه است'، فروش این تسلیحات را باعث ارتقای روابط دو جانبه دانست.
به گفته پنتاگون، قرارداد فروش قطعات یدکی جنگنده های اف16، سی130، اف5 و دیگر سامانه های هوایی و همچنین عناصر لجستیکی مرتبط را پوشش می دهد.
پنتاگون همچنین در بیانیه خود تاکید کرد که فروش این تجهیزات برای نگهداری ناوگان دفاعی و هوایی تایوان بوده و موازنه نظامی در منطقه را بر هم نمی زند.
چین همواره مقاصد آمریکا از روابط با تایوان را به دیده تردید نگریسته و استفاده از گزینه نظامی برای بازگرداندن این جزیره به خاک چین را رد نکرده است.
شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در دیدار «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا از پکن در ماه ژوئن (خرداد ماه) گفت که کشورش به صلح پایبند است اما حتی یک وجب از خاک خود را نیز تسلیم نخواهد کرد.
رابطه آمریکا با تایوان یکی از موضوعات تنش زا در روابط واشنگتن و پکن است که در حال حاضر نیز به دلیل جنگ تجاری میان دو طرف در اوج تنش است.
شبد**9416**1379

نظر شما