شناسهٔ خبر: 28269186 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

برایان هوک: برجام قرارداد شخصی اوباما با ایران بود!

رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با یک روزنامه سعودی برجام را قرارداد شخصی رئیس‌جمهور سابق آمریکا با تهران خواند که پس از دوره او بی‌اعتبار شده است!

صاحب‌خبر -

هوک: توافق هسته‌ای ایران یک قرارداد شخصی است که اعتبار آن تا پایان دوره اوباما بودبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «برایان هوک»، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا، در مصاحبه اختصاصی با روزنامه سعودی الشرق الاوسط چاپ لندن بار دیگر ادعای نخ‌نمای واشنگتن  را مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای [برجام] به تهران کمک کرده است تا گروه‌های تروریستی را از نظر مالی تقویت کند، تکرار کرد و برجام را قرارداد شخصی رئیس‌جمهور سابق آمریکا  با ایران خواند!

او در توضیح اظهارات اخیرش در خصوص اینکه آمریکا به دنبال یک قرارداد شخصی با ایران نبوده و باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، صرفا یک قرارداد شخصی با ایران  امضا کرده که تا پایان دوره زمامداری وی اعتبار داشته است، گفت: «توافق هسته‌ای ایران به عنوان یک معاهده [توافق جامع و کامل] به سنا ارائه نشد زیرا این توافق حمایت کنگره را به دنبال نداشت.»

وی مدعی شد  زمانی که مدت زمان ریاست جمهوری اوباما به پایان رسید، این توافق نیز شکل قانونی خود را از دست داد.

هوک در ادامه با اشاره به اینکه یک معاهده جدید شامل موضوعات متعددی است و صرفا به مسئله فعالیت هسته‌ای تهران نمی پردازد، مدعی شد: به عقیده ما، هرگونه توافق در مورد برنامه هسته‌ای ایران باید در قالب یک معاهده [توافقی جامع و کامل] ارائه شود. اشتباه توافق هسته ای ایران این  بود که محدود به فعالیت های هسته‌ای یک کشور می‌شد. 

 رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از ادعاهای بی‌اساس خود طیف «تهدیدهای ایران» را بسیار بزرگتر از موضوع هسته‌ای دانست و مدعی شد تهدیدهای ایران در مسائل مختلف را باید مورد توجه قرار داد.

هوک در پاسخ به این پرسش که آیا دولت آمریکا معاهده‌ای آماده کرده و در انتظار مذاکره با ایرانی‌ها در خصوص آن است، گفت: ما موضوعاتی را که می‌خواهیم درباره آن با ایرانی‌ها صحبت کنیم آماده  کرده‌ایم.

وی در ادامه ادعا کرد: ایرانی‌ها در حال حاضر، پای میز مذاکره حاضر نمی شوند اما تاریخ نشان داده است که هر زمان فشارها روی تهران افزایش یابد، پای میز مذاکره باز می‌گردد.

هوک با طرح این ادعا که تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه تهران بر اقتصاد ایران و کاهش حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تاثیر گذاشته است، مدعی شد ایرانی‌ها با مشکلات اقتصادی مواجه هستند زیرا آنها اقتصاد خود را نادیده می‌گیرند، تصمیمات بدی اتخاذ می‌کنند و پول زیادی را صرف خشونت در خاورمیانه می‌کنند.  

انتهای پیام/

مصاحبه برایان هوک با روزنامه سعودی الشرق‌الاوسط

برچسب‌ها:

نظر شما