شناسهٔ خبر: 28228448 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

اختلافات با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت همچنان باقی است

ترزا می نخست وزیر انگلیس گفت لندن و بروکسل همچنان بر سر دو مسئله اساسی در خصوص جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا اختلاف دارند.

صاحب‌خبر -

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما ترزا می که در دفتر نخست وزیری سخن می گفت اعلام کرد من دیروز برای گفتگو با سران اتحادیه اروپا در سالزبورگ (در اتریش) بودم. من همیشه گفته ام که این مذاکرات دشوار خواهد بود و هر چه به مراحل پایانی نزدیک می شود دشوارتر خواهد شد. هرچند هر دو طرف خواهان یک توافق هستند، ما باید با این حقیقت مواجه شویم که به رغم پیشرفتی که داشته ایم، دو مسئله بزرگ همچنان باقی است که دو طرف را بسیار دور از هم نگه داشته است. مسئله نخست روابط اقتصادی ما پس از خروج ما از اتحادیه اروپاست. در این خصوص، اتحادیه اروپا هنوز هم دو گزینه در برابر ما قرار می دهد. گزینه اول شامل این خواهد بود که انگلیس در منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا بماند. به معنای صریح کلمه، این به معنای آن خواهد بود که ما همچنان از همه مقررات اتحادیه اروپا پیروی کنیم. مهاجرت بدون کنترل در اتحادیه اروپا همچنان ادامه خواهد یافت و ما نخواهیم توانست با کشورهایی که می خواهیم قراردادهای تجاری امضا کنیم. این به منزله مسخره کردن همه پرسی دو سال قبل ما خواهد بود. گزینه دوم یک قرارداد تجارت آزاد برای انگلیس خواهد بود که مستلزم بازرسی در مرزهای انگلیس با اتحادیه اروپا خواهد بود. اما بدتر از آن، ایرلند شمالی عملا در اتحادیه گمرکی خواهد ماند و بخشی از بازار واحد خواهد بود و از لحاظ اقتصادی به صورت دائمی از بقیه بریتانیا با یک مرز در دریای ایرلند جدا خواهد شد. پارلمان انگلیس پیشتر به اتفاق آراء این پیشنهاد را رد کرده است. ایجاد هرگونه مرز گمرکی میان ایرلند شمالی و بقیه بریتانیا موجب رعایت این اصل نخواهد شد که ایرلند شمالی بخشی از بریتانیاست. در راستای اصل رضایت، که در موافقت نامه جمعه خوب بلفاست آشکارا تصریح شده است، این چیزی است که من هرگز با آن موافقت نخواهم کرد. به اعتقاد من، این چیزی است که هیچ نخست وزیری در انگلیس هرگز با آن موافقت نخواهد کرد. اگر اتحادیه اروپا فکر می کند من با این موافقت خواهم کرد، دچار اشتباهی اساسی شده است. هر چیزی که نتیجه همه پرسی را نادیده بگیرد، یا عملا کشورمان را به دو بخش تقسیم کند، یک توافق بد خواهد بود. من همیشه گفته ام عدم توافق از توافق بد بهتر است. اما من این را نیز تصریح کرده ام که بهترین نتیجه این است که انگلیس با یک توافق از اتحادیه اروپا خارج شود. به همین دلیل است که در چهار ماه کار فشرده و مذاکرات مفصل ما یک گزینه سوم برای روابط اقتصادی آینده خود با اتحادیه اروپا عرضه کردیم که مبتنی بر نوعی تجارت آزاد کالاست. این بهترین راه حفظ مشاغل در انگلیس و اتحادیه اروپا و جلوگیری از ایجاد یک مرز سخت میان ایرلند و ایرلند شمالی است که در آن نتیجه همه پرسی و تمامیت ارضی انگلیس نیز محترم شمرده خواهد شد.

mp4
<div id="video-display-embed-code_2639122" ><script type="text/JavaScript" src="http://www.iribnews.ir/fa/news/play/embed/2233174/2639122?width=400&height=300"></script></div>

نظر شما