شناسهٔ خبر: 28220445 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: سرپوش | لینک خبر

اوکراین شهروند زندانی خود در روسیه را نامزد جایزه نوبل کرد

پارلمان اوکراین در نامه ای به کمیته جایزه صلح نوبل در نروژ، اولگ سنتسوف کارگردان اوکراینی زندانی در روسیه را که به جرم تروریستی محکوم شده به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کرده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی اونیان اوکراین، پارلمان اوکراین در نامه خود به کمیته جایزه صلح نوبل، علت معرفی سنتسوف را رفتار با شهامت وی و آمادگی برای فدای خود برای آزادی دیگران عنوان کرد.

 

در نامه پارلمان اوکراین که ۲۴۵ نماینده از ۳۴۸ نماینده حاضر در پارلمان از آن حمایت کردند، گفته شده است: سنتسوف در چهار سال گذشته به دلیل اعتراض غیرخشونت آمیز و قهرمانانه به اشغال شبه جزیره کریمه و استان های دونتسک و لوهانسک توسط روسیه بطور غیرقانونی در این کشور حبس شده است.

 

در نامه پارلمان اوکراین که به صورت بیانیه تصویب شده، آمده است مجلس رادای اوکراین سنتسوف را بخاطر دفاع از حقوق بشر و آمادگی برای فدای زندگی خود برای آزادی دیگران به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل معرفی می کند.

 

سازمان امنیت فدرال روسیه، روز ۱۰ ماه می سال ۲۰۱۴ (۲۰ اردیبهشت ۹۳) سنتسوف را دستگیر کرد و دادگاه نیزروز ۲۵ ماه اوت سال ۲۰۱۵ (۳ شهریور ۹۴) وی را به حبس محکوم کرد.

 

رسانه های روسیه در آن زمان اعلام کردند که این زندانی در زمان دستگیری در کریمه مواد منفجره همراه داشته است.

 

بر اساس اطلاعات سازمان امنیت فدرال روسیه، سنتسوف قصد انجام اقدام تروریستی در کریمه داشت که با اقدام به موقع ماموران امنیتی، نتوانستند به هدف خود دست پیدا کند.

 

 

برچسب‌ها:

نظر شما