شناسهٔ خبر: 27614178 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: وزارت جهاد کشاورزی | لینک خبر

خرید 73 هزار تن برگ سبز چای در سال جاری/98.6 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد

صاحب‌خبر -

73 هزار و 204 تن برگ سبز چای از اول اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون از کشاورزان چایکار کشور خریداری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان چای کشور با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: ارزش برگ سبز چای خریداری شده 155 میلیارد تومان است و تاکنون نزدیک به 98.6 میلیارد تومان آن معادل 64 درصد به چایکاران پرداخت شده است.

حبیب جهانساز اظهار داشت: 49.6 درصد برگ سبز چای خریداری شده از نوع درجه یک و 51.4 درصد درجه دو می باشد و چین دوم برگ سبز چای ادامه دارد.

وی پیش بینی کرد: امسال به علت خشکسالی و سرمازدگی ابتدای فصل، معادل سال گذشته به میزان 108 هزار تن برگ سبز چای در کشور تولید شود.

جهانساز چای خشک مورد نیاز کشور را سالانه 110 هزار تن عنوان و تصریح کرد: امسال حدود 25 هزار تن نیاز چای خشک کشور در داخل تولید خواهد شد.

وی با بیان این که سال گذشته نزدیک به 5 هزار تن چای خشک وارد کشور شد، گفت: در سال 96 نزدیک به 15 هزار تن صادرات چای خشک از کشور داشتیم.

رییس سازمان چای کشور، چای تولید داخل را نسبت به چای وارداتی با کیفیت دانست و از مردم خواست از چای داخلی حمایت کنند.

وی اظهار داشت: برای چای بهاره کشور، برندسازی شده و بخشی از آن در حال فرآوری است.

جهانساز درباره نوسازی باغات چای گفت: سالانه بیش از یک هزار هکتار برنامه نوسازی باغات چای را در دستور کار داریم و امسال هم پیش بینی می شود 1200 هکتار از این باغات بازسازی شود.

وی افزود: سال گذشته 18 میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق تخصصی چای برای بازسازی کارخانجات و باغات چای پرداخت شد و برآورد می کنیم این رقم تسهیلات در سال 97 تا 20 میلیارد تومان افزایش یابد.

جهانساز یادآور شد: بخشی از تسهیلات پرداختی صندوق تخصصی چای در سال گذشته برای بیمه فراگیر چایکاران هزینه شد.


نظر شما