شناسهٔ خبر: 27569447 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: قدسنا | لینک خبر

یادداشت روز/

مسجد الاقصی در خطرناک ترین برهه حیات تاریخی خود

تردیدی نیست که مسجد الاقصی در خطرناک ترین برهه حیات تاریخی خود قرار گرفته است و یکسره شدن شرایط در فلسطین با دستور العمل معامله قرن، به معنی آماده شدن جریان صهیونیستی سلطه برای اشغال دیگر اماکن مقدس اسلامی است.

صاحب‌خبر -

 

گروه تحلیل و تفسیر خبرگزاری قدس (قدسنا): مسجد پایگاه اصلی و اساسی حرکت ها اجتماعی و سیاسی در طول حیات اسلام بوده است. مسجد النبی در صدر اسلام مرکز دینی و سیاسی بوده است و مسجد کوفه در زمان زمامداری  امیر المومنین علی (علیه السلام) نیز همان کار کرد مسجد النبی را داشته است. در حقیقت مسجد همواره پایگاه اصلی توحید و هویت دینی جهان اسلام بوده است. در این میان برخی مساجد از جایگاه و شأنیت و قداست خاصی برخوردار هستند. مسجد الاقصی از جمله مساجدی است که به نوعی با هویت مسلمانی گره خورده است. این مسجد از امتیازات ویژه ای برخوردار است که هیچ مسجدی در جهان اسلام این امتیازات را ندارد. هر چند جایگاه و قداستش نسبت به برخی مساجد چون مسجد النبی و مسجد الحرام از رفعت کمتری برخوردار است.

مسجد الاقصی:


-    نخستین قبله مسلمانان است.
-    سومین مسجدی است که در قرآن از آن با احترام یاد شده است. (مسجد الاحرام، مسجد النبی و مسجد الاقصی)
-    محل عروج پیامبر اسلام در شب معراج است.
-    بعد از مسجد الحرام تنها مسجدی بوده که قبل از اسلام بنا شده است.
-    در برخی روایات تنها نقطه عالم است که به سوی ملکوت خداوندی گشوده است و به همین دلیل معراج های مکرر پیامبر از این نقطه رخ داده است.
-    در برخی روایات قیامت از این نقطه گسترش خواهد یافت.
-    قرآن این مسجد و سرزمین های پیرامونش را در نخستین آیه سوره اسرا مبارک خوانده است" سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ "
-    مسجد الاقصی تنها مسجدی است که همه انبیاء الهی مامور به توجه دادن مردم به آن بوده اند.
-    یکی از مساجدی است که طبق روایتی پیامبر(ص) سفر به آن را توصیه فرموده اند.
-    در روایات ظهور، مهمترین مسجد در تحولات قبل از ظهور موعود آخرین است.
-    قرآن تاکید دارد دو فتنه جهانی بنی اسرائیل در ارتباط با مسجد الاقصی است و هر دو فتنه به همت اهل ایمانی که خدا آنها را با "عباد لنا" (بندگانی برای من) تکریم کرده است و با جهاد مقدسی که در "اولی باس شدید" آن را تکلیف کرده است، سرکوب می شوند.


این مسجد قدسی بیش از چهل سال است از سوی صهیونیست ها اشغال شده و تلاش وسیع و بی وقفه ای برای تخریب این مسجد و حذف این میراث بزرگ بشری و اسلامی از زمان اشغال تا کنون در دستور کار قرار گرفته و اگر نبود مجاهدت و ایستادگی ملت رشید و مسلمان فلسطین، سال ها پیش این مهمترین مسجد دوره آخر الزمان تخریب و بر جایش معبدی موهوم بنا شده بود. این در حالی است که یافته های باستان شناسی و تاریخی و قطعنامه های سازمان بین المللی یونسکو تاکید دارند که بین یهود و بیت المقدس و مسجد الاقصی هیچ رابطه تاریخی و دینی وجود ندارد و همه اسناد و شواهد تاریخی بر رابطه محکم تاریخی و دینی جهان اسلام با این مسجد مقدس تاکید دارد. ایجاد تونل های متعدد در زیر این بنای عظیم تاریخی به بهانه واهی یافتن شواهد تاریخی ارتباط یهود با آن، ولی در واقع با هدف زمینه سازی برای ویران شدن آن از جمله اقدامات صهیونیست ها  در این ارتباط بوده است.


چند ماه پس از اشغال مسجد الاقصی صهیونیست ها اقدام به آتش زدن این مسجد کردند و خسارات سنگینی به آن وارد کردند. اقدامی که در واقع پرده از نیات اصلی صهیونیست ها برداشت و جامعه فلسطین به عنوان پاسبانان مسجد در صف اول پاسداری و صیانت از این هویت قدسی فلسطین قرار گرفتند.


اینک با توجه به شرایط حاکم بر منطقه و فتنه تروریست های تکفیری که از سوی امریکا و اسرائیل و رژیم های عربی وابسته پشتیبانی می شوند و جایگزین شدن اولویت های امنیتی به جای فلسطین، نیز به قدرت رسیدن ترامپ در امریکا که نگاهش به تحولات منطقه بر دوپایه سود جویی از "گاوان شیر ده عربی" و " تامین نیازهای امنیتی اسرائیل" در راستای سود جویی بیشتر از منطقه است، صهیونیست ها در تلاش هستند به زعم خود کار را یکسره کنند.

 

شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت امریکا از تل آویو به قدس، نیز تصویب قانون قومیت که تنها یهودیان را به عنوان شهروندان جغرافیای فلسطین مشروعیت می بخشد در چارچوب طرح امریکایی – صهیونیستی " معامله قرن" در همین راستا پیگیری می شود.


تردیدی نیست که مسجد الاقصی در خطرناک ترین برهه حیات تاریخی خود قرار گرفته است و یکسره شدن شرایط در فلسطین با دستور العمل معامله قرن، به معنی آماده شدن جریان صهیونیستی سلطه برای اشغال دیگر اماکن مقدس اسلامی از جمله مکه و مدینه و عتبات عالیات در عراق است. بر این اساس سکوت در برابر این برنامه خطرناک دور از تکلیف انسانی و دینی و مذهبی است و بی تردید همه جهان اسلام باید خود را پاسخگو بدانند زیرا مسلمانی که در برابر اشغال "دار الاسلام" از سوی "دارالکفر" منعفل باشد بر اساس آیه صریح قرآن کریم" و لن یجعل الله للکافرین علی المسلمین سبیلا" هرگز مصداق بندگی خدای سبحان در آیه " عباد لنا" نیستند. بندگانی که به آنها وعده خاص داده شده است " یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعی‏ إِلى‏ رَبِّکِ راضِیَةً مَرْضِیَّةً فَادْخُلی‏ فی‏ عِبادی وَ ادْخُلی‏ جَنَّتی‏".

 

انتهای پیام/22/

نظر شما