شناسهٔ خبر: 27550525 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: دفاع پرس | لینک خبر

«برادر انگلستان» علیرضا قزوه به چاپ سوم رسید

«برادر انگلستان» نخستین رمان علیرضا قزوه که از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده بود، به چاپ سوم رسید.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، چاپ سوم نخستین رمان «علیرضا قزوه» شاعر و نویسنده کشورمان توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار شد.

این رمان که به روایت وقایع پس از کودتای 28 مرداد 32 می‌پردازد تا روزهای پس از انقلاب نیز ادامه پیدا می‌کند و خواننده را وارد حال و هوای داستان می‌کند.

«یوسفعلی میرشکاک» شاعر، نویسنده و منتقئد ادبی درباره این اثر گفته است: اگر در این 40 سال، پنج رمان موفق داشته باشیم، یکی از آن‌ها رمان «برادر انگلستان» علیرضا قزوه است. هنوز هم باور نمی‌کنم این رمان را چطور نوشته! آدمی که رمان نمی‎خواند و کارش این نیست و ما بیشتر به عنوان شاعر می‌شناسیمش در اولین قدم رمان بنویسد به این درجه از موفقیت!

و از همه عجیب‌تر این‌که چفت و بست رمان کاملا دقیق و اصولی است. نثر رمان عالی است. یک هنر دیگر این رمان تعدد شخصیت‌ها است، برخلاف بسیاری از نویسندگان که در رمانشان خیلی هنر کنند دو سه شخصیت را بیشتر نمی‌توانند برجسته کنند، این رمان بیشتر از 20 الی 30 شخصیت دارد که هر کدام مستقل‌اند و خودشان‌اند و هیچ‌کدامشان هم کلیشه‌ نیستند.

علیرضا قزوه این‌طور که دارد پیش می‌رود، آثارش از خودش بزرگتر است. به اعتقاد من هر کسی که رمان‌خوان حرفه‌ای است، باید این رمان را بخواند.

«محمدکاظم مزینانی» نویسنده و برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد نیز درباره این کتاب آورده است: می‌توانم به قید قسم مدعی باشم که نخستین اثر داستانی علیرضا قزوه به مراتب از آخرین اثر بسیاری از داستان‌نویسان مدعی قوی‌تر و غنی‌تر است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما