شناسهٔ خبر: 27452200 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

اراک| جلسه سوال از رئیس جمهور نباید تشریفاتی باشد

عضو فراکسیون امید مجلس با انتقاد از ارتباط ضعیف و کم رئیس جمهور با مجلس گفت: جلسه سوال از رئیس جمهور نباید نمایشی و تشریفاتی باشد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، هفته‌های نخست مرداد ماه بود که از درون مجلس خبر رسید که موضوع سوال از رئیس جمهور با امضای هشتاد نماینده مجلس در پنج محور اعلام وصول شده است.

این درحالی بود به گفته رئیس مجلس پیش‌تر 92 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای سوال از رئیس جمهور را به هیئت رئیسه ارائه کردند که به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد، کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان رییس جمهور این موضوع را بررسی کرد که در نهایت 80 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای این سوال باقی مانده، یعنی بیش از یک چهارم از نمایندگان تقاضای سوال از رئیس جمهور را دارند.

لاریجانی که در جلسه دهم مرداد مجلس این نکات را بیان کرد افزود: طبق اصل 88 و ماده 212 آیین‌نامه اگر بیش از یک چهارم نمایندگان تقاضای سوال از رئیس جمهور را داشته باشند سوال باید اعلام وصول شود که این سوال طبق گزارش شماره د/ 429771114 مورخ 97.5.2 کمیسیون اقتصادی از حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی مورد بررسی قرار گرفت که این سوال با پنج محور اعلام وصول می‌شود.

با این حال، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور بیست و چهارم مرداد در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره زمان دقیق حضور روحانی در ملجس برای پاسخ به سوال نمایندگان مجلس گفت: بر اساس قانون آیین نامه داخلی مجلس از زمانی که سوال اعلام وصول می‌شود آقای رئیس‌جمهور یک ماه وقت دارد تا در مجلس حضور پیدا کند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ تاریخ دقیق حضور آقای رئیس‌جمهور در مجلس هنوز تعیین نشده اما آن چیزی که مسلم است ایشان در موعد قانونی در مجلس ان‌شاءالله حضور پیدا خواهند کرد.

موضوع سئوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور موضوعی شد تا خبرنگاران خبرگزاری تسنیم استان مرکزی در بازدید "سیدمهدی مقدسی" عضو فراکسیون امید مجلس و نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس از این رسانه، موضوع سوال از رئیس جمهور را به بحث و گفت‌و‌گو بگذارند.

سیدمهدی مقدسی با اشاره به مشکلات موجود در جامعه اظهار داشت:مدتی است که همانگونه که اقشار مردم تحت فشار هستند ما هم انتقادات سازنده خود را به مجلس منتقل کرده‌ایم و بدون رودرواسی با تحلیل و منطق و نگاه منصانه مسائل و دغدغه‌های مردم را بدون سیاه وسفید منتقل می‌کنیم و اگر ایراد و اشکالی وجود دارد بازگو می‌شود.

وی افزود: اولویت ما مردم هستند و هیچ رودرواسی با هیچ احدی نداریم، در کمیسیون تلاش من بر این بوده که حضور فعال داشته باشم و وقت زیادی را صرف کنم و با استفاده از همفکری صاحب‌نظران  به دنبال انجام اقدامات تاثیرگذار و نتیجه‌بخش بوده‌ام.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تمام تلاش‌ها باید برای این منظور باشد که مشکلات مردمی که برای انقلاب تلاش فراوان انجام دادند فراموش نشود و فضا باید به سمتی حرکت کند که قوای سه‌گانه در کنار یکدیگر مشکلات را برطرف کنند و همچنین وزرای اقتصادی باید افراد اندیشمند این حوزه را از هر طیف و جناحی را دعوت کنند و از اندیشه آنها استفاده کرده و راهکارهای لازم را از آنها دریافت کنند.

مقدسی بیان کرد: انتظار ما ایجاد انسجام در تیم اقتصادی دولت ایجاد شود که متاسفانه تا به امروز وجود نداشته است، امیدواریم با هدایت مقام معظم رهبری و تلاش مسئولان و جلسات سران سه قوه فضا به سمتی برود که مشکلات مردم به شکل جدی برطرف شده و فرافکنی هم نشود و تمام قوا با هم و در کنار هم این تفکر را داشته باشند که برای نجات کشور و خنثی کردن اثرات تحریم باید از قابلیت‌های خودمان استفاده کنیم تا در نتیجه آثار خوبی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: بلاتکلیفی سیاست‌ها مردم را آزار می‌دهد، تولید کننده از فردای خود خبر ندارد در نتیجه تولید هم انجام نمی‌دهد و همین وقفه سبب آسیب رساندن به حوزه اقتصاد می‌شود، در هفته‌های آینده جلسات متعددی با نمایندگان دولت داریم که قرار بر این شده که همه بسته‌های روشن را برای برون رفت از این وضعیت را ارائه کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی به موضوع نامه نمایندگان مجلس برای سوال از رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: سوالاتی که از رئیس جمهور پرسیده شده بود پیش از این اتفاقات اقتصادی بود، مجلس 290 نماینده دارد و یک علامت سوال این است که از 290 نماینده چرا تنها 81نماینده امضا کردند، مفهوم این صحبت این نیست که ما منتقد دولت نیستیم اتفاقا  بنده در سخنرانی اخیر خود با صراحت انتقاداتی نسبت به عمکرد دولت داشتم، ما از حضور رئیس جمهور در مجلس استقبال می‌کنیم به شرط آن که شفاف‌سازی کرده و به ظور روشن مسائلی که مانع کار است را صادقانه برای مردم عنوان کند.

مقدسی خاطرنشان کرد: بیش از 200 نفر از نمایندگان تشخیص دادند که این سوال به این شکل نباشد، نمایندگان مجلس با صراحت مدعی عملکرد دولت در بخش‌هایی بودیم وهنوز هم هستیم، از حضور رئیس جمهور استقبال می‌کنیم اما به شرط آنکه جلسه تشریفاتی نباشد، قریب به اتفاق نماسندگان مجلس دغدغه کردم را دارند و مسائلی برای آنها اهمیت دارد.

وی اضافه کرد: در بخش‌هایی که دولت به خوبی عمل نکرده منتقد بوده و پای حرف خود هم می‌ایستیم زیرا مردم باری ما اهمیت داشته و ما به دنبال جلب رضایت آنها هستیم، در حوزه اقتصادی تیم اقتصادی دولت منسجم عمل نکرده، حرف ما این است که در حال حاضر که تغییراتی در کابینه وجود دارد تیم اقتصادی منسح عمل کند، موضوع دوم این است که دولت نباید برای بسته‎‌های پیشنهادی برای برون رفت به کارشناسان درون دولت اکتفا کند و باید از افراد اندیشمند از هر جناحی کنار هم این پیشنهادات را ارئه دهند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس سورای اسلامی تصریح کرد: لوایحی که دولت دارد باید با اولویت باشد، ما نسبت به دولت منتقد هستیم و نظرات خود را ارئه داده و به دنبال آنها هم هستیم.

مقدسی بیان کرد: ما فراتر از این سوال‌ها از دولت سوال داریم و نمایندگان ما در فراکسیون‌ها اتمام حجت کرده‌اند، اگر دولت جراحی لازم را انجام ندهد در استیضاح وزرا هم اشکالات دولت را اقدام عملی انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: انتقاد من از رئیس جمهور این است که با نمایندگان مردم ملاقات کمی دارد، اگر رئیس جمهور به دنبال این است که نظرات مردم را بهتر توجه کند باید با مجمع استانی نمایندگان استان‌ها جلسه برقرار می‌کرد که این اقدام را انجام نداد و نقص این دولت این است که باید سالی یکبار با نمایندگان استان‌ها جلسه گذاشته و به دغدغه‌های آنها گوش دهد اما نباید سوال از رئیس جمهور هم سیاسی باشد.

عضو فراکسیون امید مجلس سورای اسلامی عنوان کرد: این موضوع صحیح نیست که بیش از دو سوم مجلس نسبت به دغدغه مردم بی‌تفاوت هستند به هیچ وجه قابل قبول نیست اما باید در نظر داشت که برخی در روش پیگیری مطالبات مردم اختلاف نظر دارند.

مقدسی خاطرنشان کرد: ما نباید به دنبال مچ‌پگیری و تسویه حساب سیاسی با دولت باشیم، ما به دنبال فرافکنی نیستیم اما باید محیطی فراهم شود که مشکلات مردم برطرف شود.

وی اضافه کرد: اگر دولت جراحی لازم را انجام داد که هیچ و اگر این کار را انجام نداد به نوبت افرادی که ضعیف عمل کرده‌اند برای استیضاح خوانده می‌شوند.

گفت‌و‌گو از مبین جلیلی

انتهای پیام/ ع/م

نظر شما