شناسهٔ خبر: 27399867 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

۶ پیشنهاد طلایی برای یک آخر هفته پرنشاط/ لطفا تعطیل نباشید!

در سراشیبی تابستان امسال، می‌توانید خود را به قدم زدن در خیابان ولیعصر (عج)، بالابلندترین خیابان خاورمیانه مهمان کنید.

صاحب‌خبر -

از طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه به باغ ایرانی بروید به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «فردا پنجشنبه است» جمله‌ای بود که یکی از همکارانم غروب هر چهارشنبه با خوشحالی می‌گفت و می‌رفت به استقبال یک آخر هفته خوب. اما خیلی‌ها را می‌شناختم و می‌شناسم که تمام طول هفته منتظر آخر هفته‌اند و همه آخر هفته هم منتظرند تعطیلات تمام شود و برگردند به کار و زندگی عادی‌شان! خب تقصیر ندارند، نمی‌دانند چطور می‌شود دسته‌جمعی و کم‌هزینه تفریح کرد. کسی چه می‌داند، شاید اگر گزینه‌هایی پیش رویشان باشد، کاسه چه‌کنم چه‌کنم را کنار بگذارند و حظ تعطیلات را ببرند. حال این شما و این پیشنهاد‌های ما برای آخر هفته.

در بالا بلندترین خیابان خاورمیانه قدم بزنید

این روز‌ها که تابستان روی خوشش را به تهرانی‌ها نشان داده و کمی خنکی و باد را چاشنی هوا کرده، پیاده‌روی می‌چسبد. کافیست کمی زودتر بیدار شوید و کفش مناسب بپوشید. چه بهتر که خیابان ولیعصر (عج) را انتخاب کنید. خیابانی بس طولانی و دلچسب و کلی چنار.

از طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه به باغ ایرانی بروید

از میدان تجریش تا میدان راه‌آهن، هر چقدرش را خواستید خانوادگی، با دوستان و هر که پای رفتنان بود گز کنید. خیابانی شمالی- جنوبی، که اولش با امامزاده صالح متبرک شده و آخرش به راه آهن و کلید سفر‌های ریلی می‌رسد. البته نیازی به گفتن نیست که دوطرف این خیابان بلند بالا پراز مغازه‌های رنگارنگ است؛ از اغذیه‌فروشی گرفته تا انواع لباس‌فروشی، عتیقه‌فروشی و... که همه‌جور سلیقه را جواب می‌دهد.

از همه چشمگیرتر، چندهزار چنار تنومند در دو طرف این خیابان است، آنجا که باشید انگاری داخل یک تونل درختی قدم می‌زنید، آن هم در طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه.

 

آخر هفته تهرانی‌ها در «باغ ایرانی»

خودتان را به میدان ونک برسانید و با تاکسی‌های خطی بروید به ده ونک، شک نکنید که ضرر نمی‌کنید. راسته خیابان صابری را که بگیرید می‌رسیدید به یک باغ بزرگ و رؤیایی؛ «باغ ایرانی» جایی که سه هکتار زمین به همت و تلاش، باطراوت و خواستنی شده و هروقت که بخواهید درش باز است به رویتان.

از طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه به باغ ایرانی بروید

اسم «باغ ایرانی» کاملاً برازنده این باغ است، جایی که محکمی بنا و دید جذاب مهندسی آن بوی تازگی می‌دهد و حوض‌ها و فواره‌های ایرانی، بنا‌های سنتی آن صفای قدیم‌ها را.

بوستان باغ ایرانی، در کوچه پس کوچه‌هایی کاه گلی قرار دارد، رنگ تند سبز و تابستانی در سراسر باغ خودنمایی می‌کند. کلی درخت، با خوش‌ذوقی در جای‌جای باغ جا خوش کرده‌اند که البته خیلی از آن‌ها کهنسال و پر و پیمان‌اند. از چنار و سرو، افرای ژاپنی و درخت خرما و انار گرفته تا درختچه‌های برگ نو، زرشک، پیراکانتا، شیرخشت، برگ‌بو و گل‌های مختلف بسته به فصل.

خلاصه همه چیز مهیاست برای یک دورهمی و پیک‌نیک درست و درمان. البته رستوران و کافه هم برای خوش‌خوراک‌ها موجود است! در سمت غربی پارک هم تور‌های والیبال و بسکتبال و بدمینتون رایگان و آزاد برای عموم در نظر گرفته شده که ورزشکار‌های جمع هم لذت ببرند.

اگر چشمتان تیز باشد از لا به لای درختان میوه حتماً چندتایی طوطی خوش آب و رنگ را نگاهتان کاسب می‌شود، دوربین به دستان خانواده هم که دیگر خوش خوشانشان می‌شود بس که سوژه هست برای کشف و ثبت.

 

مهمان دستپخت‌های مردانه

حرف از تعطیلی و تعطیلات که می‌شود، افرادی که تمام‌وقت و بامحبت در خدمت خانواده هستند، زنان هستند که شغل اصلی‌شان خانواده‌داری است و در روز‌های تعطیل از همهٔ روز‌ها سرشلوغ تر.

این بار بد نیست، به جای دستپخت مادران و همسران خانواده یا انداختن زحمت به دوش رستوران محل، مرد‌های خانواده پیشنهاد دهند: «این بار غذا با ما». بروند و بساط کباب، جوجه و هر چه از دستشان خوب برمی‌آید را فراهم کنند و بگذارند خانم‌ها کمی بیشتر استراحت کنند.

هم به مرد‌ها خوش می‌گذرد و تنوعی می‌شود، هم خانم‌ها نفسی می‌کشند. ما که نمی‌دانیم شاید نظریهٔ اینکه مرد‌ها آشپز‌های بهتری هستند هم ثابت شد!

البته خانم‌های گرامی گفتن ندارد که دسترنج مردان خانواده هر چه شد، خوب یا بد، تشکر و لبخند فراموش نشود، چراکه هدف از دورهمی در نهایت همین است و بس.

 

«تنگه ابوقریب» فیلمی که تیتراژ پایانی‌اش را نباید از دست داد

بد نیست بدانید که ما فقط طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه را به نام خود سند نزدیم، بلکه ۳۸ کشور جهان دست در دست عراق، طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم را هم برای ما رقم زدند. خیلی‌هایمان فقط شنیده‌ایم و خوانده‌ایم و خانه‌پرش، در فیلم‌ها گوشه‌ای از حقیقت را نشانمان داده‌اند. تابستان ۶۷ که نسل جوان امروز یا نبود یا کودک بود، قبل از پایان جنگ، اتفاقات تنگه ابوقریب به وقوع پیوست؛ اتفاقاتی که گفتنی نیست، فقط باید ببینید.

از طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه به باغ ایرانی بروید

بهرام توکلی با تلاش جمعی هنرمند، ناگفته‌های این روز‌های پایانی جنگ را بر پرده سینما گذاشته تا زحمت تصویر آن در ذهنمان کم شود. اگر خواستید می‌توانید در این روز‌ها که مزین به نام آزادگان دفاع مقدس است به سینمای استقلال، پردیس سینمایی آزادی، پردیس کورش و... بروید و فیلمی با جلوه‌های ویژه و روایتی خاص از دلاوری‌های گردان عمار را شاهد باشید. جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، علی سلیمانی و مهدی قربانی در این فیلم روی دیگری از هنرشان را رو کرده‌اند. نکته پایان و تاکیدی اینکه این تنها فیلمی است که توصیه می‌کنیم تا آخر تیتراژ پایانی سالن را ترک نکنید، چراکه آنجاست که می‌توانید نام ستاره‌های واقعی «تنگه ابوقریب» را بخوانید.

 

بازی چپکی؛ بله و خیر معکوس

اگر حس و حال بیرون رفتن و فیلم دیدن و قدم زدن را ندارید، طوری نیست. تا خانه هست و خانواده و عزیزان، همهٔ آنچه برای دورهمی لازم است را دارید.

یکی که از جمعتان خوش سر و زبان و حواس جمع است را انتخاب کنید و او هر سؤال واضح و ساده که همه جوابش را می‌دانند، بپرسد. البته سؤال‌هایی که بشود با بله و خیر جواب داد. بعد آن‌ها که اعلام آمادگی کرده‌اند برای بازی، باید جواب سؤال‌ها را برعکس بدهند. یک بازی ساده و قدیمی که اگر سرعت سؤال‌ها بالا برود کم‌کم حواس‌پرت‌ها از بازی بیرون می‌روند و حافظه برتر‌های خانواده معلوم می‌شوند، جمع هم یک خنده و دورهمی مجانی و جالب گیرشان می‌آید. اگر این پیشنهاد ذهنتان را قلقلک داد، شما هم بازی کنید و حافظه‌تان را محک بزنید و شادی جمعی را تجربه کنید.

 

تعطیلات به وقت بام تهران

اهل شب‌گردی و تماشای پایتخت در تلفیق زیبایی از تاریک و نور هستید؟ دلتان می‌خواهد شهر زیرپایتان باشد و از بالا نگاهش کنید و برج‌هایش در کف دستتان جا بگیرد، به بام تهران بروید تا همهٔ این‌ها برآورده شود.

از طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه به باغ ایرانی بروید

بام تهران از آخر خیابان ولنجک شروع می‌شود تا نزدیکی‌های تله‌کابین توچال ادامه دارد. هم از میدان تجریش تاکسی دارد هم از پمپ‌بنزین ولنجک. رسیدن به بام تهران خیلی سخت نیست همت می‌خواهد و کمی ذوق و هیجان.

آنجا هم که رسیدید، از رستوران و پارکینگ برایتان فراهم است تا زیپ لاین و سورتمه.

حالا نفس بکشید و از آرامشی که بلندی‌های پایتخت به شما هدیه داده لذت ببرید و انرژی ذخیره کنید برای یک هفته کار و تلاش.

منبع: مجله فارس‌پلاس

انتهای پیام/

پیشنهاد‌هایی برای یک آخر هفته پرنشاط

برچسب‌ها:

نظر شما