شناسهٔ خبر: 27377984 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

انتقال آب از خلیج فارس به لامرد کلید خورد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: طرح انتقال آب از دریای خلیج فارس با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان کلید خورد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ حمیدرضا دهقانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس با اشاره به نهایی شدن قرارداد سرمایه‌گذار طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به لامرد بیان کرد: مجموعه فراسان و شرکا برنده مناقصه واگذاری این طرح به بخش خصوصی شده‌اند و ۴۰۰ میلیارد تومان برای این طرح سرمایه‌گذاری شده است.

وی تصریح کرد: طرح انتقال آب دریا به لامرد در فاز نخست ۱۵ میلیون متر مکعب است، که این حجم از آب برای سرمایه‌گذار توجیه اقتصادی ندارد، اما مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس خبر از تصویب قیمت ۲ هزار و ۱۵۰ تومانی برای هر متر مکعب آب شرب می‌دهد و معتقد است که این قیمت خوبی بوده وموفق شده اند تخفیف مناسبی از سرمایه‌گذار برای آب شرب بگیرند.

محاسبه قیمت هر متر مکعب آب برای صنعت به قیمت واقعی

وی ادامه داد: در این طرح قیمت هر مترمکعب آب برای صنعت به قیمت واقعی آب محاسبه می‌شود و بالاتر از قیمت شرب است و برای سرمایه‌گذار توجیه دارد.
دهقانی با اشار به اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده تولید هر متر مکعب آب حدود ۱۲۰۰ تومان است، افزود: قیمت فروش هر متر مکعب آب به مشترکان ۵۰۰ تومان است که در مصارف خانگی این رقم پایین‌تر محاسبه می‌شود.

قیمت هر متر مکعب آب که از دریا منتقل شود بالاتر از قیمت تمام شده هر مترکعب آب است که از منابع سطحی و غیرسطحی آب در داخل استان تامین می‌شود زیرادر انتقال آب از دریا باید پمپاژ آب انجام شود و این پمپاژ نیاز به برق دارد، بنابراین علاوه بر هزینه ساخت لوله انتقال آب، هزینه مربوط به بهره‌برداری نیز وجود دارد.

براساس برآورد‌ها در استان‌های یزد و کرمان که در ارتفاع ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ متری از سطح آب دریا قرار دارند و با توجه به فاصله و ارتفاع از سطح دریا هزینه انتقال هر متر مکعب آب از دریا به این استان‌ها به بالای ۱۰ هزار تومان می‌رسد که با توجه به فاصله کم و ارتفاع ۴۵۰ تا ۵۰۰ متری شهرستان لامرد از سطح آب دریا هزینه انتقال هر متر مکعب آب دریا به این شهرستان کمتر از این ارقام است.

علاوه بر لامرد انتقال آب خلیج فارس به نقاط جنوبی دیگر استان فارس نیز در دستور کار است و مقرر شده، از این آب بیشتر برای مصارف صنعتی استفاده شود، زیرا آبی که از دریا استخراج می‌شود پاسخگوی بخش کشاورزی نیست و با توجه به بالا بودن قیمت تمام شده آب برای بخش کشاورزی مقرون به صرفه نیست و تنها در بخش‌های صنعت، گردشگری و خدمات قابل استفاده است.

استان فارس ۱۱ سال پیاپی است که دچار بحران خشکسالی شده و نبود برنامه‌ریزی صحیح برای استفاده از منابع آبی و مصرف بی‌رویه آب به ویژه در بخش کشاورزی، امروز این استان را با چالش جدی کمبود آب روبه‌رو کرده به طوری که این استان امروز نیازمند انتقال آب از دریا شده است.

انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان از چند سال قبل به عنوان یک گزینه برای تامین آب صنعتی و شرب استان فارس به ویژه مناطق جنوبی استان مدنظر بوده، که در حال حاضر به دلیل نزدیکی لامرد به حوزه خلیج فارس و استقرار صنایع آب‌بر در منطقه ویژه انرژی‌بر لامرد، این شهرستان در اولویت طرح انتقال آب از دریا قرار گرفته است.
منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام/ت

برچسب‌ها:

نظر شما