شناسهٔ خبر: 27277105 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

بیانیه کمیته آلمانی مناسبات اقتصادی شرق اروپا درباره تحریم های آمریکا علیه روسیه

صاحب‌خبر -

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما به نقل از ­اسپوتنیک؛ کمیته آلمانی مناسبات اقتصادی شرق اروپا در بیانیه ای اعلام کرد تحریم های اخیر آمریکا ضد روسیه بر خلاف اصول دموکراسی است و از اتحادیه اروپا و آلمان خواست در برابر تحریم های آمریکا صرف نظر از اینکه چه کشوری هدف قرار می گیرد، با قدرت از خود دفاع کند.
ولفگانگ بوشله، رییس این کمیته گفت تلاش آمریکا برای اجرایی کردن تحریم های فراسرزمینی ناقض حقوق حاکمیتی دموکراتیک ما است و به همین دلیل، صرف نظر از اینکه چه کشورهایی هدف تحریم ها قرار می گیرند، ما باید قاطعانه از خود در برابر این گونه تلاش ها دفاع کنیم.
بوشله ابراز امیدواری کرد اتحادیه اروپا و به طور ویژه آلمان، بر این موضع خود پافشاری کند که تحریم های آمریکا ضد شرکت های غیرآمریکایی برخلاف قوانین بین المللی است.
روز چهارشنبه، واشنگتن تحریم های جدیدی ضد روسیه به علت آنچه استفاده این کشور از حمله شیمیایی ضد یک جاسوس سابق روس در سالزبری توصیف کرد اعلام کرده است. بر اساس تحریم های جدید آمریکا، صادرات ابزارهای الکترونیک و نیز تجهیزات دارای استفاده دو گانه به روسیه را ممنوع کرده است. تحریم های بیشتر از جمله تحریم پروازهای خطوط هوایی ایروفلوت روسیه، محدود کردن مناسبات دیپلماتیک و توقف صادرات آمریکا تنها درصورتی اجرا نخواهد شد که واشنگتن تایید کند، روسیه دیگر از سلاحهای شیمیایی و میکروبی استفاده نخواهد کرد.
روسیه بارها ادعای دست داشتن در حمله شیمیایی به اسکریپال را رد کرده است و به فقدان مدرک درباره دست داشتن این کشور در این حادثه اشاره می کند. مسکو همچنین برخلاف قوانین بین المللی می گوید مسئولان انگلیسی از همکاری با روسیه در تحقیقات درباره حادثه سالزبری خودداری می کند.
دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در اظهاراتی گفته است که اقدام آمریکا مبنی بر توجیه تحریم های آمریکا با حادثه سالزبری غیرقابل قبول و غیرقانونی است. ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه قول داده است مسکو با اقدامات مشابه، این تحریم ها را تلافی خواهد کرد.

نظر شما