شناسهٔ خبر: 27273806 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه آفرینش | لینک خبر

معادلات انرژي

صاحب‌خبر -

 نامه اعتراض آميز وزير نفت به رئيس اوپک

وزير نفت بر ضرورت پرهيز کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک – غيراوپک، از هرگونه تلاش براي بازتوزيع مازاد پايبندي ميان کشورهاي اوپک يا ميان کاهش تعهدات توليد اوپک و غيراوپک تاکيد کرد.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه در پاسخ به نامه يکم اوت (10 مرداد) سهيل المزروعي، رئيس کنفرانس سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) اظهار کرد: تلاش‌هاي اوپک براي حفظ ثبات بازار و اهداف اوپک، همانگونه که در اساسنامه گفته شده و در تصميم نشست 171 کنفرانس و قطعنامه 174:513 بيان شده، بسيارمهم است و ضروري است همه اعضاي اوپک اين تصميم‌ها را به جديت دنبال و اجرا کنند.

وي در اين نامه به خطاي نظارتي کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک در اجراي تصميم نشست 171 کنفرانس و قطعنامه 174:513 اشاره کرد و افزود: همانگونه که در مکاتبات پيشين اشاره کردم، تفسير صحيح از تصميم‌هاي نشست 174 کنفرانس اوپک براي نظارت بر حسن اجراي آنها ضروري است. تصميم اتخاذ شده در نخستين جلسه فوق‌العاده کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک و ابلاغ آن به کميته فني مشترک در مورخ 18 ژوئيه، بر نگراني‌هاي اينجانب از تفسير اشتباه از تصميم‌هاي کنفرانس اوپک افزوده است.

وزير نفت با تاکيد بر اين که ايران در هجدهمين جلسه JTC بدون داشتن حق راي شرکت کرد و در کمال ناباوري شاهد تلاش برخي اعضاي کميته براي بازتوزيع مازاد پايبندي‌ها ميان خود و تلاش براي واگذاري مازاد پايبندي کشورهاي اوپک به کشورهاي غيراوپک بود، تصريح کرد: اين شيوه عمل JMMC و JTC، به‌طور کامل در تعارض با جايگاه نظارتي آنها است و دلالت بر تفسير غلط JMMC از جايگاه خود و توجه نکردن به تصميم نشست کنفرانس 174 اوپک دارد.

کريدور گازي جنوب اروپا از تحريم‌هاي ايران معاف شد

کريدور گازي جنوبي، از تحريم‌هاي آمريکايي ضد مشتريان انرژي ايران، معافيت دريافت کرد؛ اين پروژه براي انتقال گاز درياي خزر به ترکيه و اروپاي جنوبي طراحي شده است.به گزارش مهر به نقل از پلاتس، کريدور گاز جنوبي، از تحريم‌هاي آمريکايي ضد مشتريان انرژي ايران، معافيت دريافت کرده است. اين معافيت، براي اين پروژه که براي انتقال سالانه 16 ميليارد متر مکعب گاز درياي خزر به ترکيه و اروپاي جنوبي، با دور زدن روسيه، طراحي شده است، يک پيروزي محسوب مي‌شود.اين اقدام طي يک فرمان اجرايي که ترامپ امضا کرده بود، انجام شده است.از چندي قبل شرکت بريتيش پتروليوم براي دريافت معافيت از تحريم‌هاي ايران جهت توسعه ميادين گازي دريايي شاه دنيز آذربايجان، اقدام کرده بود؛ اين ميادين منبع گاز طبيعي پروژه کريدور گازي جنوب هستند. شرکت نيکوي ايران (نفت‌ايران، يکي از زيرمجموعه‌هاي شرکت ملي نفت ايران)، 10 درصد از سهام فاز دوم اين خط لوله را در اختيار دارد. اين خط لوله به طور بالقوه باعث آغاز تحريم‌هاي آمريکا بر عليه سرمايه‌گذاري در بخش نفتي ايران مي‌شد.

برچسب‌ها:

نظر شما