شناسهٔ خبر: 27264749 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

کارشناس مسائل پاکستان:

هدف عمران خان ایجاد تعادل بین ایران و عربستان در منطقه است / ارتش پاکستان آرام آرام از آمریکا دور می‌شود

کارشناس مسائل پاکستان و شبه قاره هند گفت: آنچه در پاکستان اتفاق افتاده با توجه به رشد شبکه‌های اجتماعی قابل تحلیل است. در این انتخابات احزاب قدیمی و چهره‌های شاخص در عمل کنار رفتند و حذف شدند.

صاحب‌خبر -

«پیرمحمد ملازهی»، کارشناس مسائل پاکستان و شبه قاره هند، در گفتگو با برنا درباره ابراز تمایل نخست وزیر تازه پاکستان در خصوص گسترش روابط با ایران گفت: «این تمایل حقیقی است و نباید به چشم تعارفات معمول سیاسی به آن نگاه کرد. اما ابتدا باید ببینیم چه اتفاقی در پاکستان افتاده است؟ عمران خان شخصا تعیین کننده نیست. یک اتفاقاتی در جامعه پاکستان افتاده که ارتش برای جلب نظر افکار عمومی حمایت خود را پشت چهره ای مانند عمران خان برده است.

وی افزود: مسائلی که پشت سر احزاب قدیمی و بزرگ است، موجب روی گردانی افکار عمومی از آنها شده و لذا چهره جدید توانست نظر مردم را جلب کند.

یک کارشناس مسائل پاکستان بیان کرد: شعار اصلی عمران خان نیز مقابله با فساد است. اما همه اینها به نوعی ظاهر ماجراست. آنچه در پاکستان اتفاق با توجه به رشد شبکه‌های اجتماعی قابل تحلیل است. در این انتخابات احزاب قدیمی و چهره‌های شاخص در عمل کنار رفتند و حذف شدند. جامعه پاکستان به سمتی می‌رود که با ذهنیت نخبگان سیاسی این کشور همسو نیست. عمران خان در واقع برای پیروزی از این نیرو استفاده کرد. مسئله اصلی او سیاست خارجی است، تا از این رهگذر پاکستان را از بحران دور کند.»

ملازهی ادامه داد: « هدف عمران خان ایجاد تعادل بین نیروها و منابع قدرت در منطقه است. یک نمونه نیز تنش میان ایران و عربستان سعودی است که عمران خان سعی در میانجی‌گری برای آن دارد. ضمن اینکه باید توجه داشت در واقع این سیاست امروز ارتش پاکستان است. ارتش پاکستان امروز آرام آرام از آمریکا دور می‌شود و سیاستش با این کشور همسویی کامل ندارد. در مورد عربستان سعودی نیز همینطور است.

وی افزود: شاهد بودیم که قوه قضائیه پاکستان بر روی دو تن از فرماندهان پاکستانی ائتلاف سعودی در جنگ یمن انگشت گذاشته و آنها را متهم به دور زدن قانون کرده است. این نشان دهنده چرخش در سیاست‌های منطقه‌ای پاکستان، زیر نظر ارتش این کشور است.»

این کارشناس مسائل پاکستان و شبه قاره هند در پایان گفت: «البته نباید خوشبینی و انتظار بالا داشت. به هر حال روابط پاکستان و عربستان سعودی از دیرینگی و عمق بالایی، در طول چند دهه برخوردار است. 6 میلیون پاکستانی در عربستان سعودی و امارات اقامت دارند. این جمعیت به خصوص در عربستان در سطوح بالا در نقش مشاور و کارگزار امنیتی-نظامی نقش بازی می‌کنند. از این رو پاکستان سیاست دوری نسبی از عربستان و نزدیکی به ایران را محتاطانه دنبال می‌کند.»

نظر شما