شناسهٔ خبر: 26904689 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه کیهان | لینک خبر

معاون سازمان دامپزشکی خبر داد

آغاز واکسیناسیون آنفلوآنزای حاد پرندگان در ۷ استان پرخطر

معاون سازمان دامپزشکی کشور از آغاز واکسیناسیون آنفلوآنزای حاد پرندگان در ۷ استان پر خطر خبرداد.

صاحب‌خبر -

علی صفر ماکنعلی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اینکه بالاخره موضوع تأمین واکسن آنفلوآنزای پرندگان برای پیشگیری از اپیدمی این بیماری در فصل پاییز به کجا رسید، گفت: واکسیناسیون در قالب یک برنامه ملی در دستور کار قرار گرفته است و از چند هفته گذشته کار واکسیناسیون در استان‌های قزوین، تهران و البرز آغاز شده و از هفته گذشته استان قم هم جزء برنامه قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: قرار است تا برنامه واکسیناسیون آنفلوآنزای پرندگان در 7 استان پرخطر که مزارع مرغ مادر در آنها قرار دارد انجام شود تا بتوانیم قبل از شهریورماه که پیش‌بینی موج آنفلوآنزاست 5 میلیون و 200 هزار قطعه مرغ مادر را پوشش دهیم.
وی در مورد نحوه تأمین واکسن این‌گونه توضیح داد که به دو شرکت مجوز داده‌ایم که 120 میلیون واکسن آنفلوآنزا را وارد کرده و در دسترس قرار دهند.
معاون سازمان دامپزشکی درباره اینکه برخی معتقدند واکسن آنفلوآنزا چندان هم نمی‌تواند در پیشگیری از بیماری موثر باشد، گفت: تلقیح واکسن 3 ویژگی دارد که 80 درصد از طیور در برابر عفونت محافظت می‌شوند، مضاف بر اینکه پخش ویروس بین 75 تا 80 درصد کاهش می‌یابد و سوم اینکه در صورتی که پرنده‌ای واکسینه باشد، انتشار ویروس از پرنده واکسینه به غیرواکسینه کاهش می‌یابد.
وی همچنین در پاسخ به آنهایی که معتقدند به دلیل تنوع ویروس آنفلوآنزا واکسن ممکن است اثربخشی چندانی نداشته باشد، گفت: تجربه جهانی می‌گوید وقتی واکسیناسیون هدفمند داشته باشیم، حداقل 80 درصد جمعیت طیور در مقابل بیماری محافظت می‌شود، مضاف بر آنکه ما واکسن‌ها را براساس نقشه اطلاعات ژنتیکی کامل ویروس که در کشور برای نخستین بار ترسیم کرده‌ایم، تهیه کرده آن را به مراجع بین‌المللی فرستاده‌ایم و براساس آن واکسن را انتخاب و خریداری کرده‌ایم.ماکنعلی همچنین در مورد کیفیت واکسن‌های تهیه شده و مبدا واردات آن گفت: این دو نوع واکسن تائیدیه FDA و EMA را دارند که یکی از آنها از آمریکا و دیگری از یک کشور اروپایی تهیه شده است.
وی در پاسخ به اینکه سرم‌سازی رازی در تأمین واکسن آنفلوآنزا چه نقشی دارد، هم گفت: به این موسسه و شرکت پسوک که توان تولید واکسن آنفلوآنزای پرندگان را دارند اعلام کرده‌ایم که به هر میزان که توان و تولید واکسن حاد پرندگان را داشته باشند از آنها خریداری خواهیم کرد.

نظر شما