شناسهٔ خبر: 26877261 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت | لینک خبر

محمدی:

ارز موردنیاز حجاج بدون هیچ کمکی تامین شد/ افزایش تعداد حجاج اهل سنت ایرانی

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه با وجوه پرداختی حجاج ارز موردنیاز آنها که در آن زمان به قیمت 3 هزار و 900 تومان بود خریداری شد، گفت: هیچ سوبسید و کمکی در این رابطه انجام نشد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت امروز (یکشنبه، 31 تیرماه) با حضور در جلسه فراکسیون حج و زیارت ضمن تشکر از اعضای فراکسیون برای توجه به مباحث این حوزه، گفت: براساس مذاکرات انجام شده با عربستان در دی ماه سال گذشته توافقی حاصل شد که به دنبال این توافق شرایط عمومی حج امسال ان شاالله نسبت به سال های گذشته بهتر شود و مزیت ها و امتیازات بیشتری برای حجاج در نظر گرفته شد؛ همکاران سازمان دائما برای تامین تجهیزات در عربستان طی چند ماه اخیر حضور داشتند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به مباحث ارزی که برای حجاج ایجاد شده، اظهار کرد: سازمان حج و زیارت اسفندماه سال گذشته ثبت نام حجاج  را انجام داد که با وجوه پرداختی حجاج ارز موردنیاز که در آن زمان نیز نرخ ارز 3 هزار و 900 تومان بود خریداری شد بنابراین هیچ سوبسید و کمکی از سوی دولت در این رابطه انجام نشد.

وی با اشاره به افزایش سفر حجاج اهل سنت نسبت به سال های گذشته خاطرنشان کرد: در حوزه اهل سنت تلاش سازمان حج و زیارت بیش از حد توان بود و حضور این عزیزان در این سفر مقدس نسبت به سال 94 حدود 40 درصد افزایش داشت. و در حل حاضر 10 هزار و 400 نفر است.

محمدی با اشاره به ارز همراه زائر گفت: براساس تصمیم بانک مرکزی برای مسافران کشورهای دور هزار یورو و کشورهای نزدیک 500 یورو ارز تامین می شود. برای حجاج که حدود یک ماه در عربستان حضور دارند و در این یک ماه باید خود برخی نیازها را پرداخت کنند توقع دارند ارز موردنیازشان تامین شود.

این مقام مسئول ادامه داد: بانک مرکزی با پرداخت 200 دلار ارز به حجاج موافقت کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تلاش برای روان سازی و تسهیل امور است، بیان کرد: تلاش شده کارها به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه انجام گیرد چرا که بسیاری از حجاج افراد ناتوان و سالخورده ای هستند که امکان رفت و آمد به بانک ها را ندارند به همین دلیل سازمان حج و زیارت پیشنهاد داد ارز همراه حجاج به مدیران کاروان ها پرداخت شود.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده به زائران در تمتع امسال افزود: خدمات نسبت به سال گذشته بهتر شده، سطح هتل ها ارتقاء پیدا کرده، در حوزه پزشکی نیز با رایزنی های انجام شده امکان استفاده و بهره مندی از امکانات پزشکی عربستان به وجود آمد. در حوزه حمل و نقل نیز اتوبوس هایی که رده پایین بودند حذف شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به وضعیت بررسی فاجعه منا گفت: هر زمان که مذاکره ای با عربستان داشتیم موضوع خانواده شهدای منا پیگیری شد و مطالبات مردم و نظام مورد نظر قرار گرفت./

پایان پیام

نظر شما