شناسهٔ خبر: 26845933 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

بسته خبری تئاتر/30 تیر97

تمرین 84 گروه نمایشی در پلاتوهای اداره تئاتر/ برگزیده ادبیات نمایشی روی صحنه

برگزیده جایزه ادبیات نمایشی سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نمایش «تیولا» روی صحنه خواهد رفت.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، پلاتوهای اداره تئاتر در چهار ماه ابتدای سال 97 در اختیار 87 گروه نمایشی برای تمرین قرارگرفته و از هفته سوم تیرماه گروه‌های عروسکی جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی (مبارک) نیز مشغول بازبینی و ارزشیابی در پلاتوهای اداره تئاترتوسط هیئت انتخاب جشنواره شدند.

نمایش ماجرای توما و دلقک(زهراناظری) ،گردنبندخورشید(مریم علی نیا)،سیلانس(مسلم خراسانی)،پاداش جنگ(کتایون کارایی)یلدای سردووباشکوه(رها تقی نیا)،اسب آبنوس(مریم ضیایی)،دشت ابداعات(لادن نازی)،پرده آخر(سحرناز متبعد)،ادوارد(آریا داراب پور)،شاهنامه آخرش خوشه(امیرحسین گل کار) این خانه من است (عارف شریفی).

سیندرلا(سعید داخ)، قلقلک(فرزانه جعفرنیا)،وقتی پنج سال گذشت(حسین زینالی)،چشم ها (حمیددادگر)،سوگ جامه (میثم عباسی)،خوان یکی قبل از هشت(سعیدموسوی) ،ثانیه های وارونه زندگی خانوم(رضا سلیمی)،خوابگاه(تانیا یزدانی)،سادیسم ارواح(پوریاگلستانی)،پیم و پم(آزاده مویدی فر)،چندماجرای ساده(زهرا شیخ الحکمایی)،زندانی خیابان نواب(هوشمندهنرکار)،خانه ومن(محمدعاقبتی).

شاباش خوان(غلامرضا عربی)،گفتگوی بی پایان ستاره(رضا عاشوری فر)، اتفاق(مسعود سالاری)،این جا کجاست (علیرضا حنیفی)، تاجرونیزی(نیکی ابراهیم شاه)،پسرک صدفی(سینا رستگاری)،دانشگاه شریف (پری بارانی)،دمی دربازارهیزم فروشان(محمد طهماسب پور) ،دپرت ایرانی لیلی ومجنون(جلال الدین دری)،هزارتو(زهره عابدینی نیا)،من...تو...او(مرجان آقانوری).

حسن کچل (حسین فلاح)،ژوزف وماریا (رویااسدی)،پیکرزن هم چون میدان نبرد(لیلااصلانی)،فیل کوچولو(ماکان رضایی پور)،دلقکهای غمگین(مانلی حسین پور)،رولت روسی(الهه غلام زاده)،رت(زهراپورسرخ)،خروس(مرتضی آقاحسینی)،اتاق ورونیکا(کوروش ولیدی)،مایم وپاگانی نی(علیرضا ناصحی)،یوسف-یوزف-جوزپه(کیانوش احمدی) بخشی از این نمایش‌ها هستند.

*افتتاح «ترنج» با حضور مرضیه برومند

مرضیه برومند در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روبان افتتاحیه نمایش «ترنج» را برید و این نمایش اجرای رسمی خود را آغاز کرد.

این نمایش به کارگردانی افسانه زمانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرایش را آغاز کرد. برومند دراین مراسم عنوان کرد: چه خوب است که تئاتر ببینیم! چه خوب است که با دقت تئاتر ببینیم! هم لذت ببریم، هم سرگرم شویم و هم به این فکر کنیم که آن نمایش چه حرفی برای گفتن داشت و می‌خواست چه چیزی به ما یاد بدهد.

وی با یادآوری خاطرات فعالیت خود در کانون پرورش فکری ادامه داد: پنجاه و چند سال پیش که دانشجویی 21 ساله بودم، اولین گروه تئاتر ویژه کودکان در کانون راه اندازی شد و من یکی از اعضای آن بودم. اولین نمایش ویژه کودکان در همین سالن اجرا شد و من هم یکی از بازیگران آن بودم و خوشحالم این سالن بعد 50 سال همچنان به همت مدیرانش و با تلاش گروه‌های تئاتر کودک و نوجوان فعالیت می‌کند.

برومند با جمله «زنده باد تئاتر!» که با تشویق کودکان حاضر در سالن همراه بود، روبان افتتاح نمایش «ترنج» را برید و این نمایش شروع شد. در اولین اجرای این نمایش، نادر سلیمانی نیز به دلیل بازی کردن دخترش در این کار به عنوان یکی از بازیگران کودک در مراسم افتتاحیه حضور داشت.

* مهرگان میزبان «تیولا» می‌شود

برگزیده جایزه ادبیات نمایشی سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر سرانجام به روی صحنه خواهد رفت

«تیولا» نوشته و کارگردانی علی عابدی، کارگردان تئاتر کشور بالاخره و پس از کش و قوس های فراوان مرداد و شهریور به روی صحنه خواهد رفت. علی عابدی پیش از این قرار بود تیولا را در تماشاخانه شهرزاد به روی صحنه ببرد، اما تماشاخانه تازه تاسیس مهرگان را برای اجرای این کار انتخاب کرد.

تیولا گونه ای از عروس دریایی است که به مرگ طبیعی هرگز نمی‌میرد. اما او در این نمایش در جنگ تسلیم می‌شود و حالا به مرگ می‌رسد. نمایشنامه این اثر در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزیده جایزه اثر حرفه‌ای این جشنواره شده بود.

بازی‌های  این اثر که تهیه کنندگی آن را طاهر خرمی انجام خواهد داد، به عهده پرستو گلستانی، وحید آقاپور، محمد صادق ملک و سامان دارابی است.

انتهای پیام/

نظر شما