شناسهٔ خبر: 26836280 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: جماران | لینک خبر

چهاردهمین المپیاد ورزشی دانشجویان کشور در شیراز آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، این دوره المپیاد ورزشی دانشجویان کشور با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری،استاندار فارس و سایر مسولان این استان رسما آغاز به کار

صاحب‌خبر - به گزارش خبرنگار ایرنا، این دوره المپیاد ورزشی دانشجویان کشور با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری،استاندار فارس و سایر مسولان این استان رسما آغاز به کار کرد.
دختران دانشجو از 29 تیر لغایت پنجم مردادماه در 11 رشته‌ شامل هندبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، بدمینتون، دو و میدانی، شطرنج، کاراته، تکواندو، شنا و تیراندازی در این دوره به رقابت با یکدیگر می پردازند.
پسران نیز از دهم لغایت 19 مردادماه در قالب 15 رشته‌ شامل فوتسال، هندبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، جودو، بدمینتون، دوومیدانی، شطرنج، کاراته، کشتی آزاد، کشتی فرنگی، تکواندو و شنا با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

** سهم دختران در ورزش بصورت ویژه دیده شود
وزیر علوم تحقیقات و فناوری در آیین افتتاحیه این المپیاد در شیراز گفت: مسئولان استان فارس در برگزاری باشکوه این المپیاد تلاش ویژه و خوبی داشته اند.
منصور غلامی افزود: ورزش در دانشگاه ها به معنای توأم کردن سلامت جسم و روان با شرایط دانش آموختگی است.
وی ادامه داد: برگزاری چنین المپیادهایی برای دختران دانشجو که از امروز آغاز شده و چه برای پسران که در روزهای آینده کلید خواهد خورد بصورت ویژه مورد توجه وزارت علوم قرار دارد.
وی با آرزوی موفقیت برای تیم های ورزشی و مربیان شرکت کننده در این المپیاد ورزشی گفت: در برنامه ریزی های وزارت علوم و حوزه معاونت دانشجوئی تاکید ویژه ای برای توسعه ورزش دانشجوئی شده که امیدوارم هر ساله شاهد گسترش این نوع ورزش ها در کشور باشیم.
وی خطاب به مسئولان گفت: درخواست دارم که شرایط را برای ورزش های همگانی بیش از پیش فراهم کنید و اگر از نیازهای جوانان در عرصه های ورزشی حمایت شود قطعا در سطح بین المللی نیز شاهد بلند آوازه تر شدن نام ایران خواهیم بود.
غلامی با اشاره به اینکه بارها پرچم ایران توسط جوانان دانشجو در سطح جهان برافراشته شده،گفت: لازم است در دانشگاه ها به ورزش دختران توجه ویژه ای شود و نباید محدودیتها خصوصا به لحاظ مالی در این مساله تاثیرگذار باشد.

** تربیت بدنی بخشی از میراث ایران است
استاندار فارس در ادامه مراسم افتتاحیه این المپیاد ورزشی گفت: دانشگاه شیراز توانسته با بهره از تمام ظرفیت های استان فارس برگزاری این المپیاد را به بهترین نحو ممکن برنامه ریزی کند.
اسماعیل تبادار ادامه داد: فارس با بیش از 160 مرکز آموزش عالی و دارا بودن دو دانشگاه شیراز و علوم پزشکی به همراه پارک علم و فناوری و بنیاد ملی نخبگان محور توسعه در کشور بشمار می رود.
وی تربیت بدنی و ورزش را بخشی از میراث کشور دانست و بیان کرد: ورزش ایران از گذشته از جایگاه ویژه اجتماعی و دینی برخوردار و هدف آن بهداشت تن و روان بوده است.
تبادار پرداختن به ورزش را یک رسالت عنوان کرد و گفت: باید تمام ارگان ها خصوصا آموزش و پرورش و آموزش عالی به طور ویژه به این امر توجه داشته باشند.
وی ادامه داد: جامعه ای که خواهان توسعه و پیشرفت در همه ابعاد است به جوانهای پرتوان و سالم نیاز دارد و به این ترتیب لازم است که ورزش را نه در حاشیه بگذارد بلکه در زندگی جاری کند.
استاندار فارس اظهار داشت: المپیاد ورزشی جوانان مصداق توسعه ورزش همگانی در جامعه و دمنده روح نشاط و امید است.
وی خطاب به دانشجویان عنوان کرد: از دختران و پسران دانشجو درخواست می کنم که در کنار تلاش های علمی ،ورزش را با رعایت معیارهای والای انسانی از مسیر قهرمانی به سوی پهلوانی سوق دهند و از فضای ایجاد شده جهت بالندگی این سرزمین استفاده کنند.

**حضور پرشور و بی نظیر دانشجویان در چهاردهمین المپیاد ورزشی
مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم گفت: چهاردهمین دوره المپیاد ورزشی دانشجویان ایران با شش هزار شرکت کننده بزرگترین دوره در میان ادوار گذشته این مسابقات به لحاظ تعداد شرکت کننده بشمار می رود و آمارها نشان از رشد 30 درصدی در این خصوص دارد.
حسین علیزاده اظهار داشت: ارزیابی های وزارت علوم نشان از این موضوع دارد که این دوره از المپیاد ورزشی که در دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد یکی از موفق ترین ها در نوع خود است.

**نقش ورزش در بهبود سبک زندگی دانشجویی
رئیس دانشگاه شیراز نیز گفت: این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های مطرح در سطح ملی و بین المللی از سرمایه های علمی ایران بشمار می رود که همواره مشعل دار حرکت های علمی ،فرهنگی ، و ورزشی در کشور بوده و امروز نیز میزبان ورزشکاران و سرپرستان تیم های ورزشی در یکی از رویدادهای بزرگ این حوزه است.
حمید نادگران افزود: نقش ورزش در بهبود سبک زندگی دانشجویی انکارناپذیر است چرا که سبب افزایش بالندگی علمی و آموزشی خواهد شد.
وی ادامه داد: هزینه کردن برای ورزش همانا سرمایه گذاری برای تربیت نسلی سالم و پویاست.
رئیس دانشگاه شیراز بیان کرد: حدود 400 نفر از میان پرسنل و دانشجویان دانشگاه شیراز برای برگزاری چهاردهمین دوره المپیاد ،فرهنگی،ورزشی دانشجویان سراسر کشور در شیراز به کار گرفته شده است.
9873 /1876
انتهای پیام

نظر شما