شناسهٔ خبر: 26820293 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: شبکه‌خبر | لینک خبر

آزادی واردات سنگ کوپ (بلوک) تا هفته آینده

معاون معدن و امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آزادی واردات سنگ کوپ (بلوک) تا هفته آینده خبر داد.

صاحب‌خبر -
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جعفر سرقینی در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت سنگ، معدن و صنایع جانبی با اشره به اینکه واردات سنگ « کوپ » چند وقت اخیر به اشتباه ممنوع شده بود، گفت: قرار گرفتن سنگ بلوک در گروه 4 کالاها(لوزام مورد استفاده در ساخت مسکن) و در نتیجه ممنوع شدن آن اقدامی اشتباه بود و مقرر شد تا هفته آینده این محصول در گروه سه کالای قرر گرفته و واردات آن آزاد گردد.
 
آزادی واردات سنگ کوپ (بلوک) تا هفته آینده 
 
معاون معدن و امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: ممنوعیت واردات سنگ تزئینی مطالبه به حقی بود که با توجه به وجود سنگ با کیفیت ایرانی در بازار، انجام شد اما زمانی که سنگ بریده را در گروه 4 قرار دادیم، اشتباهی سنگ بلوکی هم در این گروه قرار گرفت درحالیکه این محصول، قابلیت فراوری و ایجاد ارزش افزوده و صادرات مجدد را دارد و ایجاد اشتغال نیز خواهد کرد و ممنوع شدن واردات آن منطق نداشت.
معاون وزیر صنعت بخش سنگ تزئینی را یکی از بخش های ممتاز صنایع معدنی دانست و افزود: سال گذشته 370 میلیون دلار صادرات سنگ تزئینی داشتیم که در مقایسه با سال 1391 دو برابر شد و باز هم بیشتر خواهد شد و امیدواریم در یک برنامه 5 ساله، صادرات آن به بیش از یک میلیارد دلار در سال برسد.
سرقینی همچنین با اشاره به اختصاص 1200 میلیارد تومان اعتبار برای نوسازی صنایع گفت: گرچه در برخی کارخانجات ما تجهیزاتی وجود دارد که در کشورهای صاحب این صنعت نظیر ایتالیا هم کمتر وجود دارد اما برخی کارخانجات ما فرسوده اند و باید تلاش کنند در قالب انجمن سنگ ایران، از این اعتبار مناسب برای نوسازی صنایع خود بهره مند شوند.
وی همچنین میزان بهره وری در صنعت معدن را بین 65 تا 70 درصد دانست و گفت: با نوسازی دستگاههای کارخانجات معدنی، حتما این میزان بهره وری ارتقا می یابد.
فهرست گروه چهارم کالایی، شامل 1339 ردیف تعرفه 8 رقمی ثبت سفارش که در جلسه روز 30 ام خرداد97 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ممنوع گردید.
سنگ کوپ یا بلوک، سنگی است که از سینه کار معدن جدا شده و عموما به صورت شش وجهی برش داده می شوند.

نظر شما