شناسهٔ خبر: 26760636 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: الف | لینک خبر

اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

با توجه به گسترش اعتراضات، احتمال اینکه توطئه ای در کار باشد تا ایران به عنوان مقصر مشکلات به مردم عراق معرفی شود وجود دارد. احتمالاً طراحان چنین سناریویی بدنبال این می باشند تا نقش نیروها و گروه های سیاسی طرفدار ایران در تشکیل دولت آینده کاهش یابد و یا از بین برود.

صاحب‌خبر -

به گزارش الف، تظاهرات و آشوب های مرکز و جنوب کشور عراق کم و بیش هنوز ادامه دارد. اعترضات به بغداد پایتخت عراق نیز کشیده شده که در بخش هایی با خشونت و درگیری همراه بوده است. آشوب های عراق بدلیل نارضایتی مردم از اوضاع نابسامان اقتصادی، بیکاری، قطعی آب و برق و فساد گسترده اقتصادی در بین مقامات سیاسی می باشد.

البته وضعیت بد مردم مختص به حال حاضر نمی باشد. شاید همین قدر کافی باشد که گفته شود اوضاع و شرایط تا آن میزان بغرنج و ناراضی کننده بوده که ائتلاف سائرون بر اساس همین شعارها توانست در انتخابات پارلمانی عراق جایگاه اول را بدست آورد. در روزهای اخیر، مقتدی صدر از پیروزی انقلاب گرسنگان گفته بود و به دولت مرکزی هشدار  داده بود که هیچ گونه برخوردی را با معترضان نخواهد پذیرفت.

گفته می شود در 9 روزی که از تظاهرات در عراق می گذرد 90 نفر بازداشت، 11 غیر نظامی کشته و 270 غیرنظامی مجروح شده اند.

در این بین جریانات و گروه های سیاسی تلاش دارند تا به هر نحو ممکن مردم را آرام و آنها را به خانه هایشان بازگردانند. دولت مرکزی نیز به مردم بصره که مرکز اعتراضات بوده وعده داده که مشکلات آنها را در اولویت قرار می دهد و به آنها رسیدگی خواهند کرد. برخی از اقدامات دولت در واکنش به اعتراضات اخیر را می توان در اختصاص بودجه سه و نیم تریلیون دیناری به استان بصره، افزایش سهمیه آب استان های جنوبی، وعده رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، تامین خدمات بهداشتی و ... اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

در نجف و شهرهای عراق چه خبر است؟/ حمله به فرودگاه نجف + تصاویر

طرحی جدید برای ایجاد بحران در عراق

به طور کلی بعد از اعلام نتایج انتخابات عراق که در آن هیچ کدام از جریانات و گروه های سیاسی موفق نشدند حد نصاب لازم را برای تشکیل کابینه بدست آورند این برداشت بوجود آمد که احتمال دوران جدیدی از بی ثباتی بوجود خواهد آمد. به خصوص این که با وجود شکست داعش و بازپس گیری سرزمین ها اما هنوز تفکر تکفیری به طور کامل از بین نرفته و بسیار بعید است در کوتاه مدت رگه و ریشه های آن از بین برود. بنابراین این احتمال که داعشی ها از اوضاع نابسامان عراق در برهه فعلی سوء استفاده کنند وجود دارد هر چند که دیگر نتوانند دولت خودخوانده تشکیل دهند. البته در این بین نباید از سوءاستفاده بعثی ها از اعتراضات مردم عراق نیز غافل شد.

در واکنش به این اعتراضات، آیت الله سیستانی ضمن حمایت از معترضان، آنها را به آرامش فراخوانده است. شایعاتی نیز بین مردم جنوب عراق منتشر شده و به نظر می رسد جریانی درصدد است تا به هر نحو ممکن نام ایران را وارد درگیری های سیاسی اخیر کند و قطعی آب و به برق را به اقدامات همسایه های عراق گره بزند.بستن گذرگاه مرزی کویت و عراق توسط معترضان را نیز باید در این راستا تحلیل کرد.

به همین دلیل است که برخی به این امر معتقد می باشند احتمال اینکه توطئه ای در کار باشد تا ایران به عنوان مقصر مشکلات به مردم عراق معرفی شود وجود دارد. احتمالاً طراحان چنین سناریویی بدنبال این می باشند تا نقش نیروها و گروه های سیاسی طرفدار ایران در تشکیل دولت آینده کاهش یابد و یا از بین برود. به همین دلیل بوده که برخی به نقش پنهانی عربستان و آمریکا در راه اندازی و تشدید اعتراضات اشاره کرده اند.  

با تمامی این تفاسیر به نظر می رسد تا زمانی که دولتی باثبات، مقتدر و کارآمد در عراق تشکیل نشود نباید انتظار رفع مشکلات و رضایت مردم را انتظار داشت اما با توجه به اختلافات جدی که بین گروه ها و جریانات سیاسی وجود داد چشم انداز هر گونه مصالحه و دست یابی به توافق سیاسی چندان روشن نمی باشد، حتی اگر دولتی نیز تشکیل شود بعید است که بتواند در صحنه عمل موفق باشد.

نظر شما