شناسهٔ خبر: 26754141 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه جهان اقتصاد | لینک خبر

تامین ۱۳۰میلیارد مترمکعب از آب تجدیدپذیر با آب‌های مرزی

صاحب‌خبر -

برنامه‌ریزی دولت برای ممانعت از خروج آب از کشور

گروه امورزیربنایی-معاون وزیر جهاد کشاورزی از برنامه ریزی انجام شده دولت با هدف ممانعت از خروج آب از کشور در درجه اول خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، حسین شیرزاد در گردهمایی مدیران تعاونی های تولید کشاورزی عنوان کرد: تاکنون ۴۴۸ آبخوان زیرزمینی مشترک و مرزی در سطح جهان شناخته شده است و تقریبا ۶۰ درصد از تمام آب‌های شیرین در حوزه‌های مرزی جریان می‌یابد.

وی افزود: برنامه ریزی بهره برداری از منابع آب های مرزی در جهان و ایران، پدیده جدیدی نیست. این رویکرد برانتقال آب حوضه های مرزی به حوضه داخلی استوار است. بهترین الگوی آن هم، تفاهم با کشور همجوار برای بهره برداری مشترک و تثبیت حقابه و استفاده از حقابه ملی در قلمرو سرزمینی است ولی در محدوده هایی که بدلیل ساختار ژئومرفولوژیک یا سیاسی و یا ناهمگنی فضایی دو سوی مرز چنین امکانی وجود ندارد یا محقق نشده، رویکردهای متفاوتی شکل گرفته است. که زمینه بهره برداری مناسب و پایدار از منابع آب مرزی که از کشور خارج می‌شود را فراهم می سازد و مهمترین هدف آن ممانعت از خروج آب از کشور در درجه اول و پی آمدهای توسعه ای در حوضه های داخلی است.

شیرزاد در ادامه افزود: در این رابطه براساس سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی، طرح جامع شبکه های آبیاری و زهکشی فرعی رودخانه های مرزی کشور در شش استان با مساحت ۲۱۶۸۰۵ هکتار که شامل استانهای آذربایجان شرقی در ۳ شهرستان با مساحت ۱۸۸۴۰ هکتار , آذربایجان غربی در ۶ شهرستان با مساحت ۶۱۵۷۰ هکتار , اردبیل در ۴ شهرستان با مساحت ۳۷۸۸۸ هکتار , ایلام در ۴ شهرستان با مساحت ۲۹۶۹۴ هکتار , کرمانشاه در ۷ شهرستان با مساحت ۵۲۰۰۳ هکتار , کردستان در ۳ شهرستان با مساحت ۱۶۸۱۰ هکتار در دست اجرا میباشد. بطور کلی طرح در ۶ استان , ۲۷ شهرستان و ۷۴ پروژه اجراء می گردد. وضعیت مطالعات و اجرای نظامهای بهره برداری در کل طرح شامل ۱۰۷۶۸۴ هکتار در دست اجراء ، ۱۱۱۴۳۹ هکتار آماده بهره برداری می باشد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همجوار دارای مرزهای آبی متعدد و متنوعی می باشند. نزدیک به ۲۲درصد (۱۹۱۸ کیلومتر) از مرز مشترک کشور را ۲۶ رودخانه کوچک و بزرگ تشکیل می دهند. (کل مرزهای کشور حدود ۸۷۵۵کیلومتر است که از این مقدار ۲۷۰۰ کیلومتر از آن دریائی و ۴۱۳۷ کیلومتر نیز خشکی است).

وی افزود: بزرگترین مرز رودخانه ای مربوط به روخانه ارس به طول ۴۷۵ کیلومتر و کوچکترین مرز رودخانه ای مربوط به رودخانه دیرج به طول تنها ۲٫۵ کیلومتر و قسمتی از مرز مشترک ایران با عراق می‌باشد. نزدیک به ۲۲درصد (۱۹۱۸ کیلومتر) از مرز مشترک کشور را ۲۶ رودخانه کوچک و بزرگ تشکیل می دهند. (کل مرزهای کشور حدود ۸۷۵۵کیلومتر است که از این مقدار ۲۷۰۰ کیلومتر از آن دریائی و ۴۱۳۷ کیلومتر نیز خشکی میباشد).

شیرزاد گفت: در حال حاضر، ۱۰ درصد از کل منابع آب تجدیدپذیر کشور (حدود ۱۳۰ میلیارد مترمکعب) از منابع ورودی، از حوضه‌های مشترک با کشورهای همجوار تامین می‌شود که با توجه به بحران عمومی آب در کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. حجم کل آب خروجی از کشور که معمولاً در بیلان‌های سالانه منعکس نمی‌شود حدود ۳ تا ۴ درصد کل آب تجدیدپذیر برآورد می‌شود. در نتیجه موضوع اولویت برنامه ریزی راهبردی مدیریت منابع آب در این حوضه‌ها و قلمرو سرزمینی مرزی، از اولویت و اهمیت ویژه برخوردار شده است.

به گفته شیرزاد، پیگیری این مسئله، توام با درک عمیق این قضیه است که بطور تاریخی ایران، همواره بر سر تقسیم آبهای مرزی با همسایگان خود مسئله داشته است و در چهارسوی خود حوضه های آبریز مشترک و رودخانه های مرزی مهمی مانند اروند رود، هیرمند، هریرود، اترک و ارس با همسایگان خویش دارد، معاهده ها و حکمیت های صورت گرفته درطول سالیان گذشته نشان از اهمیت موضوع رودخانه های مرزی درمناسبات با همسایگان دارد.

معاون وزیر کشاورزی گفت: روشن شدن جنبه های حقوقی این اختلافات و شفاف سازی در مورد حق و حقوق و اختیارات دولتهای ساحلی می تواند راهگشای حل تنش و حتی جلوگیری از بروز تنش باشد. در کنار مباحث بسیار مهمی نظیر توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای و مدیریت یکپارچه منابع آبی و حفاظت از محیط زیست بررسی دکترین های حاکم بر بهره برداری از آبهای مشترک ضرورت پیدا می کند تا راه را برای رسیدن به توافقی پایدار هموار کند بنظر شیرزاد. برای تحقق الگوی توسعه جامع سرزمینی در حوضه رودخانه مرزی با محوریت منابع آب الزاماً ، باید برنامه ریزی راهبردی توسعه فضایی، صورت پذیرد در این خصوص مقرر است در این طرح طبق تفاهم نامه منعقد شده فی مابین سازمان مرکزی تعاون روستایی و مجری طرح، پروژه ای به مساحت ۲۱۶۸۰۵ هکتار در قالب ۱۸۹ تشکل در الگوهای مختلف نظام بهره برداری ساماندهی گردد. از جمله اهداف مهم این طرح افزایش بهره

وی عوامل و منابع تولید , حفظ و پایداری مشارکت کشاورزان در بهره برداری و نگهداری شبکه های آبیاری و ارتقاء نقش ذینفعان اصلی در اعمال مدیریت واحد و یکپارچه در عرصه مدیریت آب و کشاورزی می باشد.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، ابراز امیدواری کرد که این طرح بتواند حوزه عمل تشکلهای بخش کشاورزی را وسعت بیشتری بخشیده و به ایجاد اشتغال مولد در مناطق مرزی کمک شایانی نماید.

نظر شما