شناسهٔ خبر: 26674435 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایبنا | لینک خبر

گفت‌وگو ی ایبنا با یک مولف رشته ریاضی

کتابی که هر دانش‌آموز المپیادی باید بخواند

مدرس دانشگاه و عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه شریف درباره کتابی که به تازگی در حوزه علم ریاضی تالیف کرده است گفت: نزدیک به دو سال طول کشید تا کتاب «مسائل ریاضی عمومی یک» تدوین شود. نزدیک به 400 مسئله استاندارد و نکته‌دار از بهترین دانشگاه‌های ایران و آمریکا در این اثر گردآوری شده است.

صاحب‌خبر -
 
سعید اکبری، مدرس دانشگاه و عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه شریف در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره کتاب «مسائل ریاضی عمومی یک» گفت: پروژه گردآوری این اثر دو سال پیش به پیشنهاد انتشارات فاطمی کلید خورد. در این کتاب، مجموعه سوالات ریاضیات عمومی همراه با حل آن‌ها از برترین دانشگاه‌های ایران و آمریکا گردآوری شده است. از این حیث این اثر را نمی‌توان در زمره کتاب‌های تالیفی دانست.
 
وی ضمن اشاره به هدف خود از گردآوری استاندارد‌ترین سوالات ریاضیات عمومی از دانشگاه‌های برتر ایران و آمریکا گفت: هدف کلی من در حوزه تالیف کتاب‌ درباره مسئله‌های ریاضی این است که حداقل یک کتاب برای هر شاخه ریاضی گردآوری شود. علت این که اولین تدوین در رشته ریاضی عمومی صورت گرفت، این است که ریاضیات عمومی در اغلب رشته‌ها به جز حوزه‌ علوم انسانی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و این اثر می‌تواند مورد استفاده بسیاری از دانشجویان در رشته‌های مختلف واقع شود.

 
اکبری درباره نحوه گردآوری سوالات توضیح داد: همانطور که پیش‌تر اشاره کردم این روند دو سال به طول انجامید و فرآیندی دشواری را طی کرد. این سوالات علاوه بر دانشگاه‌های تراز اول ایران از دانشگاه‌های تراز اول کشور ایالات متحده آمریکا مانند هاروارد؛ MIT؛  برکلی؛ UCLA؛  دانشگاه واشنگتن؛  شیکاگو  و دیگر دانشگاه‌های درجه یک گردآوری شد.

وی افزود: سوالاتی که برای این کتاب انتخاب می‌شد دارای نکته‌های قابل توجهی هستند و راه‌حل آن‌ها در کتاب آورده شده است. زمان زیادی صرف تدوین آن شد که علت آن حل بسیاری از سوالات حل نشده در آرشیو دانشگاه‌ها بود. در نهایت تعداد این مسائل به 400 سوال همراه با راه‌حل رسید.
 
به گفته این نویسنده بسیاری از این سوالات مربوط به مسابقات جهانی است. برخی دیگر به امتحانات این دانشگاه‌ها اختصاص داشته. نکاتی که در این کتاب آمده است بسیار فراگیر  و به نوعی همه نکات امتحانی را پوشش می‌دهد.
 
این مدرس دانشگاه ادامه داد: برای گردآوری بهتر سوالات علاوه بر جستجو در سایت‌های اینترنتی دانشگاه‌های انتخاب شده، تحقیقات میدانی توسط دوستان و همکارانی که در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل و یا به تدریس هستند انجام گرفت.
 
وی درباره بخش‌های مختلف کتاب گفت: در بخش اول کتاب تمام قضیه‌ها و فرمول‌ها و نامساوی‌ها که یک دانش‌آموز و یا دانشجو برای حل مسائل ریاضی در سطح بالا نیاز دارد آورده شده است و این بخش کاملا به توضیح مباحث نظری پرداخته است. در واقع می‌توان گفت این فصل نوعی معلومات عمومی ریاضیات است که اگر فردی بخواهد در هر جای دنیا این علم را  در سطح وسیعی بداند، باید این مباحث را فراگیرد.
 
اکبری افزود: تمام سوالات از آسان به مشکل و بر اساس موضوعی دسته‌بندی شده‌اند. برای مثال یک بخش به انتگرال بخشی به مشتق و بخش‌های دیگر به موضوعات گوناگون اختصاص داده شده است.
 
این مولف خاطرنشان کرد: کتاب‌هایی که در این‌ باب تاکنون  منتشر شده‌اند چندان به نکته‌دار بودن مسئله‌های ریاضی توجه نکردند. دغدغه ذهنی من این بود که هر دانش‌آموز و یا هر دانشجویی که به حل مسائل ریاضی می‌پردازد باید نکته‌ای را در آن سوال و مسئله بیابد و یا برایش تکرار شود؛ به همین دلیل در کتاب «مسائل ریاضی عمومی یک»  همه سوالات نکته‌دار هستند. می‌توان گفت این کتاب برای دانش‌آموزان المپیاد و سمپاد بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 
وی از اینکه این کتاب در مدارس راه پیدا کند ابزار خرسندی کرد و گفت: اینکه این کتاب در مدارس تراز اول توزیع شود و در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد اتفاق خوبی است. لازم به ذکر است که سوال نکته‌دار خیلی زیاد نیست بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا یک سوال را در سال‌های مختلف در امتحانات دانشجویان آورده‌اند.
 
گفتنی است این کتاب قرار است در شهریور ماه سال جاری منتشر شود. و در حال حاضر در مرحله انتخاب جلد است.

 
وی درباره روند تالیف کتاب‌های حوزه ریاضیات گفت: در کل تالیف در حوزه ریاضیات چندان زیاد نیست و اغلب کتاب‌ها ترجمه هستند که این کتاب‌ها هم دانشگاهی برای مخاطبان دانشگاه‌ها منتشر می‌شود. اما برخی همکاران در این سال‌های اخیر کتاب‌هایی را تالیف کرده‌اند که به پیوند ادبیات و علم را به راحتی می‌توان در این کتاب پی برد.

همه طبیعت ریاضیات است اما نمی‌توان دید
وی ادامه داد: در کل مخاطبان رشته ریاضی زیاد نیستند؛ اینکه اگر کتابی تالیف شود که با ادبیاتی همه فهم مسائل ریاضی را بازگو کند، نمی‌دانم چه اتفاقی برای آن می‌‌افتد اینکه آیا می‌تواند فروش خوبی داشته باشد یا خیر. علاوه‌بر این موضوع تالیف در حوزه ریاضیات برای عموم امری دشوار است؛ چراکه اساسا ایجاد شهود عینی در علم ریاضی امری دشوار است. برای مثال علمی مانند فیزیک برای مردم عینی است. برای مثال اکثر مردم می‌دانند که جاذبه زمین به چه چیزی می‌گویند و یا اغلب می‌توانند درباره چرخش زمین به دور خورشید صحبت کنند؛ چراکه می‌توان نمونه آن را درطبیعت بسیار یافت اما در حوزه علم ریاضیات این گونه نیست. چگونه می‌شود مشتق و یا انتگرال را برای فردی که هیچ ذهنیتی از آن‌ها ندارد توضیح داد؟ به عقیده من باید کتاب‌های همه فهم باید در حوزه کاربرد‌های علم ریاضی تالیف شود تا جذابیت بسیاری برای مردم پیدا کنند.
 
اکبری خاطرنشان کرد: عموم مردم با کاربرد‌های ریاضیات سر و کار دارند اما با خود این علم به طور محض اطلاعات چندانی ندارند.
 
ریاضیات در همه جا جریان دارد
وی درباره کتابی دیگر که در آینده‌ای نزدیک از سوی این نویسنده منتشر خواهد شد گفت: با توجه به اینکه ریاضیات در همه جا و در همه اشیای اطراف جریان دارد.  کتاب دیگری در زمینه نظریه جبری گراف با عنوان «نظریه گراف و کاربرد آن» نوشته‌ام که کاربرد آن در شبکه‌های اجتماعی است. برای مثال تصور کنید  کاربران شبکه‌های اجتماعی هر کدام علاقه‌مندی‌های خود را دارند. هر الگوریتم کامپیوتری که نوشته شود هر چقدر هم که سریع باشد برای این میزان کاربر شبکه‌های اجتماعی کند عمل می‌کند، اما تکنیک‌هایی است که با استفاده از روش های ریاضی این کندی بر طرف می‌شود. این اثر قرار است از سوی انتشارات فاطمی منتشر شود و مخاطبان این کتاب هم دانشجویان ریاضی است.

نظر شما