شناسهٔ خبر: 26673138 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

اعتراضات شهروندان عراقی در «بصره» و «بغداد»

اعتراضات شهروندان عراقی در استان بصره و برخی از شهر‌های عراق در اعتراض به اوضاع نابسامان خدمات رسانی و بیکاری جوانان این استان وارد پنجمین روز خود شده است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری فارس: تظاهرات معترضان در شهر بصره عراق در اعتراض به وضعیت بد خدمات رسانی وارد پنجمین روز متوالی شد.

طی روز‌های گذشته شمار زیادی از جوانان و اهالی این شهر در اعتراض به اوضاع بد خدمات رسانی از قبیل: قطع مکرر برق و آب و عدم اشتغال‌زایی، با راه اندازی تظاهراتی خواستار توجه بیشتر مسئولان عراقی به استان بصره شدند.

با این حال، کشته شدن یک جوان و زخمی شدن چند معترض یکشنبه این هفته منجر به شعله‌ور شدن خشم معترضان عراقی و گسترش دامنه تظاهرات در این استان جنوبی عراق شد.

«ربیع منصور» عضو شورای استانداری بصره پنجشنبه به خبرگزاری عراق (واع) گفت که دامنه تظاهرات به بیشتر روستا‌ها و شهر‌های استان بصره که نزدیک به ۸۰ درصد نفت عراق را تأمین می‌کند، کشیده شده و معترضان در ورودی میادین نفتی این استان اعتصاب کرده‌اند.

در ویدیو‌های که امروز (پنجشنبه) از بصره منتشر شده، معترضان برای مدتی با تحصن در برابر گذرگاه مرزی شلمچه، مانع تردد در این گذرگاه شدند.

همزمان با تحصن در گذرگاه شلمچه، معترضان وارد میدان نفتی «الحلفایه» شده و در میدان نفتی «القرنه» دست به تظاهرات زدند.

«جبار العتیبی»، وزیر نفت عراق در واکنش به تظاهرات مردم بصره به رسانه‌های این کشور گفت که به رغم تظاهرات گسترده در این استان، میزان صادرات نفت عراق متأثر از این تظاهرات نشده است.

معترضان از وزارت نفت و دولت عراق خواستند به جای استفاده از کارگران خارجی، از کارگران عراق و بومی در شرکت‌ها و میادین نفتی استخدام کنند.

همزمان با تظاهرات در استان بصره، صد‌ها نفر از اهالی شهر بغداد، پایتخت عراق نیز به نشانه همبستگی با تظاهرات بصره و حمایت از معترضان، دست به راهپیمایی مسالمت‌آمیزی زدند.

شبکه خبری «المعلومه» گزارش کرد که نیرو‌های امنیتی عراق در پایتخت این کشور اقدامات لازم را برای حمایت از تظاهرات کنندگان اتخاذ کرده‌اند.

«احمد عبدالحسین»، عضو شورای استانداری در گفتگو با این شبکه گفت که «برخی از احزاب سیاسی عراق قصد دارند تظاهرات را از مسیر خود که مطالبه بهبود شرایط اشتغال است، به سمت اهداف دیگر سوق دهند.

او از اینکه برخی گروه تلاش دارند متظاهران دست به درگیری مسلحانه با نیرو‌های امنیتی در بصره بزنند، ابراز نگرانی کرد و درباره آن هشدار داد.

در واکنش به تظاهرات اخیر بصره، «اکرم الکعبی»، دبیر کل جنبش النجباء عراق در بیانیه‌ای از اقدام برخی در شلیک به سمت افراد معترض به شدت انتقاد کرد و گفت که این گونه اقدامات جنایت در حق مردم عراق است.

او همچنین از مقامات و مسئولان عراقی خواست کمیته‌ای به منظور رسیدگی سریع به درخواست‌های معترضان در استان بصره تشکیل شود.

جنبش «عصائب اهل الحق» عراق به رهبری «قیس الخزعلی» نیز در بیانیه‌ای مشابه با بیان این که اعتراضات مسالمت آمیز حق شهروندان عراق در بصره است، از مقامات این کشور خواست هرچه سریعتر خواسته‌های برحق آن‌ها را تأمین کنند.

نظر شما