شناسهٔ خبر: 26665475 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: اقتصاد مقاومتی | لینک خبر

نیروگاه سازی تنها راه حل بحران خاموشی نیست

بی‌نیازی از ساخت سالانه یک نیروگاه با تبدیل کولرهای پرمصرف به کم‌مصرف

کولرهای آبی از مهم­ترین وسایل سرمایشی موجود در منازل هستند. باتوجه به وجود حدود ۱۶ میلیون کولر آبی در کشور و کاهش ۲۰۰ واتی توان مصرفی هر کولر با ارتقای رده انرژی از F به A، حداقل ۳۲۰۰ مگاوات از ظرفیت شبکه کاسته خواهد شد. علاوه بر این از آنجا که سالانه حدود ۸۰۰ هزار دستگاه کولر آبی به کشور اضافه می­شود، با کاهش ۲۰۰ واتی توان مصرفی هر کولر، کشور سالانه از ساخت یک نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی در آینده بی نیاز می شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش مقاومتی نیوز توسعه تجهیزات سرمایشی از بخش­‌های مهم و مغفول برای کاهش مصرف اوج بار است. اصلی‌ترین بخش‌های مصرف­‌کننده تجهیزات سرمایشی، بخش­های خانگی، عمومی و تجاری هستند [۱].

نتایج مرکز آمار در سال ۹۴ نشان می‌­دهد که در حدود ۶۲.۵ درصد مشترکین از کولر آبی، ۱۹ درصد از کولرگازی و بقیه مشترکین هم غالبا از پنکه به عنوان وسایل سرمایشی در فصل تابستان استفاده می­‌کنند [۲].

همچنین در مناطق با اقلیم مرطوب و گرم مانند خوزستان، کولر آبی پاسخگوی سرمایش منازل نبوده و اکثریت مشترکین از کولرگازی به عنوان وسیله سرمایشی بهره می­‌برند.

کولر آبی بیشترین وسیله سرمایشی منازل

کولرهای آبی از مهم­ترین وسایل سرمایشی موجود در منازل هستند. با توجه به اقلیم نسبتا خشک ایران، در اغلب مناطق کشور کولرهای آبی پاسخگوی نیاز سرمایشی هستند.

طبق آمارها حدود ۶۲.۵ درصد مشترکین از کولر آبی به عنوان وسیله سرمایشی خود استفاده می­‌کنند. همچنین بنا به گزارش سازمان انرژی‌­های تجدیدپذیر و بهره­وری انرژی برق در سال ۹۰ بیش از ۱۳ میلیون کولرآبی در کشور وجود داشته و میزان تولید سالانه کولرهای آبی نیز در حدود ۸۰۰ الی ۹۰۰ هزار عدد در سال است[۳].

بدین ترتیب می­‌توان گفت که در حال حاضر حدود ۱۶ میلیون کولر آبی در کشور توسط مشترکین خانگی استفاده می‌شود (البته تعدادی از کولرهای آبی سالانه از رده خارج و اسقاط می­‌شوند که تخمین دقیقی از تعداد ان­ها در دسترس نیست).

کولرهای آبی در مقیاس و ابعاد مختلفی تولید می­‌شوند و توان مصرفی متوسط آن­ها بین ۳۷۰ تا ۹۰۰ وات است. برخی کولرهای آبی بسیار بزرگ با توان ۱۵۰۰ واتی نیز وجود دارد که بیشتر در سرمایش سالن‌­های تولیدی استفاده می­‌شوند. به طور کلی می­‌توان گفت که متوسط توان مصرفی کولرهای آبی در  حدود ۵۰۰ وات است[۴].

مصرف انرژی کولرهای آبی

متاسفانه پس از گذشت ۵۰ سال از تولید کولرهای آبی، این کالای مهم همچنان در رده انرژی پایین قرار داشته به طوری حتی که غالب کولرهای جدید در رده انرژی F بوده و حجم تولیدات کولرهای آبی کم­‌مصرف با رده انرژی A  و B بسیار ناچیز است.

جدول زیر چند نمونه از کولرهای آبی کم‌­مصرف و مقایسه آن با محصولات موجود پرمصرف در بازار را نشان می­‌دهد:


بنابراین به طور متوسط ارتقای کولرهای پرمصرف به کم­‌مصرف فعلی در حدود ۲۰۰ وات کاهش توان به همراه خواهد داشت.

از آنجا که بسیاری از کولرهای موجود در در رده انرژی G قرار داشته و فرسوده هم شده­اند، در نتیجه ارتقای کولرهای موجود در منازل به کولرهای  با رده انرژی A بیش از ۲۰۰ وات کاهش توان در پی خواهد داشت.

بی نیازی از ساخت سالانه یک نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی

به هرحال اگر تعداد کولرهای آبی برابر ۱۶ میلیون عدد در کشور برآورد شود و این کولرها با ارتقای رده انرژی، ۲۰۰ وات کاهش مصرف داشته باشند؛ آنگاه حداقل ۳۲۰۰ مگاوات از ظرفیت شبکه کاسته خواهد شد.

علاوه بر این از آنجا که سالانه حدود ۸۰۰ هزار دستگاه کولرآبی به کشور اضافه می­‌شود، با کاهش ۲۰۰ واتی توان مصرفی هر کولر، کشور از ساخت یک نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی در آینده نیز بی‌­نیاز می شود.

لازم به ذکر است که مقادیر اعلام شده در رابطه با کاهش اوج بار با استناد به کولرهای کم­‌مصرف موجود در بازار محاسبه شده و به راحتی قابل دسترسی هستند. حتی برخی اخبار حاکی از تولید آزمایشگاهی کولرهایی با مصرف بسیار پایین است که نشان می‎­دهد می‌­توان با توسعه تحقیقات و پژوهش‌­های بهره­‌وری در این حوزه به نتایج بهتری دست یافت.

پینوشت:

[۱] گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

[۲] نتايج بررسي بودجه خانوار در مناطق شهری ایران، بانک مركزي جمهوري اسلامي ايران، دایره بررسی بودجه خانوار، ۱۳۹۴

[۳] تولید کولرهای کم مصرف با رده انرژی A در ایران، مصاحبه با سیامک اردلان، ساتبا ۱۳۹۰

[۴] راهکارهای بهینه سازی مصرف برق، وزارت نیرو

نظر شما