شناسهٔ خبر: 26665125 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایران آنلاین | لینک خبر

جمع آوری پمپ های آب غیرمجاز در کازرون حاشیه ساز شد

به دنبال صدور حکم قضایی در زمینه جمع آوری پمپ های آب غیرمجاز بر روی رودخانه شاپور در شهرستان کازرون بین برخی بهره برداران زمین های کشاورزی و ماموران انتظامی درگیری رخ داد.

صاحب‌خبر -

ایران آنلاین / یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، در این باره افزود: 2 نفر در این درگیری فیزیکی مجروح شدند که حال یکی از این افراد، وخیم گزارش شده است. این اتفاق در حوالی منطقه پل بازرنگان از توابع بخش چنارشاهیجان و در حد فاصل شهرهای قائمیه و کنارتخته روی داد. مردم و بهره برداران محلی سال ها از رودخانه شاپور برای تامین آب باغ ها و کشت های موسمی با استفاده از موتور پمپ های ثابت و سیار، آب برداشت می کردند، اینک که آب رودخانه به شدت کاهش یافته، مجریان قانون قصد جمع آوری موتور پمپ ها را داشتند ودر این میان، برخی بهره برداران زمین های کشاورزی قصد جلوگیری از اجرای این حکم را داشتند که در نهایت به درگیری منجر شد.
این منبع آگاه اظهار داشت: از آنجا که رودخانه شاپور بخشی از آب مورد نیاز شهرستان دشتستان استان بوشهر را تامین می کند، جمع آوری موتور پمپ ها برای آن است که اندک آبی که در رودخانه جریان دارد بتواند تابستان امسال، آب مورد نیاز شهرستان دشتستان و شهر برازجان را تامین کند.
مردم برازجان مرکز شهرستان دشتستان استان بوشهر 13 و 14 تیر 97 در اعتراض به کم آبی، مسئولان دشتستان را به پاسخگویی دعوت کردند.
در این میان، «محمد باقر سعادت» نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی طی اظهاراتی، مسئولان استان فارس و استاندار این استان را مقصر این وضعیت جلوه داد و بیان کرد که این مسئولان از رسیدن آب به دشتستان جلوگیری کرده اند.
وی افزود: علت حل نشدن مشکل آب مردم بوشهر برداشت غیرقانونی توسط موتور پمپ‌هایی است که در اطراف رودخانه شاپور در شهرستان کازرون (واقع در استان فارس) نصب شده است.
این سخنان واکنش برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان استان فارس را به دنبال داشت و آنها تاکید کردند که در شرایطی که کاهش بارندگی ها و خشکسالی 10 ساله اخیر، منابع آبی شهرستان کازرون در استان فارس شامل چشمه ساسان، رودخانه شاپور را با افت جدی مواجه کرده نمی توان کم آبی دشتستان را متوجه استان فارس دانست.
رودخانه شاپور از ارتفاعات شمال شرق شهرستان کازرون جاری و در محل تنگ چوگان به چشمه ساسان متصل می شود.
این رودخانه پس از عبور از نواحی غرب کازرون و دشت خشت و اتصال با چند شاخه فرعی به رودخانه حله می ریزد و در نزدیکی روستاهای جره و میلک وارد دشت شبانکاره از توابع شهرستان دشتستان می شود.
این رودخانه در نهایت با پیوستن به رودخانه دالکی دراستان بوشهر با رود حله به خلیج فارس می رود و 2 هزار هکتار کانال انتقال آب در مسیر عبور این رودخانه احداث شده و با نهرهای سنتی و کانال های انشعاب آب در سال های پر باران اراضی و باغ های منطقه را مشروب می سازد./ایرنا
 

نظر شما