شناسهٔ خبر: 26639189 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: نامه | لینک خبر

نامه نیوز بررسی کرد؛

مسافر ویژه مسکو/ ولایتی و نتانیاهو همزمان در مسکو هستند/ روسیه موازنه گذشته را حفظ کند/ ماندن ایران در سوریه خط قرمز اسرائیل شده است

مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل امروز عازم روسیه می شود. سخنگوی وزارت خارجه سفر روز چهارشنبه 20 تیرماه دکتر ولایتی به مسکو را سفری بسیار مهم خواند و گفت: آقای ولایتی حامل پیام رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور برای رئیس جمهور روسیه است.

صاحب‌خبر -
گروه بین الملل نامه نیوز:بهرام قاسمی با اشاره به تشریح دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران برای سایر کشورها پس از خروج امریکا از برجام تصریح کرد: پس از خطای راهبردی آقای ترامپ و خروج از معاهده چندجانبه بین المللی برجام، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت با اعزام تعدادی از فرستادگان ویژه که حامل پیام مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران هستند دیدگاه ها و مواضع کشورمان را در قبال این رفتار خودخواهانه و خلاف موازین بین المللی امریکا برای سایر کشورها تشریح کند.
وی با اشاره به سفر دکتر ولایتی، فرستاده ویژه رئیس جمهور به مسکو گفت: سفر آقای ولایتی نیز در همین راستا و با توجه به ویژگی های خاص خود مطرح است.
قاسمی افزود: قرار است آقای ولایتی سفرهایی به مسکو و پکن داشته باشند که سفر وی به مسکو فردا در رأس هیأتی متشکل از مقامات وزارت خارجه انجام می گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: دکتر ولایتی حامل پیام مقام معظم رهبری و رئیس جمهور برای رئیس جمهور روسیه هستند که این پیام ها در دیدار ایشان با ولادیمیر پوتین در کرملین تسلیم رئیس جمهور روسیه خواهد شد.
این سفر از چند جنبه در وضعیت کنونی اهمیت دارد. 
اجلاس وین در مورد کمیسیون مشترک برجام نشان داد نقش روسیه می تواند پس از خروج امریکا حیاتی باشد که کمتر به آن توجه شده است. قبل از خروج آمریکا از برجام و قبل از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا نقش چین و روسیه در برجام خیلی محوری نبود و بيشتر نقش یک کاتالیزور و تقویت کننده را داشت. ولي الان به خاطر خروج آمریکا، نقش چین و روسیه محوری شده و این یک نکته مهم است. 
روسيه يكي از اعضاي باقيمانده در گفت‌وگوهاي هسته‌اي ايران با قدرت‌هاي جهاني است كه از دو ماه قبل تركيب جديد ١+٤ را به خود گرفته است. با خروج امريكا از توافق هسته‌اي با ايران و همزمان نزديك شدن زمان بازگشت تحريم‌هاي هسته‌اي ايران، مسكو عزم جدي‌تري را براي حفظ ايران در توافق از خود نشان داده و سرگئي لاوروف ٤٨ ساعت پيش از سفر ولايتي به مسكو اعلام كرده بود كه سه كشور اروپايي و ايران در جريان كميسيون مشترك برجام در سطح وزرا كه جمعه گذشته در وين برگزار شد توافق كردند دلار را از مراوده‌هاي تجاري خود حذف كنند. روسيه در ١٠ روز اخير به صراحت اعلام كرده مسكو هر كاري كه بتواند براي جبران خسارت‌هاي اقتصادي ناشي از خروج امريكا از برجام انجام خواهد داد.
اهمیت سفر ولایتی در برهه کنونی به علت سفر نتانیاهو به مسکو و دیدارش با پوتین و همچنین دستور کار این دیدار در مورد حضور ایران در سوریه و همچنین دیدار آینده پوتین و ترامپ در هلسینکی بسیار مورد توجه است.
در ماههای اخیر، حضور ایران در سوریه موضوعی امنیتی و نقطه عطفی برای اسرائیل شده است که در این باره تمام تلاش خود را می کند تا فشار بسیاری روی روسیه برای خارج کردن ایران از سوریه کند. 
یکی از محورهای دیدار ترامپ و پوتین نیز ایران و برنامه های منطقه ای آن خواهد بود. پوتین تلاش کرد حتی موضوع برجام را به فعالیتهای منطقه ای ایران گره بزند و ماندن در برجام را با قطع پای ایران در منطقه مرتبط بداند.
فرستادگان ویژه ایران در ماههای اخیر با اهداف مشخص و شرح سیاستهای ایران به دیگر بازیگران تاثیرگذار بین المللی مورد توجه بوده است. پس از سفرهای ظریف و همکاران او به کشورهای باقی مانده برجام، مقامات دیگر چون کمال خرازی و ولایتی نیز در این مسیر شکل گرفته است.
در حال حاضر سفر ویژه ولایتی به مسکو از اهمیت بسیاری برخوردار است و تلاش می شود با اهمیت دادن به حضور روسیه در میان کشورهای باقی مانده برجام، شرایط جدیدی برای منافع ایران رقم بخورد. این روند می تواند هزینه های خروج امریکا را کاهش دهد و همکاری های ایران با اروپا و از طرفی با چین و روسیه به انزوای بیشتر امریکا و حفظ تعامل ایران در نظام بین المللی بینجامد.

نظر شما