شناسهٔ خبر: 2652795 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

در حاشیه نمایشگاه کتاب/

کتاب "جنب سید خلف" رونمایی شد

اهواز - کتاب "جنب سید خلف" در بخش جنبی نمایشگاه بین المللی کتاب اهواز با حضور فعالان ادبیات اجتماعی استان رونمایی شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب داستان "جنب سید خلف" مجموعه داستان شامل 12 داستان کوتاه و 13 نثر عربی است. داستانهای آن رئال و به زبان ساده هستند و درباره مسایل روزمره جامعه اهواز است. شخصیت های این مجموعه داستان کاملا ساده و بی آلایش هستند و زندگی معمولی دارند.

خالد لویمی نویسنده این کتاب در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: نکته ای که در داستان کوتاه وجود دارد این است که در مقایسه با رمان یا داستان بلند واقعیت این است که نگارش داستان کوتاه بسیار سخت تر از داستان بلند است.

در قرن 21 از جذبه و قابلیت تاثیر گذاری داستان بلند کاسته شده و زمینه برای نمود اثرگذاری داستان های کوتاه اما با رویکرد مفهومی مهیاتر شده است.لویمی افزود: در داستان بلند طول و تفصیل در زمان و فضا کار را برای نویسنده در پردازش داستان ساده می کند اما در داستان کوتاه نویسنده ناچار است در فضا و حجم کم، موضوعات مهمی که می توانست تبدیل به داستان بلند شود را در داستان کوتاه ارائه دهد.

این استاد دانشگاه و داستان نویست همچنین توضیح داد: از طرفی ما با مقوله ای به نام میکرو شدن یا ساندویچی شدن ذائقه های مخاطبان روبرو هستیم. این موضوعات در کنار انباشت بالای اطلاعات که از مجرای مختلف صادر می شود کار را برای تاثیرگذاری بر مخاطب سخت تر کرده است.

لویمی یادآور شد: در قرن 21 از جذبه و قابلیت تاثیر گذاری داستان بلند کاسته شده و زمینه برای نمود اثرگذاری داستان های کوتاه اما با رویکرد مفهومی مهیاتر شده است. به همین دلیل اعتقاد دارم بسیاری از پیام های فرهنگی اجتماعی که در حوزه های جغرافیایی مختلفی و متنوعی وجود دارد را می توان از طریق داستان کوتاه به مخاطب منتقل کرد اما باید به این نکته توجه کرد داستان کوتاه در جوامع در حال توسعه ترجیحا باید واقع گرا و رئال باشد.

وی با بیان اینکه مجموعه داستان «جنب سید خلف» مشتمل بر داستان های واقع گرایانه حوزه های اجتماعی و فرهنگی مردم عرب استان خوزستان است، گفت: در این مجموعه‌ها مقوله‌هایی مانند اعتقادات، معیشت، عشق، حاشیه نشینی و ساختار قبیله ای و... در داستان به اشکال مختلف نمود پیدا می کند.

لویمی افزود: در این کتاب سوژه های متنوع اجتماعی مبنای داستان کوتاه قرار گرفته شد اند. همچنین حوزه مخاطب جامعه خوزستان در نظر گرفته شده است.

این داستان نویس توضیح داد: گفتگوها در این مجموعه داستان ها به عربی شعبی یا محاوره است چراکه معتقدم زبان دارای احساس است و بسیاری از مفاهیم فرهنگی اجتماعی را نمی توانی غیر از زبان اصلی منقل کرد.

به گزارش مهر، ۲۸ ناشر استانی، ۲۳۷ ناشر مستقل، ۱۷۴ نمایندگی ناشران کشوری در نهمین نمایشگاه کتاب خوزستان حضور دارند. نهمين نمايشگاه كتاب خوزستان از ۲۳ تا ۲۸ آذر ۹۳ در محل نمايشگاه هاي بين المللي اهواز در كيانپارس برگزار مي شود. كتاب هاي اين نمايشگاه به گفته مسئولان، با ۳۰ درصد تحفيف به فروش می رسد

 

 

نظر شما