شناسهٔ خبر: 26321372 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: صبحانه آنلاین | لینک خبر

کمبود دارویی در کشور نداریم

ایرج حریرچی از افزایش تخت‌های بیمارستانی کشور به بیش از ۱۳۰ هزار تخت خبر داد.

صاحب‌خبر -
به گزارش صبحانه،ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: از آغاز طرح تحول سلامت در کشور افزایش بیش از ۱۳۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور را داشته ایم که از این تعداد ۱۳ درصد را بخش خصوصی و ۳ درصد را بخش خیریه تامین می‌کنند.

وی ادامه داد: بیش از ۴۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم در بیمارستان‌ها فعالیت دارند که از این تعداد ۲۵۹هزار نفر در بیمارستان‌های دولتی فعال هستند.

حریرچی در مورد تعداد تحت درمان قرار گرفتن بیمارانی که کوتاه مدت در بیمارستان بوده اند، گفت: از زمان آغاز طرح تحول سلامت بیش از ۳۴ میلیون بستری از یک یا چند روز در بیمارستان‌ها صورت گرفته و بیش از ۲۲ میلیون بستری کمتر از یک روز داشته ایم.

بیش از ۱۰ درصد افراد جامعه فاقد بیمه هستند

وی اظهار داشت: طبق آمار بیش از ۱۰ درصد افراد جامعه فاقد بیمه بوده و بیشتر این افراد جوانان هستند که تشکیل خانواده داده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد دارو‌های ساخت ایران گفت: دارو‌هایی که در کشور تولید می‌شوند دارای کیفیت بالایی هستند که می‌تواند با دارو‌های خارجی رقابت کند.

حریرچی با اشاره به برخی تبلیغات دارویی غیر قانونی گفت: گاهی شاهد هستیم که دارو‌هایی در شبکه‌های مجازی، ماهواره و برخی مجلات منتشر می‌شود که ضمن غیر قانونی بودن این دارو‌ها و حرف‌های عجیب و غریبی که گفته می‌شود باید بگویم که با افراد متخلف که سلامت مردم را به خطر می‌کشانند برخورد جدی از سوی وزارت بهداشت می‌شود.

همه شرکت‌های داروسازی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده اند

وی در مورد رسیدگی به شرکت‌های داروسازی پس از تحریم‌ها گفت: همه شرکت‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کرده اند و هیچ شرکتی نیست که با این قیمت ارز به دستش نرسیده باشد.

حریرچی اظهار داشت: به تازگی سامانه‌ای در سایت سازمان غذا و دارو با هدف اطلاع رسانی به مردم در خصوص کمبود دارو راه‌اندازی شده است؛ این سامانه الکترونیکی قابلیت دسترسی از طریق تلفن‌های همراه را نیز دارد. حریر چی اظهار داشت: به تازگی سامانه‌ای در سایت سازمان غذا و دارو با هدف اطلاع رسانی به مردم در خصوص کمبود دارو راه‌اندازی شده است؛ این سامانه الکترونیکی قابلیت دسترسی از طریق تلفن‌های همراه را نیز دارد.

وی ادامه داد: مردم می‌توانند در این سامانه الکترونیکی از نزدیک‌ترین داروخانه‌ای که داروی مد نظرشان را دارد، مطلع شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: مردم علاوه بر سامانه الکترونیکی غذا و دارو می‌توانند از طریق سامانه تلفنی ۱۹۰ کمبود‌های دارویی را به وزارت بهداشت اطلاع دهند؛ این اقدام جهت سرویس‌دهی بیشتر به مردم است.

تعداد تخت‌های بیمارستانی با شرایط ایده‌آل فاصله دارد

حریرچی ادامه داد: در حال حاضر ۱۳۰ هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی داریم که از این تعداد ۶۶.۶ درصد در بیمارستان‌های وزارت بهداشت ۶ درصد در بیمارستان‌های دولتی، ۹.۵ درصد در نهاد‌های غیر دولتی، ۱۳ درصد در بیمارستان‌های خصوصی و ۳ درصد در بیمارستان‌های خیریه هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: تعداد تخت‌های بیمارستانی با شرایط ایده‌آل فاصله دارد، ولی ما همه تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه شرایط دارو به حالت عادی برگشته و در مورد دارو‌های تولید داخل مشکلی نداریم، گفت: برای رفع کمبود دارویی اقدامات متعددی توسط وزارت بهداشت انجام شده است.

دارو‌هایی که در کشور تولید می‌شوند دارای کیفیت بالایی است

حریرچی ادامه داد: از آغاز طرح تحول سلامت ۳۴ میلیون و ۲۱۵ هزار بستری در بیمارستان‌های وزارت بهداشت داشته‌ایم که ۷۷.۱۴ درصد آمار بستری کشور در بخش دولتی صورت گرفته است، ۲۲ هزار و ۱۸۰ مورد بستری موقت نیز در این بیمارستان‌ها داشته ایم.

وی در مورد دارو‌های ساخت ایران گفت: دارو‌هایی که در کشور تولید می‌شوند دارای کیفیت بالایی است که می‌تواند با دارو‌های خارجی رقابت کند.

حریرچی با اشاره به برخی از تبلیغات دارویی غیر قانونی گفت: گاهی شاهد تبلیغ برخی دارو‌ها در شبکه‌های مجازی، ماهواره و برخی مجلات هستیم که غیر قانونی است، باید بگویم که وزارت بهداشت با افراد متخلف در حوزه سلامت برخورد جدی می‌کند./میزان

نظر شما