شناسهٔ خبر: 26257073 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایران آنلاین | لینک خبر

البرادعی: امریکا کمک به فلسطینی ها را مشروط به تحقق معامله قرن کرده است

محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفت: تمایل واشنگتن به ارائه کمک هایی به غزه وکرانه باختری در ازای گرفتن امتیازهای ظالمانه موسوم به معامله قرن ساخته دولت آمریکا، برای به سازش کشاندن فلسطینی ها است.

صاحب‌خبر -

ایران آنلاین / به گزارش پایگاه خبری فلسطین الیوم ، البرادعی، برنده جائزه نوبل در سال 2005 در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت، به نظر می رسد این طرح آمریکایی همان ارائه کمک های اقتصادی به اهالی غزه وکرانه باختری به هدف به دست آوردن موافقت آنها وگرفتن امتیازهای ظالمانه از آنها از طریق گذشتن از حقوق خود در قالب طرح موسوم به معامله قرن باشد.

وی با طرح پرسشی ادامه داد: چه وقت آنها می خواهند بفهمند که حق در آزادی است، خریدنی نیست و مردم فلسطین به توطئه های شبانه آنها آگاه هستند.

البرادعی این توئیت را که با 6 میلیون دنبال کننده مواجه شد پس از ساعاتی از سفر جارد کوشنر داماد ومشاور ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جیسون گرینبلات فرستاده آمریکا به خاورمیانه شامل مصر، عربستان ، اردن ،قطر وفلسطین اشغالی درباره معامله قرن وطرح سازش معلق مانده از سال 2014 نوشت.

براساس طرح معامله قرن، دولت فلسطین با مرزهای موقت شامل نیمی از کرانه باختری و نوار غزه بدون قدس اشغالی تشکیل می شود که بررسی مساله پناهندگان را نیز در بر می گیرد.

همچنین به موجب آن، فلسطینیان باید شهر قدس جدید را در روستاها و مجتمع های مسکونی کرانه باختری بسازند.

براساس این قرارداد، مساله امنیت و مرزهای سرزمین های اشغالی همچنان در دست رژیم صهیونیستی قرار داشته و شهرک سازی ها نیز تحت تاثیر مذاکرات دستیابی به راه حل نهایی باقی می ماند./ ایرنا

 

نظر شما