شناسهٔ خبر: 26114494 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

مانند ابر بهاری

سال ها پیش، یکی از دوستانم از شیوه تربیتی و آموزشی یکی از کشورهای اروپایی تعریف می کرد.

صاحب‌خبر -
به گزارش افکارنیوز،

سال ها پیش، یکی از دوستانم از شیوه تربیتی و آموزشی یکی از کشورهای اروپایی تعریف می کرد. از اردوها، کارهای عملی بچه ها، آزمایش ها، بازدید از موزه ها و مکان های تاریخی_فرهنگی و ... بسیار صحبت شد. یکی از نکات جالبی که مطرح کرد، این بود که بچه ها بعد از هر بازدید یا کار عملی، بایستی گزارشی از آن کار و حس و حالی که از آن واقعه داشته اند را بنویسند.

به نظرم آمد که حاصل این کار باید مجموعه گزارش های جالبی باشد. سوای جالب بودن این کار؛ «اهمیت نتیجه گیری» از کاری که داریم برایش وقت می گذاریم، برایم مهم شد. این که یاد بگیریم، قرار نیست کار بیهوده ای انجام دهیم و باید نتیجه ی کاری که انجام داده ایم را بدانیم.

من هم تصمیم گرفتم که نتایج کارهایی که انجام می دهم (فارغ از بزرگ یا کوچک بودن کار) را بعد از اتمام آن، بررسی کنم و خلاصه ای از آن را بنویسم.

اولین کاری که آن زمان برای نتیجه گیری انتخاب کردم، «روزه داری» بود. ماه رمضان تازه به پایان رسیده بود و فرصت مناسبی برای فکر کردن و نتیجه گیری از کاری بود که با نیت و هدف، آن را انجام می دادم.

دیدم که در این ماه احساساتم خیلی خوب شده است، حتی حواس ظاهری ام خیلی خوب بود. بو و مزه غذاها را بیشتر و بهتر حس می کردم. گرسنگی، گاهی اوقات عصبی ام می کرد (این نکته را بعدها در یک دفترچه جداگانه نوشتم، تا خاطرم بماند که اگر روزی از قشر ضعیف جامعه بد خلقی دیدم، آن را به دل نگیرم. اگر توانستم مشکلش را حل کنم و اگر نتوانستم، لااقل همدلی کنم). برنامه ریزی ام خیلی خوب شده بود و منظم شده بودم. حجم کارهایی که می توانستم انجام دهم بیشتر شده بود. کمتر می خوابیدم و بیشتر مطالعه می کردم و الخ.

این روزها و ساعات آخرِ ماه رمضان، یاد آن نتیجه گیری هایم افتادم و مواهبی که برایم داشت. گفتم این مطلب را با شما هم در میان بگذارم، شاید به کارتان بیاید.

فرصت خوبی است که این یک ماه را از نظر بگذرانیم که چه می خواستیم و چه کردیم؟ آیا نتیجه خوبی گرفتیم؟ ضعف و قوت کارمان چه بود و از به بعد، چه برنامه ای برای خودمان داریم؟ بعد از ماه مبارک چه می خواهیم بکنیم؟ اگر در این ماه، عهدی با پروردگار بسته ایم، چطور باید از آن مراقبت کنیم؟ اگر عمری داشتیم برای فرصت رمضان بعدی، چگونه رفتار خواهیم کرد؟

علی علیه السلام می فرماید: «فرصت ها مانند ابر بهاری می گذرند؛ فرصت های خوب را غنیمت بدانید.»

محمد مهدی ادیبی

 

نظر شما